Fotorada #19: Jak využít EXIF ke zlepšení svých fotografií?

7. 4. 2017

Jak využít EXIF u fotografií.

EXIF, z anglického Exchangeable image file format je výrobci techniky používaný formát metadat či informací, které digitální „pořizovadla“ obrazu ukládají k obrazovým souborům, fotografiím, naskenovaným obrázkům. EXIF informace do souborů JPEG, TIFF, RAW a DNG ukládají digitální fotoaparáty, kamery, skenery, ale i software počítačů a foto editory. Je to vlastně takový digitální průvodní list fotografie.

Z EXIF dat zjistíte informace o použitém fotoaparátu, objektivu, o nastavení expozice. Jak informace využít ke zlepšení své fotografické tvorby? Zjistěte o EXIF meta datech více.

Z EXIF vyčtete nastavení expozice i místo vzniku fotografie

Asi nejčastějším využitím EXIF metadat je posuzování svých fotografií. Díky informacím ve foto editoru na počítači vyčtete nastavenou ohniskovou vzdálenost, nastavený typ měření expozice, expoziční čas, clonu, citlivost ISO, použití korekce expozice nebo blesku.

V EXIF datech je i několik časových údajů, například čas pořízení snímku – máte nastavený správný čas?, ale i třeba čas uložení nebo úpravy fotografie na počítači.

Mezi daty bývají také informace o autorovi. Můžete si do nich uložit klíčová slova, název fotografického souboru. Fotoaparáty vybavené GPS modulem do EXIF metadat ukládají informace o souřadnicích místa vzniku snímku.

Když pak fotografie, například v Adobe Lightroom, exportujete do souborů formátu JPEG k publikování na internet, můžete si zvolit, které informace chcete mezi metadaty v EXIF ponechat, a které odstranit. Třeba informace o souřadnicích místa vzniku fotografie nebývají k veřejnému publikování žádoucí.

Sociální sítě EXIF mažou

EXIF data se dají ze snímku odstranit i úplně, což se automaticky stane také tehdy, pokud fotky nahráváte na sociální sítě Facebook, Twitter, Instagram. Některé sítě část informací, anebo všechny, v EXIF veřejně ponechávají, například Flickr.

Čím EXIF info ve fotkách zobrazit

1) Ve foto editoru

EXIF data u svých fotografií uvidíte na počítači v každém lepším foto editoru i prohlížeči obrázků.

2) Pomocí rozšíření pro browser

Jestliže si prohlížíte fotky na webových stránkách, anebo ve výsledcích vyhledávání vyhledávačů Google, Seznam i jiných, bude se vám hodit rozšíření pro zobrazení EXIF informací přímo v internetovém browseru.

V prohlížeči Chrome používám rozšíření EXIF Viewer od Rodrigue. Je zdarma, autora rozšíření můžete odměnit. Když u rozšíření kliknete na Možnosti, lze nastavit, které informace se mají z EXIF dat zobrazit. Info z EXIF dat se zobrazují po najetí kurzorem na fotku, přímo nahoře na fotografii.

Pro Chrome se vám může hodit také další, stejnojmenné rozšíření EXIF Viewer od autora vdsowner. Je rovněž zdarma, informace z EXIF zobrazí, když najedete kurzorem na fotografii a kliknete na ikonku vpravo dole. Po kliknutí se vpravo rozbalí panel s metadaty.

Rozšíření EXIF Viewer.

Kdy a kde EXIF data ne/uvidíte

EXIF data si můžete prohlížet u svých fotografií, ale i ve fotkách jiných autorů, pokud je ze snímků nevymazali. To zjistíte právě pomocí rozšíření pro zobrazení EXIF dat, třeba v prohlížeči Chrome. Buď se data z EXIF po najetí kurzorem na fotografii ukáží nebo uvidíte „EXIF not found“.

EXIF data u fotek bývají k vidění třeba ve výsledcích vyhledávání vyhledávačů Google, Bing, Seznam i jiných, anebo ve článcích na internetu, nikoliv však na nejpoužívanějších sociálních sítích Facebook, Instagram, Twitter.

Ale i když nejsou EXIF data veřejně viditelná, sociálně sítě s nimi stejně mohou „potají“ pracovat. Důkazem je třeba to, že se po nahrání fotky na Facebook zobrazí nabídka označení často správné polohy, odkud fotka je. Logicky ale jen tehdy, pokud jsou v EXIF metadatech uložené souřadnice místa, kde snímek vznikl. U fotografií z mobilních telefonů většinou jsou.

Příklad, jak EXIF využít pro zlepšení své tvorby

Co dělat s EXIF daty u fotografií jiných autorů? Popíšu na příkladu:

Například vás zajímá, jak co nejlépe vyfotit ptáky v letu. Možná ještě zatím nemáte jasnou vizi a plán, čeho chcete svojí fotkou dosáhnout, které publikum zaujmout. A tak prostě otevřete www.google.com, vložíte odpovídající frázi, třeba „flying birds“ a nahoře kliknete na „Obrázky“.

Prohlédnete si pár stránek s vyhledanými fotografiemi letících ptáků. Když vás některá zaujme, rozkliknete ji. Po najetí kurzorem na fotku se zobrazí nebo nezobrazí EXIF informace nebo ikonka pro jejich ukázání – záleží, které rozšíření máte nainstalované.

Omrkněte expoziční údaje, jak autor nastavil expoziční čas, clonu, citlivost ISO. Z EXIF vyčtete i nastavení měření expozice, ohniskovou vzdálenost objektivu, typ fotoaparátu, nastavení zaostřování.

Jak využít EXIF data ke zlepšení svých fotografií.

Když takto projdete pár EXIF dat podobných fotografií, už si vydedukujete, které nastavení fotografové pro danou scénu nejčastěji používají.

Opište si nastavení a vyrazte to vyzkoušet do terénu v praxi.

Pozor na citlivé údaje

Dobrá rada na závěr: dejte si pozor, které fotografie kam nahráváte a jaké informace jsou v jejich EXIF datech vložené.

Přečtěte si také