Vlaječky – Flags v Adobe Lightroom slouží pro rychlý výběr fotografií k dalšímu zpracování. Oddělte zrno od plev a pracujte s fotkami rychleji. Vyzkoušejte.
V 1. části série o selekci fotografií v Adobe Lightroom Classic jsem zmínil tři způsoby třídění fotografií – pomocí hvězdiček, barevných štítků a vlaječek. V předchozích dílech jsem už popsal třídění fotek hvězdičkami a třídění fotografií barevnými štítky.
Dnes rozeberu další ze způsobů – třídění fotografií pomocí vlaječek neboli flags. Jak na ně? Tento způsob považuji za nejrychlejší a nejjednodušší.
Hvězdičkování snímků zdržuje
Pokud pro hodnocení svých fotografií používáte hvězdičky nebo barevné štítky, možná někdy přemýšlíte, jestli této fotce dát 2, 3 nebo víc hvězdiček. Rozhodování zbytečně zdržuje od práce s fotkami.
Navíc, nemáte-li pro hvězdičkování pevně daná pravidla, míra posuzování může kolísat. Potom může být v jedné složce třeba dvouhvězdičková fotka, která je ale lepší než 4hvězdička v jiné složce.
Zkuste vlaječky
Naštěstí jsou v Lightroom ještě vlaječky. Nejlepší na nich je, že máte k dispozici jen dvě, anebo žádnou. Práce s nimi je jednoduchá. Na filmovém pásu postupujte fotku po fotce a pomocí klávesnice označujte, co chcete s fotkou dál udělat:
- Bílá vlaječka pick = fotka pro další zpracování – na klávesnici zmáčkněte P.
- Černá vlaječka rejected = zamítnutá fotka, určená k výmazu – zmáčkněte X.
- Žádná vlaječka unflagged = žádná změna, žádná akce s fotkou, nemačkejte nic, jen se kurzorem přesuňte na další snímek.
- Chcete-li vlaječku z fotky odebrat, zmáčkněte na klávesnici písmeno U.
- Pokud současně s písmenem zmáčknete SHIFT, po ovlajkování se rovnou posunete na další snímek.
Vlaječky jsou dostupné i z horní nabídky Photo / Set Flag, případně z kontextového menu, které vyvoláte kliknutím na fotce pravým tlačítkem myši .
Označování vlaječkami v Lightroom funguje v modulu Library (Knihovna) i v modulu Develop (Vyvolávání). Vlaječkovat můžete i u miniatury snímku v zobrazení mřížky.
Tímto způsobem rychle označíte hodně fotografií k další úpravě a zároveň vyberete snímky určené k výmazu nebo k dalšímu zpracování. S těmi, které neoznačíte, se nestane nic. Můžete s nimi pracovat v budoucnu.
Jak vybrat fotky pro další zpracování?
Pomocí klávesy P si vyberte fotografie, které chcete v Lightroom vyvolat. Záleží, co s nimi budete po úpravě a exportu třeba do JPEG dál dělat. Potřebujete-li prozatím jen pár snímků, označte si „Péčkem“ jen pár snímků. Zbytek můžete dodělat později.
Já většinou najednou oPéčkuju a oXkuju celou složku. Když nevím, jestli dát fotce P nebo neoznačit žádnou vlaječkou, dám P. Později to můžu změnit.
Co znamená zamítnutá fotka?
Rejected – zamítnutá fotka – to je snímek, kterému přidělíte černou vlaječku a je určený ke smazání. Podle čeho se rozhodnete, je na vás. Může to být fotka, kterou nebude možné v budoucnu nijak využít, třeba extrémně přesvětlená, totálně rozmazaná (pokud to nepovažujete za umění) nebo jinak hodně pokažená.
Vlaječky se dají kombinovat s dalšími způsoby označování
Také označování vlaječkami se dá kombinovat s dalšími způsoby – s hvězdičkami i barevnými štítky. Všechny tři typy označení se zobrazují u miniatury snímku.
Velkou výhodou vlaječkování je, že nemusíte přemýšlet, kolik přidělíte fotografii hvězdiček nebo který barevný štítek. Označování vlaječkami je podle mě nejrychlejší, ale záleží, jak máte nastavený svůj pracovní proces.
Co dál s ovlaječkovanými fotografiemi?
Jestliže už máte například celou složku z posledního fotografování ovlaječkovanou bílými či černými vlaječkami, anebo bez vlaječek, co dál?
1) Odstraňte snímky s černou vlaječkou (X)
Ať si trochu odlehčíte, je dobré se nejprve zbavit fotografií s černou vlaječkou. To jsou ty hodně špatné, které dál nijak nevyužijete. Jak se jich najednou zbavit?
V horním menu klikněte na Photo / Delete Rejected Photos. Je to až dole v nabídce.
Lightroom se vás ještě zeptá, zda chcete nežádoucí fotografie jen vyjmout z katalogu (Remove from Lightroom), anebo opravdu úplně odstranit z disku (Delete from Disk). Volba je na vás. Po potvrzení se všechny špatné snímky smažou a je uklizeno.
2) Máte-li hodně fotek s bílou vlaječkou (P), projeďte je znovu
Sešlo se vám ve složce hodně snímků s bílou vlaječkou, ale tolik jich zpracovávat nechcete a nepotřebujete? Projeďte je znovu. Nejprve si fotky s bílou vlaječkou vyfiltrujte.
Jak zobrazit filtrování v Lightroom
Nevidíte-li řádek s funkcemi filtru, nejdřív si filtr zapněte. Vpravo dole nad filmovým pásem najdete filtrovací nástroj.
Klikněte na slovo „Filter“ a rozbalí se možnosti filtrování.
Aktivujte filtr na fotky s bílou vlaječkou
Snímky ovlajkované bílou vlaječkou vyfiltrujete kliknutím na první malou bílou vlaječku vpravo vedle „Filter:“ nad filmovým pásem. Když na ni kliknete, budou na filmovém pásu i v mřížkovém zobrazení modulu Library vidět jen snímky s bílou vlaječkou. Pokud na bílou vlaječku kliknete znovu, filtrování se zruší.
Máte snímky vyfiltrované? Projeďte filmový pás znovu. U fotky, která si další zpracování třeba zatím nezaslouží, zmáčkněte na klávesnici písmeno U – unflagged. Bílá vlaječka z ní zmizí a zároveň i fotka zmizí z filmového pásu, protože máte aktivní filtr, který zobrazuje jen fotografie s bílou vlaječkou.
Tímto postupem počet snímků s bílými vlaječkami snížíte.
Podobně se dají vyfiltrovat i fotografie se černou vlaječkou nebo fotografie bez vlaječky, případně různé varianty.
Hotovo, hurá do Developu
A je to! Základní úklid špatných fotek máte vyřízený, selekce snímků pro další zpracování je hotová. Špatné fotografie jsou fuč, ty dobré označené bílou vlaječkou.
Klidně si nechte aktivní filtr zobrazující jen fotky s bílou vlaječkou, přepněte se do modulu Develop (Vývojka) a pusťte se do jejich zpracování.
Jak z Lightroom vyždímat maximum, zjistíte v e-booku Pokročilé úpravy fotografií v Adobe Lightroom Classic.