Fotorada #48: Kdy upravovat a sdílet fotografie?

8. 12. 2018

V kterou denní dobu upravovat fotografie a kdy je sdílet na sociální sítě?

Ve kterou denní dobu upravovat fotografie a kdy je sdílet na sociální sítě?

Je důležité, kdy na počítači upravujete fotografie nebo ne? A kdy fotky sdílet na sociální sítě? Třeba vám pomůže malé zamyšlení v článku, čtěte dál.

Kdy upravovat fotografie může významově znamenat i zda vůbec je upravovat nebo neupravovat na počítači, případně tabletu, chytrém telefonu. Ale v tomto článku se opravdu zamýšlím na časovým významem slova „kdy“.

Tento článek je jen mým zamyšlením, částečně podloženým dlouhodobým pozorováním, ne však 100% založeným na přesných výzkumech. Naložte s ním, jak uznáte za vhodné.

Upravovat fotografie ráno, odpoledne, večer nebo v noci? Není to jedno?

Spravuju několik webů a facebookových stránek. Nejedná se o nic velkého, ale některé mají přes 14 000 fanoušků. To není sice nic extra, avšak pro vypozorování nějakých reakcí publika už se může jednat o zajímavý vzorek.

Když pominu, že je dobré příspěvky na sociální sítě sdílet v časech, kdy je na nich nejvíce lidí, postupem času jsem vypozoroval něco navíc.

V případě fotopříspěvků se lidem více líbí, když obsah fotografie odpovídá aktuální denní době.

Pokud například sdílím fotografie s jasně rozpoznatelným východem slunce ráno, má u fanoušků zpravidla větší úspěch než když ji do světa pošlu odpoledne nebo večer. A naopak – jestliže sdílím noční fotku večer, později večer, bývá odezva od fanoušků lepší než když noční snímek na sítě postnu ráno, dopoledne. Subjektivní větší míru úspěšnosti mi potvrzuje počet lajků, komentářů, sdílení.

Někdy mohou být odezvy odlišné, záleží na typu fotografie, například z jaké je akce. Jestliže třeba sdílíte reportážní snímky, je zpravidla lepší je na sítě dostat co nejdříve po akci. Fanoušci večerního rockového koncertu mohou být ráno ještě plni dojmů. Když pak vyrazí do práce a jsou zavaleni povinnostmi, jejich náboj už může trochu vychladnout.

Raději znovu opakuji, že vše uvedené je jen mým názorem a nemusí to fungovat všem. Za zkoušku ale nic nedáte.

Kdy fotografie upravovat?

Kromě výše uvedených zjištění, podle nichž se snažím fotografie sdílet dle odpovídající denní doby, podobně uvažuju i v případě úpravy fotografií, postprocesu.

Denní fotografie je lepší upravovat během dne, večerní večer

Párkrát se mi stalo, že jsem potřeboval nějakou fotografii z předchozího večera nebo noci rychle upravit a publikovat. Udělal jsem to hned ráno. Ale když jsem se pak na fotku podíval večer, nebylo to ono. Zdála se mi najednou moc světlá. Možná to byl jen můj subjektivní dojem, možná ne.

Nicméně v současnosti se snažím ranní fotografie upravovat ráno, dopoledne. Denní fotky upravuju během dne. A snímky z večerních a nočních akcí zpracovávám večer.

Kromě toho, že se mi pak jeví tonálně více odpovídající skutečnosti, mám pro to ještě jedno opodstatnění. Jak jsem už zmiňoval, ranní fotky sdílím ráno, denní během dne, večerní a noční večer.

Noční a večerní fotky bývají obecně tmavší, temnější, detaily mohou být méně výrazné. Je proto potřeba toto zachovat i během postprocesu. Navíc by v případě sdílení během dne při pohledu na displeji mobilního telefonu taková fotka mohla působit jen jako tmavá nevýrazná skvrna na telefonu.

A naopak – když budu upravovat denní fotku večer, bude mě to svádět k jejímu ztmavení, aby mě displej monitoru moc neoslňoval. Když ji pak nasdílím ráno, může působit ponuře, bez „šťávy“.

Záleží samozřejmě také na nastavení monitoru, okolním osvětlení, a také na míře únavy fotografa, který své snímky upravuje.

Resumé, jak s fotografiemi pracuju

Abych se do toho sám nezamotal, ještě jednou to celé shrnu a doplním důvody, jak je osobně vnímám:

Ranní fotografie a východ slunce ráno

Pokud fotím východ slunce, snažím se fotografii na počítači zpracovávat ráno, maximálně dopoledne. Zároveň ji také ráno, max. dopoledne sdílím na sociální sítě, přičemž mi osobně nevadí, když to nestihnu hned v den fotografování. Je mi to, a myslím že i fanouškům, jedno. Důležité je, že taková ranní fotka s rozzářeným sluncem mi vylepší den, trochu mě nabije. Věřím, že obdobně to funguje u diváků na sociálních sítích.

Běžné denní snímky během dne

Občas je potřeba něco vyfotit i během dne. Pokud svítí slunce, nebývá světlo moc ideální, ale dá se to zvládnout. Anebo je třeba zataženo, mlha, déšť. Takový snímek zpracovávám většinou během dne a také se jej během dne snažím sdílet, nejpozději během odpoledne.

Večerní fotky a západ slunce později odpoledne, večer

Opakem ranních fotografií s východem slunce jsou fotky pozdně odpolední, se západem slunce, případně fotografované během zlaté, modré hodiny. Tyto typy fotek se snažím zpracovávat zase později odpoledne nebo večer. A ve stejnou dobu je i poslat do světa.

Noční fotografie později večer

Párkrát do měsíce s fotoaparátem do akce vyrážím i v noci, třeba na ohňostroj, mladý Měsíc, superúplněk, na zatmění Měsíce nebo fotit pomocí umělých světel, sestavy blesků, dlouhé expozice a podobně. Tyto typy snímků na počítači edituji většinou večer, po západu slunce, kdy je okolo mě už málo světla. Ve stejný čas je také sdílím na sítě.

A co jiné typy fotografií?

Existují i typy snímků, které moc neladí k žádné denní době. Je jen na vás, kdy je budete zpracovávat a publikovat. Osobně bych se řídil třeba podle vzorce světlejší jasné snímky během dne, temnější scény večer.

Je to na vás

Když lidé vylezou z postele, ranní slunce je může hezky „nakopnout“, ať už to skutečné venku, anebo aspoň sluníčko na fotce. A zase večer, kdy se tělo už podvědomě připravuje na spánek, mi přijde vhodnější prezentovat, jak se i slunce „ukládá za obzor ke spánku“.

Je samozřejmě na vás, jak si své workflow upravíte, sestavíte. Článek berte pouze jako malou úvahu a nahlédnutí do mé fotografické dílny. Možná vám pomůže, možná ne.

Dobré světlo na foto toulkách!

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

Přečtěte si také