Novoroční ohňostroj je parádní podívanou a příležitostí na pěkné fotky. Jak fotit ohňostroj, které vybavení je potřeba? Zjistěte v článku 20 tipů.
Velké novoroční ohňostroje v menších městech bývají až večer 1. ledna, aby nezanikly v silvestrovské palbě. Můžete tak v pohodě oslavit Silvestr, přivítat Nový rok a odpoledne vyrazit s fotoaparátem na lov ohňostrojů.
Fotil jsem ohňostroje zblízka i silvestrovské rachejtle z velké dálky, také celé ohňostrojné přehlídky. Třeba se vám hodí 20 tipů, jak fotit ohňostroj.
• 1) Udělejte si nejlépe už během Vánoc, když máte trochu času, průzkum na internetu, kde ve vašem okolí ohňostroje budou. Připravte si itinerář, počítejte s dobou přesunu, nechte si dostatečnou časovou rezervu.
• 2) Můžete-li, zjistěte si předem, ještě před začátkem vánočních svátků, nejlépe přímo na radnici, odkud budou ohňostroj odpalovat, ze které přesně pozice. Pokud na místo v den ohňostroje dorazíte s předstihem, bude zřejmě odpaliště obehnané páskou a asi hlídané. Podle toho poznáte, odkud budou ohňostroje létat.

ISO 200; f/5,6; 15 s.
• 3) Vydejte se na místo ideálně už předem, udělejte si výlet a projděte v klidu město. Vytipujte si jedno nebo více míst, odkud by se dalo fotit. Bylo by to lepší z nějakého vyvýšeného místa, které není veřejnosti přístupné? Domluvte si možnost fotografování dostatečně dopředu.
• 4) Jestliže jezdíte autem, přibalte raději „plnou polní“ – více objektivů a těl, kdyby se nějaké porouchalo. Ohňostroj je jedinečná lokální událost, která se opakuje jen jednou, maximálně párkrát za rok.

ISO 1250; f/4; 1/15 s.
• 5) Uvolněte paměťové karty, naplno dobijte všechny akumulátory, které máte. Nízká venkovní teplota snižuje výdrž baterií.
• 6) Naučte se předem, během roku, ovládat svůj fotoaparát potmě, po hmatu.

ISO 100; f/11; 15 s.
• 7) Projděte internet a zjistěte, jak kdo ohňostroje fotografoval, s jakým nastavením expozice, udělejte si poznámky. Mrkněte na Fotoradu #19: Jak využít EXIF ke zlepšení svých fotografií?.
• 8) Když bude někde v létě ohňostroj, běžte si to v klidu s foťákem vyzkoušet, ať můžete v zimě fotit už naostro.

ISO 800; f/4,5; 1/25 s.
• 9) Připravte si bytelný stativ a dálkovou spoušť. Hodí se i svítilna, teplé oblečení, rukavice, ve kterých můžete fotoaparát ovládat. A taky třeba horký čaj v termosce.
• 10) Ostřete raději manuálně, autofocus může být zmatený. Ale pozor – mnoho objektivů má „doraz“ až za nekonečnem. Jak si spočítat hloubku ostrosti, odkud kam to bude na kterou clonu na fotkách ostré? Napoví Fotorada #30: Hloubka ostrosti – 5. díl – Aplikace a pomůcky pro lepší DOF.

ISO 800; f/4,5; 1/40 s.
• 11) Jak komponovat? Dejte pozor, aby vám do ohňostroje nelezly větve, lampy. V jednoduchosti je krása – stačí mít na fotce místní dominantu, například budovu radnice, a pak už třeba jen ohňostroj. Myslete také na to, ať vám rachejtle nelétají pryč ze snímku.
• 12) Jestliže nemáte tilt-shift nebo hodně širokoúhlý objektiv, zřejmě budete muset fotoaparát zaklonit směrem vzhůru, aby se vám na snímek ohňostrojné růžice vešly. Kvůli tomu se však budou kácet svislice budov. To pak můžete opravit na počítač. Jen si nechte okolo budov více prostoru, protože při rovnání svislic se část fotografie odřízne. Pokud fotíte ultra-širokoúhlým objektivem, možná bude stačit srovnat svislice alespoň u hlavního objektu, budovy na fotografii. Srovnat všechny budovy asi moc nepůjde, ořez by byl příliš velký.

ISO 1250; f/4; 1/25 s.
• 13) Exponujte v režimu živého náhledu LiveView, anebo aktivujte předsklopení zrcátka, aby vám nerozklepalo fotoaparát. Pokud máte, použijte dálkovou spoušť, ať nemusíte na fotoaparát sahat. Já používám raději drátěnou, protože bezdrátová občas nefunguje.
• 14) Doporučuji nastavit nižší citlivost ISO 100, 200, maximálně ISO 400, zaclonit na střední clonu třeba f/5,6 nebo f/8 a expozici dorovnat delším expozičním časem. Pro větší snímače typu full-frame bude potřeba asi clonit více, třeba na f/11 nebo f/16 a trochu zvýšit ISO.

ISO 200; f/8; 13 s.
• 15) Osobně se mi moc nelíbí, když je obloha úplně černá. Je-li ohňostroj v pozdním odpoledni, exponuji tak, aby byla obloha lehce namodralá. Nastavuji o něco delší expoziční čas a případné přepaly světelných růžic potom dorovnávám během postprocesu na počítači. Blízké ohňostroje exponuji časem 8 nebo 15 sekund. Světelné růžice se díky tomu na obloze krásně vykreslí.
• 16) Jestliže chcete zachytit ohňostroj jen v určité fázi, například výstřel rachejtlí, anebo světelné růžice trochu „zmrazit“, nastavte kratší expoziční čas, třeba 1/30 sekundy. Aby nebyly fotografie podexponované, je potřeba nastavení expozice upravit a zvýšit citlivost ISO.

ISO 800; f/4,5; 1/20 s.
• 17) Že máte fotit do formátu RAW, to je, věřím, samozřejmost. Jedině tak z fotoaparátu dostanete maximální kvalitu. Musíte však fotky upravit na počítači, například v Adobe Lightroom.
• 18) Vyrazte na fotografování ohňostroje alespoň hodinu předem, ať máte dost času vše připravit a nastavit.

ISO 800; f/4,5; 1/30 s.
• 19) Užijte si to. Pokud máte dobře nastavenou expozici a scénu, stačí jen mačkat dálkovou spoušť a jedním okem na displeji občas zkontrolovat, jak fotka vypadá. Budete tak mít dost času na sledování ohňostroje a atmosféry okolo i na vlastní oči, ne pouze přes hledáček fotoaparátu. Vezměte si někoho s sebou, je to větší zábava.
• 20) Vyfoťte také dění okolo ohňostroje, před jeho začátkem a po skončení.

ISO 200; f/5; 1,3 s.
Dobré světlo!