Fotorada #30: Hloubka ostrosti – 5. díl – Aplikace a pomůcky pro lepší DOF

25. 9. 2017

Mobilní aplikace pro výpočet hloubky ostrosti DOF – Piny.cz

Jak daleko od pozadí musí být fotografovaný člověk, aby bylo pozadí rozmazané? Kam na scéně umístit hlavní objekt, aby bylo ostré i pozadí? Jakou clonu je potřeba nastavit? To zjistíte například metodou „pokus–omyl“. Anebo mnohem přesněji, rychle a jednoduše pomocí mobilní aplikace pro výpočet DOF. Nainstalujte si ji a noste při fotografování v kapse. Vyberte si z aplikací v článku.

V předchozích dílech seriálu Hloubka ostrosti jsem prozradil, Co je DOF, Jak rozmazat pozadí, Proč a jak rozostřit popředí a Jak mít ostré popředí i pozadí, když clona nestačí.

Dnes doporučím pár mobilních aplikací, které se hodí pro snazší práci s hloubkou ostrosti. Vyzkoušejte je.

Kdy je dobré si pole hloubky ostrosti vypočítat?

  • Když fotíte portrét člověka a ten vám splývá s pozadím. Spočítáte si, jak daleko musí od pozadí odstoupit, aby bylo neostré, případně, jakou clonu máte nastavit.
  • Chcete-li mít na fotografii hlavní objekt i pozadí zaostřené. Podle výpočtu DOF si spočítáte, jak moc musíte zaclonit, případně kam hlavní objekt na scéně přemístit, anebo jak daleko od něj odstoupit.

Hloubka ostrosti má tvar kužele

Je dobré vědět, že hloubka ostrosti má tvar kužele, který se zvětšuje od objektivu směrem k fotografované scéně. Může se proto stát, že když budete fotit něco hodně vysokého – strom, komín, stožár, budovu, mrakodrap, stěžeň plachetnice – tak může být jejich vrchní část už neostrá, protože už bude mimo pole hloubky ostrosti.

 

Co mobilní aplikace pro výpočet DOF umí a jak fungují?

1) Nastavíte si, jakým fotoaparátem fotíte, třeba Canon EOD 40D.

2) Navolíte, s jakým objektivem tvoříte, například 24–105 USM (podle typu aplikace).

3) Pokud je to objektiv s proměnnou ohniskovou vzdáleností (zoom), zadáte aktuálně nastavenou ohniskovou vzdálenost, třeba 50 mm.

4) Do aplikace vložíte nastavenou clonu, kupříkladu f/11.

5) Zvolíte si, jak je od vás hlavní objekt, na který zaostřujete, daleko, třeba 2 metry.

Aplikace vám spočítá, jak je pole hloubky ostrosti veliké, a to směrem od objektu k vám, a také směrem od fotografovaného objektu dozadu. Některé appky ukazují i výšku pole ostrosti.

Příklad – při zadání výše uvedených údajů mi aplikace spočítala:

  • hloubka ostrosti má délku 0,64 metru
  • hloubka ostrosti začíná 1,73 m ode mě – fotografa
  • hloubka ostrosti končí 2,37 metru ode mě – fotografa
  • hyperfokální vzdálenost je 12,47 m

Co je hyperfokální vzdálenost?

Hyperfokální vzálenost, anglicky hyperfocal distance, je vzdálenost, do které bych musel hlavní objekt umístit, aby za ním už bylo vše zaostřené, až do nekonečna. Samozřejmě za podmínky, že na tento hlavní objekt zaostřím.

Hyperfokální vzdálenost se mění podle použitého typu fotoaparátu i objektivu, podle zvolené ohniskové vzdálenosti a nastavené clony.

Aby se v aplikacích dalo vše snadno pochopit, implementovali do nich vývojáři i grafické zobrazení, viz ukázky níže.

Aplikací pro výpočet DOF je k dispozici více. Některé jsou zdarma, některé placené. Přikládám tipy na appky pro iOS a Android, které jsem vyzkoušel.

Aplikace pro výpočet hloubky ostrosti – DOF pro iOS (iPhone, iPad)

Mobilní aplikace DoF pro výpočet hloubky ostrosti DOF – Piny.cz

DoF Table

Dobře ovladatelná aplikace pro iPhone, která má uložené profily velkého množství fotoaparátů i objektivů. V případě výběru zoomovacího objektivu je k dispozici „šoupátko“ pro rychlou změnu nastavení ohniskové vzdálenosti.

Aplikace pro výpočet hloubky ostrosti – DOF – pro Android

Mobilní aplikace pro Android na výpočet hloubky ostrosti DOF – Piny.cz

HyperFocal

Přehledná jednoduchá aplikace pro mobilní operační systém Android. Umí zobrazit i výšku hloubky ostrosti, což se může hodit, pokud fotografujete něco hodně vysokého – strom, komín, stožár, budovu, mrakodrap, stěžeň plachetnice. Hloubka ostrosti má totiž tvar kužele a její velikost se tedy mění nejen směrem do dálky, ale i do výšky.

DoF

Graficky odlišná aplikace, která umožňuje nastavit více vstupních parametrů – například přesný rozměr snímače, použitý telekonvertor, poloviční či třetinové expoziční kroky.

Bokeh simulator/DOF calculator

Appka, která simuluje hloubku ostrosti navíc prostřednictvím vizuálního náhledu. Můžete si vybrat model/ku i pozadí na scéně, třeba ulici Paříže, stromy, park, budovy.

Jak jsem psal, aplikací pro práci s hloubkou ostrosti (DOF) je hodně. Klidně otestujte další, mně k práci v pohodě stačí jedna.

Dobré světlo!

Přečtěte si také