Lightroom tipy #6 Jak do Lightroom dostat češtinu a 5 důvodů, proč to nedělat

4. 1. 2019

Čeština pro Adobe Lightroom.

Máte nainstalovaný Lightroom, ale moc se v něm nevyznáte? Jak zapnout češtinu? Oficiálně to nejde. Do starších verzí si ji však můžete doinstalovat. Přečtěte si, jak na to i jaké má čeština v Lightroom nevýhody.

Výhodou i nevýhodou Česka je, že mluvíme a píšeme česky. Hlavně u starších ročníků může být problém ovládat cizojazyčné aplikace, včetně Lightroom. V něm je sice k dispozici, kromě základní angličtiny, asi 10 dalších jazyků, jenže češtinu mezi nimi nenajdete. Ani slovenštinu ne. Oficiálně tyto jazyky nejsou doposud v Lightroom podporované.

Jak Lightroom naučit česky? Češi mají zlaté ručičky. Díky tomu se překladem Lightroom zabývá hned několik lidí.

Pro staré „krabicové“ verze Lightoom od verze 4 do verze 6 češtinu v pohodě seženete a nainstalujete. Alespoň pro počítač s Windows.

V nejnovější verzi Lightroom už však čeština zřejmě fungovat nebude, dokud ji čeští překladatelé zase nepřipraví. To mívá většinou prodlevu, protože to není jejich hlavní činností a čeština do Lightroom bývá k dispozici zdarma.

2 zdroje, kde sehnat češtinu pro Lightoom

1) Michal Metlička na svém webu nabízí ke stažení češtinu pro verze Lightroom 4.0 až Lightroom 6.8 – potřebné soubory a celý postup, jak češtinu do Lightroom dostat, seženete u autora na webu.

Lightroom české prostředí od Michala Metličky.

2) Autor češtiny s nickem leschek má na svém fóru angrezphoto.com ke stažení češtinu také pro Lightroom do verze 6.8. Celý postup, jak češtinu do Lightroom dostat a kde získat zdrojové soubory, si přečtěte přímo u něj.

Čeština do Lightroom – leschek.

Kde sehnat češtinu pro nové verze Lightroom?

Nikde. Na přelomu roků 2018 / 2019 je Adobe Photoshop Lightroom Classic CC už ve verzi 8.1. Pro tu, v době psaní tohoto článku, zatím čeština neexistovala. Můžete vyzkoušet nainstalovat češtinu pro starší verzi Lightroom 6. Podle informací na fóru fungovala až do verze Lightroom 7.

Můžete také počkat, až autoři překladů vydají češtinu pro novou verzi Lightroom. Zřejmě budou ale vždy trochu pozadu, jelikož nové verze Lightroom se objevují několikrát do roka.

Navrhuji se vydat jinou cestou – češtinu do Lightroom vůbec neinstalovat.

5 důvodů, proč do Lightroom neinstalovat češtinu

1) Každý z autorů může určité termíny v aplikaci přeložit jinak – jiný autor, jiná čeština.

2) Pokud si platíte předplatné a chcete mít vždy nejnovější verzi Lightroom s nejnovějšími funkcemi, čeština vám tam asi stejně fungovat nebude.

3) Hledáte-li na internetu nějaký návod, jak co v Lightroom udělat, 90 % z nich najdete pro originální anglické prostředí Lightroom. Stejně tak jsou psané i knihy o Lightroom, a to i ty v češtině. Autoři vždy zmiňují původní anglické označení ovladacích prvků, panelů a nástrojů Lightroom.

4) Stejně postupuji já, když vytvářím e-booky a návody pro Lightroom. Vždy zmiňuji, jak se položky v Lightroom nazývají česky (po svém) a v originále anglicky.

5) Lightroom má sice hodně možností, jak s fotkami pracovat, ale není to extra těžký program na ovládání. Funkce, které potřebujete, v pohodě zvládnete ovládat i v anglickém prostředí. Aspoň se pár fotografických slovíček naučíte. To se může hodit.

Proto doporučuji, nechte si raději Lightroom v angličtině. Třeba někdy v Adobe vydají oficiální jednotnou češtinu, jako to udělali u Photoshopu.

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

Přečtěte si také