Co jsou presety na fotky, kde je získat a jak dostat do Lightroom?

14. 1. 2018

Jak na presety v Adobe Lightroom.

Presety jsou sady předpřipravených kroků na úpravu fotografií. Fungují v Adobe Lightroom, ale i jiných programech. Jejich použití je snadné – jedním kliknutím preset aktivujete a automaticky se provede celá řada úprav snímku. Presetů je k dispozici mnoho, pro různé fotografické žánry, například na rychlou úpravu portrétů, krajiny, pouličních street fotografií, produktových snímků. Můžete si také vytvořit svůj vlastní preset a uložit si jej. Zjistěte v článku, kde presety získat a jak je do Adobe Lightroom instalovat.

Presety upravují tonalitu, barevnost, dodávají snímku vinětaci, lokální tónování a mnoho dalších úprav pro celkové vylepšení.

K dispozici jsou buď obecnější presety, například oteplující, soft (změkčující), anebo sestavy tonálních, barevných a dalších úprav, které fotografii naladí přímo do atmosféry konkrétního místa či situace – Havana, večerní New York, ranní indický Kóčin.

Zjistěte, kde presety získat a jak je do Adobe Lightroom dostat. Návod jsem vytvořil pro verzi Adobe Photoshop Lightroom Classic CC, ale postup je velice podobný i pro starší verze Lightroom.

Jak preset vypadá

Presety jsou klasické soubory, který si do Lightroom nainstalujete. Mívají zpravidla koncovku .lrtemplate. V Lightroom je najdete v modulu Develop, v levé části panelů Presets.

Kde presety získat

K dispozici jsou presety dostupné zdarma, ale i placené. Kde je získat? Použijte vyhledávač Google a do hledacího pole vložte třeba frázi „presets lightroom“.

Některé presety jsou už v Lightroom předinstalované. Najdete je v modulu Develop, v levé části panelů. Zde se pak objeví i nové presety, které si do Lightroom nainstalujete.

Jak preset do Lightroom nainstalovat

1) Po vyhledání na internetu si preset stáhněte do počítače, do jakékoliv zvolené složky. Preset bývá většinou zabalený v archivu .zip nebo .rar.

2) Archív rozbalte – například poklepáním myší na jeho název.

3) Otevřete nahoře v Lightroom nabídku Lightroom / Preferences / záložka Presets.

4) Klikněte na Show Lightroom Presets Folder. Otevře se vám místo na disku, kde jsou uložená nastavení Lightroom.

Jak na disku najít adresář s presety Adobe Lightroom.

5) V této složce otevřete adresář Develop Presets.

6) Do adresáře Develop Presets zkopírujte složku se staženými a z archívu zip rozbalenými presety, anebo jen jeden samostatný preset – soubor s koncovkou .lrtemplate

7) Vypněte a znovu zapněte Lightroom, aby se nové presety načetly do nabídky.

8) Hotovo. Nainstalované presety naleznete v modulu Develop, vlevo v panelu Presets.

Kopírujete-li celý adresář, stane se z něj složka

Pokud do cílové složky v Lightroom kopírujete celou složku presetů, tedy celý adresář, po restartu Lightroom (vypněte a znovu zapněte Lightroom) uvidíte složky – importované adresáře. Když kliknete na malou šipečku vlevo, složka se rozbalí a v ní se objeví presety.

Kopírujete-li do cílové složky jen samostatné presety – soubory s koncovkou .lrtemplate – najdete je mezi presety pravděpodobně až dole.

Složky a presety v Adobe Lightroom.

Najeďte na preset a podívejte se na náhled v Navigatoru

Když na preset myší jen najedete, ale nezmáčknete tlačítko myši, vlevo nahoře, v okně Navigator, uvidíte náhled, jak bude snímek po aktivaci presetu vypadat. Jestliže na vybraný preset kliknete, aktivuje se sada předpřipravených kroků a snímek se automaticky upraví. Úpravy si pak můžete doladit pomocí nástrojů v pravé části panelů, v modulu Develop.

Stáhněte si ukázkový preset zdarma a hned jej vyzkoušejte

Stáhněte si zdarma ukázkový preset, který jsem si vytvořil pro rychlejší úpravu fotografií benátské městské krajiny. Po jeho aktivaci (kliknutí na něj) se snímek „oteplí“ a na fotografii se navodí atmosféra pozdního slunného benátského odpoledne.

Užijte si presety a zrychlete práci s fotografiemi!

Máte dotaz k použití presetů?

Zeptejte se v naší FB skupině Adobe Lightroom a editory pro RAW.

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

Přečtěte si také