Fotopoutník: Letní úplněk – Měsíc nad Zebínem

21. 8. 2021

Jak jsem fotil letní úplněk – Měsíc nad Zebínem.

Léto – teplo, dlouhé večery, komáři… a parádní noční fotografování pod nebem plným hvězd. Pokud tedy zrovna do nebe nezáří světelný smog měst nebo Měsíc v úplňku. Mám letní večery i noci rád. I ty s úplňkem. Když je slyšet symfonie cvrčků, koncert žab, voní louky a seno, to se pak fotí samo. Tedy skoro. Mrkněte, jak jsem fotil jeden letní úplněk u Jičína.

Mívám období, kdy se mi na večerní ani noční fotografování moc vyrážet nechce. A jindy zase v terénu trávím několik nocí za sebou. Nemívám pak problém vstát třeba ve dvě ráno a vyrazit s fotovýbavou do tmy.

Měsíc v úplňku se naštěstí na oblohu nakutálí mnohem dříve, netřeba čekat na hlubokou noc. Během období „úplňkovek“ je příležitost dvakrát až třikrát za sebou pořádně velký vycházející Měsíc vyfotit. Podmínkou je samozřejmě dobré počasí, viditelnost.

Na fotkách nebývá moc poznat, jestli je Měsíc ve stavu 98% nebo už plný kotouč přesáhl a zase se zmenšil na nějakých 99,3 % své velikosti. Pravý úplněk totiž často nastává například odpoledne, kdy Měsíc není na obloze ani vidět.

Odhalte: Proč je na obloze Měsíc velký, ale na fotce malý?

No a pak jsou ještě k dispozici západy Měsíce. Ty ale mnohokrát vycházejí na docela brutální časy, třeba ve 2 ráno, ve 3, ve 4 a tak podobně.

Měsíc je docela neposeda. Když chcete fotografovat východ nebo západ slunce, je to celkem pohoda, až na to časné letní vstávání. Poloha, azimut i čas vycházejícího či zapadajícího slunce se mění pomalu a postupně, podle toho, jak se natáčí Země a jak okolo slunce obíhá. Jeden den skoro nic neznamená a východ i západ slunce je další den na stejném místě a v takřka stejný čas, jako včera.

Avšak u Měsíce je tomu jinak. Vychází si a zapadá, jak se mu zachce. Protože obíhá okolo zeměkoule, jeho poloha a časy východů i západů se dost mění. Ze dne na den klidně i o hodinu. Záleží, v jaké fázi zrovna je.

Jak jsem fotil Měsíc v úplňku nad Zebínem

Dost teorie, někdy postup, jak Měsíc fotím, popíšu třeba víc. V seriálu 365 fotorad si zatím můžete přečíst, Jak fotit zatmění Měsíce a superúplněk.

Hurá do terénu! Měsíc je, brzy bude nebo před pár hodinami byl úplňku. Pomocí různých technik, které jsem si na plánování lokací postupně vypiloval, padla volba na vycházející Měsíc nad bývalou sopkou Zebín u Jičína.

Je to parádní kopeček, nahoře stojí pěkná kaplička svaté Máří Magdalény. Řekl jsem si, že by jí to s Měsícem docela slušelo.

Dostatečně včas jsem vyrazil na vytipované místo. I když se snažím své výpočty lokací připravovat co nejpřesněji a zohledňovat několik faktorů, stejně to v terénu může vypadat malinko jinak. To se taky v tomto případě stalo.

Východ Měsíce nad Zebínem u Jičína.
Východ Měsíce nad Zebínem u Jičína.

V terénu to většinou vypadá trochu jinak

Původní záměr jsem měl fotit někde od vrchu Brada. Jenže i malá odchylka stačila k tomu, aby byl Měsíc trochu jinde, než jsem si vytipoval.

A tehdy nastává prostor pro improvizaci v terénu. Hodí se taky trochu štěstí a nutná je možnost rychlého přesunu na jinou lokaci. Sbalil jsem asi 10 kg fototechniky, naházel vše do auta a popojel asi o 3 km jinam.

Fotopoutník: deatil oranžového východu Měsíce nad Zebínem u Jičína.
Fotopoutník: deatil oranžového východu Měsíce nad Zebínem u Jičína.

Trefa! I když se Měsíc na první lokaci už vyhupoval nad horizont, za Zebínem teprve začal prosvítat. Pak už jen stačilo správně nastavit techniku a podle potřeby se posunovat už pěšmo po desítkách až stovkách metrů.

Vycházející Měsíc a koláč za kapličkou

Udělal jsem sérii několika snímků, jak Měsíc za Zebínem vychází. A taky jak tvoří pozadí kapličky. Vypadá to skoro jako když v divadle osvětlovači za herci rozsvítí světelný koláč na kulisách.

Letní Měsíc v úplňku nad Zebínem u Jičína.
Letní Měsíc v úplňku nad Zebínem u Jičína.

Pár lidí si dokonce myslí, že jsem si fotku poskládal ve Photoshopu. Kdepak, tyhle snímky jsou opravdu vydřené, a to doslova. Tahat starý 500mm objektiv, těžké stativy a celou výbavu není nic pro muší váhy. A těch komářích štípanců, co jsem na místě vyfasoval!

Kvalita výstupu odpovídá použité technice. Starý objektiv prostě nemá takovou kresebnost jako nová „skla“. Co už nezvládá optika, trošku dožene umělá inteligence. Při používání staroskel si beru na pomoc chytré nástroje, které dokáží snímek dobře odšumět a doostřit. Ale to je tak vše, žádné zásahy do reality.

Na měsíc fotky Měsíce k ledu

Fotografie Měsíce jsem nechal uležet měsíc a až potom je zpracoval. Eliminuju tím nechtěné vlivy a zážitky z fotografování v terénu. Po takové době snímky vidím víc z nadhledu. Co na fotky říkáte?

Detail letního Měsíce v úplňku nad Zebínem u Jičína.
Detail letního Měsíce v úplňku nad Zebínem u Jičína.

Použitá technika:

  • Pevný a stabilní stativ,
  • digitální zrcadlovka Canon se snímačem typu full-frame,
  • objektiv 500 mm, manual focus,
  • dálková drátěná spoušť,
  • nealko pivo, kafe v termosce.

Expoziční info a postproces:

  • Citlivost ISO 800, clona cca f/8 (+/-), expoziční čas 1 sekunda, manuální WB,
  • post proces tonality v Adobe Lightroom Classic, odšum + doostření Topaz AI.

Tak zase za měsíc na Měsíc!

Přečtěte si také