Pro co nejsnazší používání Adobe Lightroom je nejprve dobré pochopit, jak aplikace vlastně funguje. I když sem tam v mobilu použiju mobilní verzi Lightroom CC, V Lightroom tipech popisuji hlavně klasickou „stolní“ verzi Adobe Lightroom Classic pro počítače. Podívejte se, jak je Lightroom pro úpravu fotografií sestavený a jak s ním pracovat.
Jak pochopit Lightroom? Je dobré začít od základů.
Lightroom žádné úpravy fotografií neprovádí
Zcela zásadní informace je ta, že Lightroom vůbec „nesahá“ na originální fotografie, přičemž je jedno, zda jsou ve formátu RAW, JPEG, TIFF nebo v jiném formátu. I když v Lightroom fotky upravíte, oříznete, uděláte s nimi cokoliv, originály zůstanou netknuté.
Všechno je v katalogu
Kam se tedy všechny úpravy snímků zapisují? Do katalogu – Catalogu.
Už při instalaci Lightroom se vytvoří hlavní pracovní soubor, tak zvaný Catalog. Je zpravidla označený jako Lightroom Catalog.lrcat. Koncovka lrcat je zkratkou pro Lightroom Catalog.
Soubor s katalogem, Catalogem, najdete uložený na pevném disku svého počítače. Kde přesně, zjistíte na Macu po kliknutí v horním menu Lightroom na Lightroom / Catalog Settings. Ve Windows je to v Edit / Catalog Settings.
Co se do katalogu zapisuje?
Všechny úpravy fotografií, změny tonality, ostrosti, lokální úpravy, deformace, ořezy, prostě úplně všechno, co s fotkami děláte. Vše je zapsané v katalogu.
Můžete mít více katalogů
V případě potřeby si můžete vytvořit více Catalogů. Já osobně to nepoužívám, nemám potřebu. Může se to hodit například v případě, kdy jeden počítač používá více lidí a každý chce pracovat jen se svými fotkami. Anebo třeba pro striktní oddělení zakázkových fotografií a soukromých snímků, to kdyby vám třeba někdy klient koukal přes rameno.
Nejprve musíte fotografie do Lightroom importovat
Aby se s fotkami dalo v Lightroom pracovat, nejprve je tam musíte dostat – importovat. Bez importu je v Lightroom neuvidíte i když je na disku máte uložené.
To je výhoda i nevýhoda. Pracujete tak jen s fotkami, s nimiž pracovat chcete a které si do Lightroom importujete. Avšak zase nevidíte zbylé fotografie ve složce. V Lightroom nic takového jako prohlížeč všech obrázků ani složek na disku není. Na zobrazení všech složek na disku v Lightroom mám jednu vychytávku, kterou popíšu později.
Rychlé třídění
Lightroom je skvělý, kromě mnoha možností úprav, také pro třídění velkého počtu fotografií. To považuji za jednu z největších výhod. Z větších fotozakázek si nosím i stovky fotografií. Když jsem kdysi fotil velké vícedenní hudební festivaly, měl jsem z akce tisíce fotografií. Nedovedu si představit, jak bych je bez Lightroom třídil a vybíral ty nejlepší pro další úpravu.
Rychlé hromadné zpracování fotografií
Některé úpravy se hodí aplikovat na všechny fotky z celé akce, například eliminaci vad objektivu nebo třeba doostření. V Lightroom to uděláte na pár kliknutí i u 1000 snímků najednou. Fofr.
Chytré náhledy a další vychytávky
Jste na dovolené a máte hodně času? Co třeba upravit fotografie z předchozích cest? No jo, ale originály jsou doma na zálohovacím disku… To vůbec nevadí, pokud máte fotky v Lightroom importované a vytvořené chytré náhledy. Můžete s nimi pracovat a úpravy provádět i tehdy, když u sebe zdrojové soubory nemáte. Vytřídíte, upravíte je hned. A export provedete až po svém návratu. Samo se to všechno synchronizuje. Podobných vychytávek je v Lightroom víc.
Po úpravě fotografie snadno a najednou exportujete
Až fotky upravíte, doladíte, je potřeba provést jejich export do zvoleného formátu. Jak jsem zmiňoval, Lightroom do zdrojových souborů nijak nesahá, takže do nich nemůže zapsat ani změny, úpravy. Aby se daly upravené fotografie dál používat, musíte je exportovat. Netřeba však fotku po fotce. Jde to udělat najednou. Po úpravách pustíte export a jdete třeba na kávu.
Lightroom je výbornou aplikací pro rychlé úpravy fotografií, ale hlavně také silným nástrojem pro jejich třídění a výběr. Jak na to, se postupně dozvíte v Lightroom tipech. Můžete si pořídit i e-booky o Lightroom.