Fotorada #42 – Je lepší Photoshop nebo Lightroom? V čem upravovat fotografie?

15. 12. 2017

Je lepší na úpravu fotografií Photoshop nebo Lightroom?

V čem upravovat fotky? Je lepší si na úpravu fotografií pořídit Photoshop nebo Lightroom? Který program vybrat a čím se odlišují? Docela často se mě někdo ptá, jestli si má na úpravu fotografií pořídit Photoshop nebo Lightroom. Podobně se dotazují i studenti, kteří k nám míří na fotokurz základů v Lightroom. „Mám Photoshop, bude to stačit nebo musím mít Lightroom?“ Zjistěte v článku.

Photoshop i Lightroom jsou od Adobe

Myslím, že je čas v tom trochu udělat pořádek. Tak především, oba dva programy či aplikace jsou z dílny společnosti Adobe, přesněji Adobe Systems Incorporated.

Kromě Photoshopu a Lightroom vývojáři vyvinuli mnoho dalšího software, některé se hodí i fotografům, například Camera RAW nebo Adobe Bridge, ale to sem teď nebudu motat.

V krabici už nenakoupíte

V současnosti už se nedá koupit samostatně Adobe Photoshop, anebo Adobe Lightroom. Žádná nová krabicová verze neexistuje. Ještě možná seženete starou „krabicovou“ verzi Adobe Lightroom 6. Pokud chcete používat Photoshop nebo Lightroom, musíte si zakoupit předplatné – vybrat si verzi cenového plánu, který vám vyhovuje.

Nejnovější „stolní“ verze Lightroom se správně nazývá Adobe Photoshop Lightroom Classic CC.

Před ní byla verze Adobe Photoshop Lighroom CC, ale ta už neexistuje, protože ten samý název, tedy Adobe Photoshop Lightroom CC, nyní používá úplně nová verze Lightroom, vydaná na podzim 2017, která je určená hlavně pro mobilní zařízení – tablety, smartphone, ale dá se nainstalovat i na počítač s operačním systémem OSX (Mac) nebo Windows.

V současnosti existují 2 hlavní verze Lightroom + pár vedlejších

1) Adobe Photoshop Lightroom Classic CC – „stolní plná“ verze.

2) Adobe Photoshop Lightroom CC – mobilní „odlehčená“ verze.

3) Kromě toho existují i verze Lightroom pro mobilní zařízení na iPhone, iPad a Android.

4) K dispozici je ještě stará krabicová verze Photoshop Lightroom 6, za nějakých 142 €.

Verze Lightroom.

Photoshop má verzí ještě více

Ať je to ještě trošku složitější, Adobe Photoshop má také několik verzí. Tou hlavní je v současnosti „stolní“ verze Photoshop CC 2018, existuje i Photoshop Fix pro iOS a Android, dále Photoshop Elements 2018.

Na iPhone, iPad nebo Android si můžete nainstalovat i Photoshop Mix a Photoshop Express, který existuje i ve verzi pro Windows.

Verze Photoshopu.

Photoshop vs. Lightroom – co je lepší?

Abychom se do toho nezamotali, budu porovnávat jen hlavní „vlajkové“ aplikace, které si můžete nainstalovat na počítač Mac nebo Windows, a je fuk, zda se jedná o krabicovou nebo už CC (Creative Cloud) verzi.

Každého stejně zajímá, čím se prostě odlišuje Photoshop od Lightroom a málokdo ví, že existuje tolik dalších příbuzných verzí.

Photoshop se hodí pro precizní úpravu 1 fotografie

Photoshop je určen hlavně pro velice pokročilé úpravy jedné fotografie nebo jiného typu bitmapové grafiky. Existuje ještě vektorová grafika a pro ni je určen zejména Adobe Illustrator, ale to je teď vedlejší.

Hodiny práce s jednou fotografií

S Photoshopem si můžete dlouhé hodiny „hrát“ a fotografii přetvořit úplně na něco jiného, co se bude hodně lišit od originálního snímku.

Photoshop umožňuje tvorbu ve vrstvách a také práci ve více barevných prostorech, třeba v barevném prostoru Lab.

Když to shrnu, Photoshop je určen zejména pro grafiky a velice pokročilé fotografy, kteří se věnují zejména tvorbě fotografických koláží, retuším, složitým úpravám.

Troufám si odhadnout, že většina hobby fotografů, kteří nějak pracují s Photoshopem, jeho možností využívá tak z 5 %. O Photoshopu dokonce vychází časopis, existuje mnoho publikací, příruček, knih a to i hodně specializovaných pro konkrétní zaměření.

Nicméně i ve Photoshopu se dá upravit více fotografií, anebo nějaké úpravy rychleji aplikovat znovu. Slouží k tomu například nahrávání akcí – actions.

Má Photoshop i nevýhody?

Když je Photoshop tak špičkové software, má i nějaké nevýhody? Ano, myslím, že má.

Photoshop se úplně nehodí pro hromadnou úpravu fotografií, takže není moc ideální třeba pro reportážní, dokumentární, pouliční nebo třeba svatební fotografy. Ve Photoshopu prostě musíte fotografie upravovat po jedné, což je zdlouhavé. Pokud tedy dobře neovládáte výše zmíněné používání nahrávání akcí.

V současnosti už se dají úpravy z jiných snímků načítat i v Adobe Camera RAW. Ale podle mého názoru to není tak jednoduché, intuitivní, rychlé jako v Lightroom.

Pomalejší je i vyvolávání z formátu RAW, alespoň podle mých zkušeností. Pro pokročilou editaci musíte fotografii nejprve převést do jiného formátu, třeba TIFF.

Součástí Photoshopu je však Adobe Camera RAW pro základní a mírně pokročilé úpravy a následný export z formátu RAW do jiného formátu. Jádro je stejné jako v Lightroom.

Když to celé shrnu, Photoshop více využijete, chcete-li si s fotografiemi hodně „hrát“, máte na to dost času a trpělivosti na výuku.

Photoshop je v češtině, ale…

Výhodou Photoshopu pro někoho může být, že je už v základu v češtině. Ale já to spíš považuji za malou nevýhodu, protože se pak špatně hledá nápověda na cizojazyčných diskusních fórech, když si s něčím třeba nevíte rady. Nicméně přímo na webu Adobe je nyní (k roku 2020) už docela hodně návodů a postupů pro práci s Photoshopem také v češtině.

Tip: Lekce, příručky, návody, postupy pro Photoshop v češtině přímo od Adobe.

Lightroom uvítáte, chcete-li zpracovat více fotografií

Lightroom je brácha Photoshopu. Hodí se pro vás mnohem více, pokud si z fotoakcí nosíte kupu fotografií. Je přímo určen pro fotoreportéry, dokumentaristy, streetaře, svatební fotografy a další mistry fotografie, kteří umí rychle „nabouchat“ stovky či tisíce snímků.

Na úvod se podívejte na krátkou ukázku, co se dá v Lightroom dělat.

Lightroom je kámoš s formátem RAW a umí masky

Lightroom také uvítáte, chcete-li vyvolávat fotografie z formátu RAW. Nenabízí sice tak pokročilé úpravy jako Photoshop, ale umí toho docela hodně – retuše, lokální úpravy, přechodové filtry, masky, což může být taková lehčí obdoba práce ve photoshopových vrstvách.

Třídění fotografií jako po másle

Kromě toho všeho je Lightroom hodně silným nástrojem na třídění a výběr fotografií, pokročilé filtrování podle různých parametrů, vkládání metadat, klíčových slov, označování snímků vlaječkami, hvězdičkami i barevnými štítky.

HDR, panorama a mraky dalších funkcí

Lightroom zvládá docela dobře skládat také HDR a panoramatické fotografie. Můžete si do něj instalovat předpřipravené předvolby – presety a propojit s pokročilými pluginy, třeba pro parádní konverzi do ČB.

Samozřejmostí jsou tonální, expoziční a barevné úpravy, vyvážení bílé, doostřování, odšumění, pokročilé rovnání kácejících se svislic budov, eliminace optických vad objektivu.

Hromadné úpravy a export do JPEG najednou

Vybrané úpravy můžete v Lightroom rychle kopírovat na další fotky v sérii. Za obří výhodu považuji, že jakmile dokončíte úpravy vybraných snímků, exportujete je třeba do formátu JPEG všechny najednou. Rychlé, jednoduché.

Jako bonbónek máte v Lightroom k dispozici i tvorbu prezentací, webových galerií, tisk podle různých šablon.

Lightroom je určen hlavně pro fotografy, kteří chtějí za stejný čas, v porovnání s prací ve Photoshopu, zvládnout upravit třeba desetinásobně více snímků.

Takže, co si koupit? Photoshop nebo Lightroom?

Photoshop a Lightroom.

Díky tomu, že Adobe už nenabízí žádnou novou „krabicovou“ verzi, kterou si koupíte a už prostě bude vaše, máte dnes rozhodování mnohem snazší.

Musíte si prostě pořídit cenový plán – odhaduji, že to bude Plán pro fotografy, označovaný jako “Fotografie.“

A jeho součástí je Lightroom, ale také Photoshop a další aplikace. Takže ať chcete či ne, budete mít k dispozici oba dva – Photoshop i Lightroom. A záleží jen na vás, ve kterém z nich budete své fotografie hlavně upravovat.

Já doporučuji snímky třídit a vybírat v Lightroom a v něm zároveň fotografie vyvolávat. Z celé kolekce si pak můžete vybrat třeba jen pár snímků, s nimiž si za dlouhých zimních večerů pořádně pohrajete ve Photoshopu. Fotografii z Lightroom ve Photoshopu otevřete stisknutím jednoduché kombinace kláves. Na Macu je to CMD+E. Hodí se to třeba pro doladění barev v barevném prostoru Lab, což jde jenom ve Photoshopu.

Které cenové plány existují a kolik stojí?

Podívejte se, které cenové plány pro Lightroom a Photoshop jsou v nabídce – v článku Vyšel nový Lightroom Classic CC a Lightroom CC – Čím se liší a kolik stojí?

Resumé

  • Photoshop – hodí se pro úpravu 1 fotografie pomocí velice pokročilých úprav.
  • Lightroom – ideální pro třídění a rychlou úpravu mnoha fotografií.

Naučte se fotografie upravovat snadno a rychle

Naučte se základy úpravy fotografií a mějte mnohem hezčí snímky.

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

 

Zvládněte Pokročilé úpravy fotografií v Adobe Lightroom Classic

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

Přečtěte si také