Archiv rubriky: Blog

Blog

Fotopoutník: Noc nad Valečovem

Cestou z Drábek jsem se stavil u hradu Valečov. Byla mrazivá noc, ale Měsíc zářil. A hrad svítil. Tak jsem „rozbil“ stativ a udělal fotku. Podívejte se na výsledek.

[V procesu] Nový on-line fotoklub

Fotograf / ilustrační foto innokurnia.
O tomhle už přemýšlím delší dobu. Jak potenciálním zájemcům poskytnout větší podporu v jejich fotografické tvorbě? Fotokurzy a workshopy, které pořádám v Českém ráji, Jizerkách i Praze, jsou prima. Baví mě to a věřím, že účastníky také. Jenže po ukončení kurzu se pak všichni rozprchneme a časem mohou účastníci zase tápat. A tak jsem vymyslel on-line fotoklub. Čtěte dál.

Fotopoutník: temnou nocí pod Drábský sloup

Drábský sloup v noci – Drábské světničky, Český ráj.
V zimě se stmívá docela brzy. Ani to mě ale od fotografování neodrazuje. Venku je sice docela chladno, občas lehčí déšť a fičák, ale v přírodě je fajn vždy. Co udělá fotograf, když není venku světlo a chce fotit? Rozsvítí si. Vydal jsem se za soumraku na Drábské světničky, abych si vyfotil Drábský sloup. Přečtěte si další výlet Fotopoutníka.

Fotopoutník: Vánoční kostel sv. Jakuba Přepeře v dešti

Kostel sv. Jakuba Přepeře a vánoční strom v dešti.
Jako poslední fotoakci během končících Vánoc po Třech králích v lednu 2020 jsem realizoval výjezd do Přepeř. Scéna mě zaujala při cestách okolo. Tak jsem se tam vydal speciálně s fotoaparátem. Mrkněte, jak to dopadlo.

Fotopoutník: Noční zámek Svijany a vánoční strom v dešti

Vánoční zámek Svijany v dešti.
Loni jsem fotil asi všechna města Českého ráje ve vánočním „kabátě“. Letos jsem je chtěl zaznamenat ideálně pod bílou peřinou, tak jsem čekal na sníh. Nebyl. Období okolo Třech králů je však poslední příležitostí, jak si vánoční výzdobu vyfotit. Tak jsem vyrazil, protože v neděli po třech králích už doba vánoční končí. Podívejte se, jak vypadá na Vánoce zámek Svijany.

Fotopoutník: Silvestrovský ohňostroj Mladá Boleslav 31. 12. 2019 / 1. 1. 2020

Ohňostroj Mladá Boleslav 31. 12. 2019 / 1. 1. 2020.
Asi 99,9 % lidí během přelomu roků oslavuje Silvestr, pominu-li ty, kteří jsou ve službě či v práci. Těch zbývajících 0,01 % jsou nadšenci, kteří vyrážejí s fotoaparátem do tmy, aby si vyfotili světelnou parádu na nebi – rachejtle a ohňostroje. V posledních letech jsem stoupal na skály a kopce, nyní do města. Jak se vybarvila silvestrovská / novoroční Mladá Boleslav? Podívejte se na fotky.

Léto 2019 fuč. Co u mě nového? Rebranduji

Ukaž, co děláš. Tak se jmenuje jedna z mých oblíbených knih od Austina Kleona. Četl jsem ji několikrát. A tak bych se jí měl také více řídit. Pointa je v tom dávat o sobě více vědět. Tedy o tom, na čem makáte, co vyvíjíte, které projekty realizujete a tak. Na to jsem já totiž často dlabal. Čas je vzácnou komoditou, raději se věnuji tvorbě a práci pro své klienty než abych o tom psal. Polepším se! Co nového jsem zvládl během poslední doby? Čtěte dál.

Extra foto workshop: Pojďte 21. 4. fotit divokou Kamenici a Český pohár ve sjezdu

Pravidelně s Lenkou z portálu Fotocesta.cz vyrážíme fotit sportovní i jiné akce, kde testujeme foto techniku, posilujeme svůj fotografický um, ale hlavně si užíváme prostředí akce. Naše fotky občas slouží i pořadatelům akcí nebo účastníkům či závodníkům. Stejně jako loni, také letos vyrážíme fotit Český pohár v klasickém sjezdu na Kamenici. Závodu se účastní národní špičky, včetně letitého mistra ČR. Letos výjezd pojímáme zároveň jako neoficiální foto workshop. Tohle je foto akce pro fajnšmekry! Zjistěte v článku více a přidejte se k nám.

V Českém ráji kvetou sakury, barevná fotosezóna začíná

Každým rokem udržuji pár fototradic, už několik let vytvářím časosběrné série. Pravidelně fotím například novoroční ohňostroje, čarodějné ohně, ledový křišťál zamrzlých vodních ploch, rozkvetlé bledule v českorajských údolích, anebo také kvetoucí sakury. Mrkněte na pár snímků.

Freebay.cz – nová mastermind skupina nezávislých profesionálů v Českém ráji

Začátkem roku 2019 jsem založil novou mastermind skupinu nezávislých profesionálů a kreativců na volné noze Freebay.cz. Scházíme se jednou za 14 dní v Českém ráji, vždy cca na 2,5 hodiny. Skupina slouží pro výměnu zkušeností, zpětné vazby na své nápady a projekty, vyměňujeme si tipy, rady, jak co udělat, zařídit v podnikání. Přečtěte si v článku, co je skupina zač, proč vznikla a jak funguje.

Fotokino: Vindobona – ubíhající krajina 160 km/h z EuroCity vlaku

Legendární vlak Vindobona jezdí přes území ČR už od roku 1957. Trasy se v průběhu času mění a s ním i označení. Do roku 2015 Vindobona, na své 16,5 hodiny trvající cestě, denně urazila 1496 km z Vilachu do Hamburku-Altony pod označením EuroCity EC 172/173. Jedna souprava jezdila směrem tam, druhá zpět a po cestě se míjely. Část trasy Vindobony jsem před lety dokumentoval a fotil z vlaku jedoucího 160 km/h ubíhající krajinu. Podívejte se na snímky z cesty.

Fotopoutník: Novoroční ohňostroj 1. 1. 2019 nad Turnovem

Po silvestrovských petardách a rachejtlích obyvatelé několika měst regionu na Nový rok vyrazili na tradiční ohňostroj. Stejně tak v Turnově. Už pár let se snažím najít vhodné místo na fotografování, letos byl výhled na ohňostroj o něco čistší než loni. Zato jsem byl mokrý jako hastrman a foto technika se mnou. Lilo jako z konve. To však nezabránilo tomu, abych pořídil alespoň pár snímků. Jsou koukatelné? Příjemnou podívanou.

Jaké nové funkce vás čekají v Lightroom Classic CC 8.1?

V Adobe v prosinci 2018 vydali novou verzi Adobe Lightroom Classic CC 8.1. Co nového přináší? Například možnost změny pořadí panelů v modulu Develop, další nastavení Auto Importu, umožnění označovat barevnými štítky i off-line složky, přichycení k mřížce v modulu Book, jednostupňové sloučení HDR + panoramatických fotografií, vylepšení výkonu, podporu nových fotoaparátů a objektivů. Podívejte se v článku, co nového Lightroom umí.

[Akce skončila] Černý foto víkend 2018! 100 Kč sleva na e-booky a 500 Kč na fotokurz

AKCE SKONČILA, díky za zájem. Zase třeba někdy příště.
23. 11. 2018 je černý pátek. Začínají předvánoční výprodeje. Místo nákupní horečky si raději užijte focení a zdokonalte svoji foto techniku. Během adventu a Vánoc se vám to bude třeba hodit. Vyhlásili jsme výprodej našich e-booků i fotokurzu na Lightroom. Od čtvrtka 22. 11. 2018 nabízíme e-knížky, produkty a kurz o 100 Kč až o 500 Kč levněji. Akce platí jen do neděle, tak si ji nenechte ujít.Výhodněji seženete i další výbavu pro fotografy od partnerů. Zjistěte více.

Rozdělili jsme fotokurz expozice na 2 varianty – Priorita clony a času vs. fotografování v Manuálním režimu

Fotokurz Odhalte taje expozice patří k našim nejoblíbenějším. Pořádáme jej v malebném údolí Plakánek, v okolí středověkého hradu Kost, v Českém ráji a občas také v Praze v Letenských sadech. Kurz je zhruba na 4 hodiny.
Účastníci se na něm učí pochopit základy expozice, vztahy expozičních veličin, citlivosti ISO, clony, času, co je EV, crop faktor, ohnisková vzdálenost, jak funguje měřicí systém fotoaparátu a mnoho dalších věcí, včetně praktických postupů, jak co vyfotit.
Doposud jsme přibližně polovinu fotokurzu věnovali tvorbě v plně manuálním režimu (M) a zbytek času v expozičních režimech Priorita clony (Av/A) a Priorita času (Tv/S). Od podzimu 2018 má fotokurz dvě varianty. Přečtěte si více v článku.

Jak jsme fotografovali domácí džemy a omáčky pro e-shop

Začátkem roku 2018 nás oslovila paní Jana, která vyrábí pod značkou Vesnické dobroty domácí džemy a omáčky. Potřebovala fotografie svých produktů na e-shop, sociální sítě, pro propagaci. Tato nabídka mi „padla hned do oka“, protože se na fotografování menších produktů a detailů specializuji. Jakou fototechniku jsem použila a na co si dát při focení jídla pozor? Zjistěte více v článku.

načítání