Fotopoutník: Silvestrovský ohňostroj Mladá Boleslav 31. 12. 2019 / 1. 1. 2020

3. 1. 2020

Ohňostroj Mladá Boleslav 31. 12. 2019 / 1. 1. 2020.

Ohňostroj Mladá Boleslav 31. 12. 2019 / 1. 1. 2020.

Asi 99,9 % lidí během přelomu roků oslavuje Silvestr, pominu-li ty, kteří jsou ve službě či v práci. Těch zbývajících 0,01 % jsou nadšenci, kteří vyrážejí s fotoaparátem do tmy, aby si vyfotili světelnou parádu na nebi – rachejtle a ohňostroje. V posledních letech jsem stoupal na skály a kopce, nyní do města. Jak se vybarvila silvestrovská / novoroční Mladá Boleslav? Podívejte se na fotky.

Je cca 23:05, rodina už spí, Silvestr nijak moc neprožíváme. Foto techniku už mám připravenou, beru stativ, sedám do auta a vyjíždím. Tentokrát ne na skály či kopce Českého ráje, ale do města. Zvolil jsem Mladou Boleslav, kde jsou na Staroměstském náměstí silvestrovské oslavy a po půlnoci plánovaný ohňostroj.

Několik dní předem jsem promýšlel, odkud bych mohl fotit. „Bolku“ docela znám, několik let jsem tam měl kancelář. Dění v místě oslav mě úplně nezajímá, více se mi líbí pohledy na město. Loni jsem fotil novoroční ohňostroj v Benátkách.

Použil jsem svůj plánovací postup, který jsem si během let vyladil, zhodnotil možné výhledy a vytipoval lokaci. Chtěl jsem mít na fotografiích mladoboleslavský hrad a nad ním barevné růžice ohňostrojů.

Sedám do auta, do rádia pouštím podcast a vyrážím. Dálnice D10 prázdná, během 30 km jízdy potkávám asi jen 2 auta. To je potvrzení, že všichni, kdo mohou, oslavují.

Abych se vyhl nebezpečí střetu s opilci, do MB vjíždím zezadu, od Bezděčína. Po pár dalších kilometrech přijíždím k místu. Ještě doposlouchám podcast, času dost. Vysedám, beru fotobágl, stativ, čelovku na hlavu a jdu na pozici.

Po pár minutách hledání nacházím místo s pěkným výhledem. Pode mnou je sice strž, ale země stabilní. Rozbaluji stativ, usazuji techniku, nasazuji svůj oblíbený objektiv 70–200 mm f/2,8 L, připojuji drátěnou spoušť.

Nastavuji fotoaparát pro fotografování ohňostroje – vyvážení bílé, kontrola, zda fotím do RAW, ISO dolů, clona na střed, s časem začnu přibližně na 10 sekundách, v případě potřeby upravím.

Hrad je hezky nasvícený, mám skvělý výhled. Sem tam k nebi vylétá barevná rachejtle, to je příležitost pro přesné doostření. Kontroluji utažení všech hýbátek stativu a nastavení foťáku i stav akumulátoru. Teď už jen počkat na půlnoc, zbývá asi 10 minut.

V klídku dopíjím kávu, kterou s sebou nosím, a kontroluji na mobilu čas. Poslední minuta roku 2019!

Bum, bác, bum, bum… a už to lítá!

Ha, zrada – buď někdo manuálně nebo časový automat zhasl osvětlení hradu. Nejdříve pravou stranu, pak zhasla i levá. Ale snad to zase tolik nevadí, ohňostroje jej trošku nasvítí.

Průběžně dolaďuji expoziční čas, abych měl více variant snímků. Ohňostroj trvá asi 15 minut, stíhám dokonce i na pár minut zapnout nahrávání videa.

Hlavní ohňostroj končí, ale okolo to stále bouchá, na nebi se rozsvěcí barevné květy. Asi v půl jedné intenzita počtu vystřelovaných rachejtlí slábne. Balím techniku, tělo nastavuji na základní hodnoty. V klidu skládám stativ a jdu k autu. Hotovo, jedu dom.

O pár dní později vybírám pár snímků, mírně upravuji a je to tady. Mrkněte se, jak ohňostroj v Mladé Boleslavi vypadal.

 

Přečtěte si také