Fotopoutník: temnou nocí pod Drábský sloup

15. 1. 2020

Drábský sloup v noci – Drábské světničky, Český ráj.

Drábský sloup v noci – Drábské světničky, Český ráj.

V zimě se stmívá docela brzy. Ani to mě ale od fotografování neodrazuje. Venku je sice docela chladno, občas lehčí déšť a fičák, ale v přírodě je fajn vždy. Co udělá fotograf, když není venku světlo a chce fotit? Rozsvítí si. Vydal jsem se za soumraku na Drábské světničky, abych si vyfotil Drábský sloup. Přečtěte si další výlet Fotopoutníka.

Drábské světničky – skalní hrad v Českém ráji – mám kousek. Koukám se na ně z okna. Jak to tam vypadá? Hezky. Před časem jsem pro hrad Drábské světničky vytvořil web a naplnil fotkami. A jak to tam vypadá v zimě a v noci?

Mimo turistickou sezónu je vstup nahoru na hrad uzavřený. To ale nevadí. V okolí je dost skal a pěkných míst volně přístupných i v zimě. Nejbližší parking je na okraji Dneboha. Pak stačí vyběhnout asi 1 km nahoru lesem a jste na místě.

Než vylezu nahoru, změní se několikrát světlo

Většinou nahoru na „Drábky“ stoupám krátce po západu slunce, abych ještě viděl na cestu a užil si zlatou i modrou hodinu. Světlo se během této doby hodně mění a rychle ubývá. Po výstupu je mezi skalami sice už tma, avšak dole září pouliční osvětlení vesnice a z dáli na obloze světla až z Mladé Boleslavi. Hlavně když je zatažená obloha, která potom funguje jako obří difuzér a odrazná deska v jednom. Mezi skalami je tma, bez čelovky bych tam nelezl.

U vstupu do hradu je vysoká, poměrně úzká skála – Drábský sloup. Kdysi na něj lezli horolezci, jenže dnes je, podle dostupných informací, lezení na Drábský sloup trvale zakázáno z důvodu památkové ochrany. Po cestě jsem si vyfotil několik pár scén, o tom zase příště. Po výstupu na nádvoří už byla tma jak v pytli.

Klacky rostou rychle

Když se podíváte na můj web o Drábských světničkách, najdete tam snímek Drábského sloupu z roku 2010. Výhled byl tehdy hezky čistý. V současnosti ale všude v Českém ráji rostou náletové porosty a památky docela rychle zarůstají. Zřejmě se o jejich likvidaci dnes už nikdo moc nestará.

Zbavit se na fotce roští – nemožné. Co s tím? Jedině „přiznat“ a nějak zakomponovat do scény. Postavil jsem foťák na stativ, zapnul mobilní aplikaci, díky které Canon ovládám na dálku přes WiFi. Výhodou appky je možnost nastavení všech parametrů, které k tvorbě potřebuji. Zároveň mi mobil slouží jako dálková spoušť, a to dokonce i v režimu práce s BULB – „nekonečným“ expozičním časem.

Budiž světlo – běhám okolo a blýskám

Jak vyfotit skálu ve tmě, aby nevypadala jen jako černá silueta, kterou vidíte na úvodní fotce? Můžete použít hodně dlouhý expoziční čas. Ale pak to bude vypadat skoro jako ve dne. Snímek se sice zesvětlí, bude na něm něco vidět, ale fotce bude chybět „šťáva“. Jedním z důvodů, proč rád fotím po večerech a v noci, je, že si můžu scénu nasvítit, jak potřebuji.

Při fotografování na nádvoří Drábských světniček jsem držel v jedné ruce systémový blesk, ve druhé mobil s dálkovým ovládáním fotoaparátu, a pobíhal okolo. Přesnou techniku, jak při práci s externími blesky odpalovanými dálkově postupuji, popisuji v jednom z klubových návodů. Podívejte se, jak to nakonec dopadlo.

Tajemno pod Drábským sloupem

Drábský sloup v noci – Drábské světničky, Český ráj.

Drábský sloup v noci – Drábské světničky, Český ráj.

Expoziční údaje a nastavení

Jak jsem scénu exponoval? Přikládám expoziční údaje: ohnisková vzdálenost 12 mm (na full-frame snímači), citlivost ISO 800, clona f/16, expozice 91 sekund pomocí režimu BULB. Vyvážení bílé v terénu neřeším, většinou nastavuju buď zataženo, slunečno nebo blesk. Jelikož fotím do formátu RAW, bílou (WB) si v případě potřeby doladím během postprocesu na počítači.

V ruce jsem měl systémový blesk a pomocí asi 6 záblesků skálu nasvítil. Zkoušel jsem také různé nastavení zoomu lampy. Protože jsem chtěl na snímku křoví a větve „přiznat“, jeden či dva záblesky jsem poslal i na ně. Poslední záblesk pak směrem k foťáku, aby na fotce nechyběla moje oblíbená hvězdička.

Během postprocesu jsem udělal ještě pár úprav, nic výrazného. A fotka je hotová. Dá se na to koukat? Určitě to není poslední verze, ještě se tam někdy vydám. Tak čau a zase příště.

 

Přečtěte si také