Lightroom tipy #3 Které verze existují?

27. 12. 2018

Které verze Lightroom existují?

Koncem roku 2017 v Adobe udělali mezi verzemi Lightroom tak trochu guláš. A protože se dodnes stále používají i starší verze, je dobré se v nich zorientovat. Znám případy, že ten nebo onen návod na Lightroom nefungoval. Většinou to bylo z důvodu, že byl určený pro jinou verzi, případně pro úplně jinou platformu. Zjistěte, které verze Lightroom dnes existují.

Lightroom = Adobe Photoshop Lightroom

Na úvod – Lightroom se celým názvem označuje jako Adobe Photoshop Lightroom, přičemž se jedná o samostatnou aplikaci, která nemá s aplikací Photoshop nic moc společného a funguje zcela samostatně i bez nainstalovaného Photoshopu. Mají sice algoritmy pro úpravy fotografií stejné, ale to není podstatné.

Celý název tedy zní Adobe Photoshop Lightroom, protože Lightroom patří do skupiny aplikací Adobe Photoshop. Pro zjednodušení ale budu dál používat prostě jen Lightroom.

Stav před podzimem roku 2017

Verze Lightroom byly běžně číslované od jedničky a dál, například jako Adobe Photoshop Lightroom 4, podverze třeba jako Adobe Photoshop Lightroom 4.5, další pak verze 5. Poslední verzí byla verze 6 a její další podverze, například Adobe Photoshop Lightroom 6.5.

Od 6 cloudová verze

Od verze Lightrom 6 se k názvu přidalo označení Adobe Photoshop Lightroom CC 2015, kde písmena CC označují Creative Cloud. Verze CC byla už cloudová, s přihlášením do uživatelského účtu, měsíčním nebo ročním předplatným a s nějakými cloudovými službami navíc, například s úložištěm pro fotky.

Stále však byla k dispozici i necloudová krabicová verze Adobe Photoshop Lightroom 6. Ta je k dispozici pro Windows a Mac i dnes, ale její vývoj už dál nepokračuje.

Uživatelé měli tedy od roku 2015 na výběr, jestli budou za Lightroom platit měsíčně, anebo si pořídí krabicovou verzi, za kterou zaplatí jen jednou.

Cloudová verze se dále označovala jako Adobe Photoshop Lightroom CC.

Pro mobilní zařízení dříve existovaly i jiné verze Lightroom, například Lightroom pro mobilní zařízení Android, iPhone, pro tablety iPad.

Různé verze Adobe Lightroom.

Stav od podzimu 2017

V říjnu 2017 se značení změnilo. Na trhu se objevila nová verze Lightroom 7 (neoficiální značení). Její název se změnil na Adobe Photoshop Lightroom Classic CC, kdy Classic znamená klasická „velká“ verze, určená pro úpravy fotografií na počítači.

Verze Adobe Photoshop Lightroom CC existuje dál

Současně s novou verzí Lightroom 7, správně tedy označenou jako Adobe Photoshop Lightroom Classic CC, vznikla úplně nová aplikace, která je odlehčená, umí toho méně a je určená hlavně pro mobilní zařízení – chytré telefony, tablety, dá se však instalovat i na počítač. Její název je Adobe Photoshop Lightroom CC. Nazývá se tedy stejně, jako starší verze „velkého klasického“ Lightroom.

V roce 2018 a dále už jen CC s předplatným

Pokud si chcete dnes koupit Lightroom, máte dvě možnosti:

 • a) Koupíte si starou krabicovou verzi Adobe Photoshop Lightroom 6.0, na českém trhu stojí ale mnoho tisíc korun.
  ) – Tato verze už ale není podporovaná, přibližně od verze 6.7 už nemá nové aktualizace a podporu.
 • b) Pořídíte si nejnovější verzi Adobe Photoshop Lightroom Classic CC za měsíční předplatné cca 300 Kč / měsíc, se závazkem alespoň na 1 rok. Na přelomu roků 2018/2019 byla nejnovější verzí verze Lightroom 8.1, tedy o 2 verze výše než je stará krabicová „šestka“.

320 Kč za měsíc? Není to moc?

Myslím, že 3 stovky na měsíc za nejnovější Lightroom je cena v pohodě. Jak to? Protože si neplatíte jen za Lightroom, ale získáte celý balík aplikací, včetně nejnovějšího Photoshopu v češtině!

Celý balík, který doporučuji, se nazývá Plán pro digitální fotografii (20 GB) a jeho součástí je:

 • Adobe Photoshop Lightroom CC – aplikace na úpravu fotek pro chytré telefony a tablety,
 • Adobe Photoshop Lightroom Classic CC – „velká“ verze pro počítače,
 • Photoshop CC – nejnovější verze Photoshopu v češtině,
 • 20 GB cloudového úložiště pro nahrávání fotografií,
 • Adobe Bridge pro správu fotografií,
 • další menší a méně známé aplikace.

Cena tohoto celého balíku pro roční plán je 12,09 € měsíčně, tedy asi 320 korun. Pokud zaplatíte dopředu na celý rok 144,33 €, rozpočítaná cena na měsíc se nepatrně sníží.

Vyplatí se to?

Například krabicová verze Photoshopu CS6 stála okolo 14200 Kč. Když k tomu přičtete cenu krabicového Lightroom cca 3300 Kč, je to celkem 17500 Kč. Rozšířená verze Adobe Photoshop CS6 Extended byla tehdy za více než 20000 Kč.

Za předplatné v současnosti zaplatíte 3840 korun za rok. V porovnání by tedy bylo třeba používat krabicovou verzi Photoshopu a Lightroom přes 4 roky, aby se uživatel cenově dostal na aktuální výši ročního předplatného a mohl si dovolit novou verzi. Je však třeba myslet na to, že aktualizace byly levnější než nákup celé nové verze. Ale 4 roky vývoje aplikací Lightroom a Photoshop, to už je docela dlouhá doba.

Můžete samozřejmě namítnout, že stará krabicová verze se dá používat neomezeně dlouho. Ano, máte pravdu, je to tak. Jen se asi nesmíte moc dívat, co novější verze nabízejí za nové možnosti a funkce.

Podle mého názoru je lepší si za aktualizace platit formou předplatného. Závazek je vždy jen na rok. Kdyby se náhodou na trhu objevila nějaká nová super aplikace, roční předplatné za Lightroom a Photoshop by peněženku tolik „nebolely“ jako kdysi nákup plných krabicových verzí.

Dnes je „doba předplatná“, formou předplatného funguje i Zoner Photo Studio X, Microsoft Office a další hojně využívané aplikace.

Adobe Photoshop Lightroom CC.

Sumarizace – které verze Lightroom dnes existují?

 • 1) Stará krabicová verze Adobe Photoshop Lightrom 6.
 • 2) Nejnovější verze Adobe Photoshop Lightroom Classic CC pro počítač – je součástí předplatného balíčku.
 • 3) Nejnovější verze Adobe Photoshop Lightroom CC pro mobilní zařízení (ale funguje i na počítači) – je také součástí předplatného balíčku.

Je na vás, zda si zvolíte starou krabicovou verzi nebo tu nejnovější formou předplatného.

Tip: 1 licence Lightroom funguje na 2 počítačích!

Dobrý tip na závěr: 1 licence balíčku funguje na 2 počítačích. V rámci jednoho předplatného tak můžete používat 2 instalace Lightroom.

V podmínkách používání se uvádí, že zapnutý by měl být v jeden okamžik pouze Lightroom na 1 počítači, ale mám vyzkoušené, že fungují i oba najednou. Jen musíte být na obou počítačích přihlášeni pod stejným uživatelským účtem Adobe. Totéž platí pro používání Photoshopu. Máte někoho do party, s kým se o předplatné podělíte? Cena pak bude hned příznivější.

Zvládněte Pokročilé úpravy fotografií v Adobe Lightroom Classic

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

Přečtěte si také