Lightroom tipy #5 Jak začít pracovat s Lightroom a importovat fotografie

2. 1. 2019

Jak do Lightroom importovat fotky.

Povedlo se vám nainstalovat Adobe Lightroom Classic? Založte si katalog, naimportujte fotky a pusťte se do úprav fotografií. Čtěte, jak na to.

Krok 1 – Po instalaci založte katalog

Jestliže se vám podařilo do počítače stáhnout a nainstalovat Lightroom, po instalaci se vás zřejmě program zeptá, zda si přejete vytvořit katalog – soubor Lightroom Catalog.lrcat. Potvrďte. V Lightroom tipy #2: Jak funguje Lightroom jsem psal, co je katalog, k čemu je a kde jej v Lightroom najdete.

Krok 2 – Importujte fotografie do Lightroom

Teď je potřeba fotky do Lightroom dostat. Naimportujte je tam. To se dá dělat několika způsoby, uvedu jeden z nich:

  • 1) Nahoře klikněte na záložku Library.

Import fotek do Lightroom – modul Library.

  • 2) Klikněte vlevo dole na tlačítko Import, otevře se nové okno pro import fotografií.

Import fotek do Lightroom – tlačítko Import.

  • 3) Vlevo, v importovacím okně, uvidíte Select a source – odkud se importuje. Uprostřed jsou náhledy fotografií, a na pravé straně To My Catalog – kam se importuje. Pod tím je ještě pár dalších nastavení importu.

Importovací okno fotografií v Lightroom.

  • 4) Vlevo vyberte složku, ve které máte fotografie stažené z fotoaparátu. Klikněte na ni. Následně se uprostřed importovacího okna zobrazí náhledy fotografií, avšak jen tehdy, pokud ve složce nějaké fotografie máte.
  • 5) Po načtení náhledů v prostředním poli se automaticky všechny označí, zakliknou. Běžně asi chcete do Lightroom importovat všechny fotky ve složce. Nemusíte tedy nic měnit.
  • 6) Co vybrat a zakliknout v pravém panelu? Stačí zvolit Build Previews Minimal. Nic dalšího zaklikávat nemusíte. Co další volby znamenají, popíšu někdy příště.
  • 7) V Apply During Import doporučuji do pole Keywords napsat klíčová slova, která se týkají všech aktuálně importovaných fotografí, tedy zřejmě celé složky. Jednotlivá klíčová slova oddělujte čárkami. Klíčová slova použijte podle potřeby, například dovolená, Itálie, léto, rodina, Alpy, hory.
  • 8) Nakonec klikněte dole vpravo na tlačítko Import.
  • 9) Během chvilky se fotografie importují do Lightroom, záleží, kolik jich je. Po importu se vygenerují náhledy fotografií. To může pár minut trvat, podle toho, jaké typy náhledů Previews máte zvolené. V našem případě jsme vybrali Minimal Previews, takže to bude rychlé.

Probíhá import fotografií do Lightroom.

  • 10) Importovaná složka už je vidět v modulu Library, vlevo, v panelu Folders. Po kliknutí na složku se uprostřed pracovní plochy Lightroom objeví náhledy importovaných fotografií – ty objeví i automaticky po každém importu.

Náhledy fotografií v modulu Library po importu do Lightroom.

A to je celé, fotografie máte v Lightroom. Můžete je začít třídit, označovat, vybírat k dalšímu zpracování.

Na závěr uvádím, že fyzicky jsou vaše originální fotografie stále pouze ve zdrojové složce, kam se nahrály během stažení z fotoaparátu nebo paměťové karty. V Lightroom se vytvářejí jen cesty k těmto originálním souborům a náhledy obrázků.

Pokud by tedy originální fotky ze zdrojové složky zmizely, třeba když si je smažete nebo přesunete na externí disk, tak se s nimi nedá pak pracovat ani v Lightroom. To by šlo pouze v případě vytvoření takzvaných chytrých náhledů Smart Previews. Ale ani ty originální soubory nenahradí. O tom zase někdy příště.

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

Přečtěte si také