Pod Pannou – Hrad Trosky černobíle

7. 2. 2021

Pod Pannou – Hrad Trosky černobílo-barevně.

Pod Pannou – Hrad Trosky černobílo-barevně.

Koncem ledna 2021 se obloha vyčistila, byla skvělá viditelnost do velkých dálek. Od Trosek se dala zahlédnout i Sněžka. Vyrazili jsme krajem, udělali pár zastávek s cílem na Troskách. Na závěr rána jsem obšlápl Babu a Pannu a hledal nějaký zajímavý pohled. Povedlo se?

Celkem jsem ten den nafotil asi ruličku filmu, což je v přepočtu na digitál zhruba 40 snímků. Hrad je sice zavřený, ale i zpod Trosek jsou výhledy parádní. Je vidět zámek Hrubá Skála, Valdštejn, Skalák, Vyskeř i Ještěd či Kozákov.

Po pořízení několika záběrů těžkou, dlouhou technikou jsem si nalehko ještě obešel pěšinku pod Troskami, podél elektrického ohradníku.

Hrad Trosky je mohutný. Pro tyto případy s sebou nosím 12mm objektiv. I tak se ale věže skoro do záběru nevešly. Ultraširokoúhlý objektiv scénu dost deformuje. Je důležité držet objektiv rovně. Pokud to v terénu nejde, dorovnávám svislice v postprocesu.

Pod věží zvanou Panna jsem na čedičové skále objevil rampouchy. Na malé fotce však moc vidět nejsou. Poledne už se blížilo a hezké ranní světlo bylo fuč. A tak jsem do záběru napasoval slunce a pomocí difrakce způsobené velkou clonou vykreslil paprsky.

Jenže modrá obloha a bílý sníh – to podle mě vypadá trochu kýčovitě, i když je to na pohled fajn, navíc, když sluníčko hezky hřeje. Z fotografické stránky ale nic moc.

Co s tím? Po vyvolání snímku jsem jej nakonec převedl do černobílé podoby. Žlutý filtr oblohu hezky ztmavil, ale ne zase moc. Podívejte se, jak to dopadlo.

Pod Pannou – Hrad Trosky černobíle.

Pod Pannou – Hrad Trosky černobíle.

Jak se vám výsledek líbí? Myslím, že fotku převedu i do hmotné podoby – na obraz a plakát. Ještě si to však nechám trochu uležet.

Expozice:  ohnisková vzdálenost 12 mm (na FF), ISO 100, clona f/11, exp. čas 1/250 s, postproces a rovnání svislic v Adobe Lightroom, konverze do čb Silver Efex Pro 2, žlutý filtr.

Přečtěte si také