Rubrika: Blog

Blog

Fotopoutník v bahně: Únorový úplněk nad Všení

Měsíc moc často nefotím, ale tentokrát jsem neodolal. Náhodně koukám z okna a vrcholek hory Kozákov se najednou rozzářil. Chvíli jsem to pozoroval. Na to, že má být zrovna úplněk, jsem nějak pozapomněl. Začal vyplouvat obří Měsíc. Rychle do terénu! Čtěte dál.

Pod Pannou – Hrad Trosky černobíle

Pod Pannou – Hrad Trosky černobílo-barevně.
Koncem ledna 2021 se obloha vyčistila, byla skvělá viditelnost do velkých dálek. Od Trosek se dala zahlédnout i Sněžka. Vyrazili jsme krajem, udělali pár zastávek s cílem na Troskách. Na závěr rána jsem obšlápl Babu a Pannu a hledal nějaký zajímavý pohled. Povedlo se?

Humprecht, Bezděz a … ve zlaté modré hodině

Začátkem února jsem jel od Jičína. Bylo po západu, slunce zajelo za mraky. Nebe se však začalo hezky zabarvovat. Podle hodinek už měla být modrá hodina, ale spíš to vypadalo na zlatou. Vynořil se přede mnou lovecký zámek Humprecht u Sobotky. A v dáli na obzoru Bezděz. Najdete na fotce ještě něco? Čtěte dál.

Fotopoutník: Zasněžený Turnov

Zima 2020/2021 byla na sníh v Českém ráji docela chudá. Až do první třetiny ledna. Pak konečně nasněžilo nejen na horách. 12. ledna 2021 pořádně zachumelilo a zemi přikryla bílá peřina. I ve městě. Auta se klouzala do kopců, vločky štípaly do tváře. Ani psa by nevyhnal. Pravý čas pro fotografa! Ráno jsem vyrazil do městských ulic pořídit pár obrázků. Podívejte se, jak to v Turnově vypadalo.

Fotopoutník: Český ráj a Krkonoše ve zlaté hodině

Párkrát za rok je parádní viditelnost z Českého ráje až do Krkonoš. Když se to povede a vyrazím do terénu, používám většinou „dlouhá skla“ s ohniskovou vzdáleností od 200 do 500 mm. Stoupám na kopce v plné polní, na zádech těžký fotobágl, v jedné ruce půlmetrový objektiv, ve druhé ruce těžký, stabilní stativ. Ale stojí to za to. Podívejte se na panoramatický snímek ve velkém rozlišení. Uvidíte Český ráj, Všeň, Turnov, Kozákov, Vyskeř i zasněžené Krkonoše během zlaté hodiny.

Fotopoutník: Mrazivé detaily v Českém ráji s QX10

I když je už podle kalendáře jaro, občas to ráno vypadá spíš jako uprostřed zimy. Když teploměr v noci klesne pod nulu, objeví se námraza třeba i začátkem léta. Brzy ráno nikdo nikde, jen ranní slunce pomalu rozpouští mrazivá díla na travinách. Bílá hezky ladí s šípky. Když se jdu proběhnout, vyrážím nalehko jen s mobilem nebo s QX 10. Co to je? Podívejte se, jak tahle mašinka fotí.

Fotopoutník: Brána do jiné dimenze

Během dlouhých zimních večerů fotím často za tmy. Zimní šedavé světlo/nesvětlo totiž za moc nestojí. Mířím hlavně na přírodní místa, mezi skály, do lesů, jeskyní, ke zříceninám hradů. Ale teď jsem vyrazil do města. Zaujal mě jeden průchod, který se prý občas mění v bránu do jiné dimenze. Je to pravda? Měl jsem štěstí a vyfotil ji. Podívejte se.

Fotopoutník: Autohad – živá, prázdná i noční dálnice D10

Světelný had dálnice D10.
Pravidelně testuji techniku i své dovednosti. Občas jdu plánovitě v rámci svých projektů fotit a po cestě objevím něco zajímavého, najdu zajímavý výhled. Nakonec se tam zaseknu třeba na hodinu a na cílovou lokaci ani nedojdu. Na skalním ochozu Příhrazských skal se mi to stalo už několikrát. Tentokrát moji pozornost přitáhl provoz na D10 pohledem z výšky. Mrkněte se.

Fotopoutník: Východ slunce a ráno na Žabakoru

Po sérii několika nočních fotoakcí a práci s osvětlovací technikou jsem zase jednou vyrazil brzy ráno před východem slunce. Mám to kousek k největšímu rybníku Českého ráje – Žabakoru. Díky pár mrazivým dnům hladina zamrzla. Člověka sice led ještě neunese, ale kachny ano. Podívejte se, jak to brzy ráno na Žabakoru vypadá.

Fotopoutník: Noční setkání v soutěsce

Jednou to muselo přijít. Docela často jsem vyrážel během soumraku do skal. Ty zvuky okolo, to napětí… I když jsem vycházel nahoru sám, mezi skalami nikdy nejsi sám. Jsou tam. Oni. Skrývají se. Tentokrát jsem na ně poslal silný záblesk GN60. Silným světelným paprskům neunikli. Sice to trvalo jen pár setin sekundy, možná pouze pár tisícin, avšak i to stačilo, aby se obraz tajemných bytostí vykreslil na paměťovou kartu. Podívejte se.

Fotopoutník: Noc nad Valečovem

Cestou z Drábek jsem se stavil u hradu Valečov. Byla mrazivá noc, ale Měsíc zářil. A hrad svítil. Tak jsem „rozbil“ stativ a udělal fotku. Podívejte se na výsledek.

[V procesu] Nový on-line fotoklub

Fotograf / ilustrační foto innokurnia.
O tomhle už přemýšlím delší dobu. Jak potenciálním zájemcům poskytnout větší podporu v jejich fotografické tvorbě? Fotokurzy a workshopy, které pořádám v Českém ráji, Jizerkách i Praze, jsou prima. Baví mě to a věřím, že účastníky také. Jenže po ukončení kurzu se pak všichni rozprchneme a časem mohou účastníci zase tápat. A tak jsem vymyslel on-line fotoklub. Čtěte dál.

Fotopoutník: temnou nocí pod Drábský sloup

Drábský sloup v noci – Drábské světničky, Český ráj.
V zimě se stmívá docela brzy. Ani to mě ale od fotografování neodrazuje. Venku je sice docela chladno, občas lehčí déšť a fičák, ale v přírodě je fajn vždy. Co udělá fotograf, když není venku světlo a chce fotit? Rozsvítí si. Vydal jsem se za soumraku na Drábské světničky, abych si vyfotil Drábský sloup. Přečtěte si další výlet Fotopoutníka.

Fotopoutník: Vánoční kostel sv. Jakuba Přepeře v dešti

Kostel sv. Jakuba Přepeře a vánoční strom v dešti.
Jako poslední fotoakci během končících Vánoc po Třech králích v lednu 2020 jsem realizoval výjezd do Přepeř. Scéna mě zaujala při cestách okolo. Tak jsem se tam vydal speciálně s fotoaparátem. Mrkněte, jak to dopadlo.

Fotopoutník: Noční zámek Svijany a vánoční strom v dešti

Vánoční zámek Svijany v dešti.
Loni jsem fotil asi všechna města Českého ráje ve vánočním „kabátě“. Letos jsem je chtěl zaznamenat ideálně pod bílou peřinou, tak jsem čekal na sníh. Nebyl. Období okolo Třech králů je však poslední příležitostí, jak si vánoční výzdobu vyfotit. Tak jsem vyrazil, protože v neděli po třech králích už doba vánoční končí. Podívejte se, jak vypadá na Vánoce zámek Svijany.

Fotopoutník: Silvestrovský ohňostroj Mladá Boleslav 31. 12. 2019 / 1. 1. 2020

Ohňostroj Mladá Boleslav 31. 12. 2019 / 1. 1. 2020.
Asi 99,9 % lidí během přelomu roků oslavuje Silvestr, pominu-li ty, kteří jsou ve službě či v práci. Těch zbývajících 0,01 % jsou nadšenci, kteří vyrážejí s fotoaparátem do tmy, aby si vyfotili světelnou parádu na nebi – rachejtle a ohňostroje. V posledních letech jsem stoupal na skály a kopce, nyní do města. Jak se vybarvila silvestrovská / novoroční Mladá Boleslav? Podívejte se na fotky.

Léto 2019 fuč. Co u mě nového? Rebranduji

Ukaž, co děláš. Tak se jmenuje jedna z mých oblíbených knih od Austina Kleona. Četl jsem ji několikrát. A tak bych se jí měl také více řídit. Pointa je v tom dávat o sobě více vědět. Tedy o tom, na čem makáte, co vyvíjíte, které projekty realizujete a tak. Na to jsem já totiž často dlabal. Čas je vzácnou komoditou, raději se věnuji tvorbě a práci pro své klienty než abych o tom psal. Polepším se! Co nového jsem zvládl během poslední doby? Čtěte dál.

Extra foto workshop: Pojďte 21. 4. fotit divokou Kamenici a Český pohár ve sjezdu

Pravidelně s Lenkou z portálu Fotocesta.cz vyrážíme fotit sportovní i jiné akce, kde testujeme foto techniku, posilujeme svůj fotografický um, ale hlavně si užíváme prostředí akce. Naše fotky občas slouží i pořadatelům akcí nebo účastníkům či závodníkům. Stejně jako loni, také letos vyrážíme fotit Český pohár v klasickém sjezdu na Kamenici. Závodu se účastní národní špičky, včetně letitého mistra ČR. Letos výjezd pojímáme zároveň jako neoficiální foto workshop. Tohle je foto akce pro fajnšmekry! Zjistěte v článku více a přidejte se k nám.

V Českém ráji kvetou sakury, barevná fotosezóna začíná

Každým rokem udržuji pár fototradic, už několik let vytvářím časosběrné série. Pravidelně fotím například novoroční ohňostroje, čarodějné ohně, ledový křišťál zamrzlých vodních ploch, rozkvetlé bledule v českorajských údolích, anebo také kvetoucí sakury. Mrkněte na pár snímků.

Freebay.cz – nová mastermind skupina nezávislých profesionálů v Českém ráji

Začátkem roku 2019 jsem založil novou mastermind skupinu nezávislých profesionálů a kreativců na volné noze Freebay.cz. Scházíme se jednou za 14 dní v Českém ráji, vždy cca na 2,5 hodiny. Skupina slouží pro výměnu zkušeností, zpětné vazby na své nápady a projekty, vyměňujeme si tipy, rady, jak co udělat, zařídit v podnikání. Přečtěte si v článku, co je skupina zač, proč vznikla a jak funguje.

načítání