Fotopoutník: Silvestrovské ohňostroje nad Českým rájem

1. 1. 2018

Fotopoutník: Silvestrovské ohňostroje nad Českým rájem.
Fotopoutník: Silvestrovské ohňostroje nad Českým rájem.

Většina lidí na Silvestra oslavuje. O půlnoci vystřelují rachejtle. Jak to vypadá shora? Podívejte se na noční Český ráj zalitý ohňostroji, navíc v zimní mlze, která se válela v údolích.

Abychom trošku spálili silvestrovský nášup kil kalorií, vyrazili jsme s foto kámošem nad Český ráj, na skály. Trošku mě překvapilo, že jsem měl v temné noci malinko problém najít v lese zkratku, kterou často chodím. Jenže ve dne. Ani silné čelovky příliš nepomohly. V noci vypadá všechno tak nějak jinak. Ale nakonec se nám nahoru vylézt povedlo, asi ve 23:45.

Fotíte ohňostroj z kopce? Hodí se „teláč“

Rychle postavit stativy, vybalit a nastavit foto techniku. Práásk, bum. A už to jelo. Ohňostroje a rachejtle sice létaly i dole v údolí, avšak přesto byly docela daleko. Ještě, že jsem nahoru táhl teleobjektiv.

Jak nastavit expozici pro fotografování vzdálenějších rachejtlí

Jak jsem nastavil expozici? Různě. Citlivost okolo 200 ISO, aby APS-C snímač moc nešuměl, clonu f/5,6–f/8, expoziční čas od 4 do 25 sekund. Záleží, jak byly ohňostroje zrovna daleko a jak „výživné“. Podle odhadu jsem s každým dalším 1 kilometrem vzdálenosti ohňostroje musel posunout nastavení expozice do plusu asi o 1 EV. Je to však individuální.

Reagujte rychle

Je potřeba reagovat rychle, protože než stihnete zamířit, doladit expozici a doostřit, už může být světelná paráda fuč. Když k tomu přičtu, jak se rány odrážely ze skal okolo, byla to docela divočina. Chudák lesní zvěř. Občas nad námi proletěli vyplašení ptáci.

Zpoždění zvuku skoro 1 minuta

Zajímavý byl i posun zvuku, který k nám doletěl s velkým zpožděním. Například když jsem viděl rachejtli na 16 km vzdáleném Kozákově, zvuk jsem uslyšel až za nějakých 45 sekund. Takže pak to bouchá všude okolo, jenže zvuky patří k ohňostrůjkům, které už zmizely. Během 15 minut jsem nabouchal přibližně 70 snímků, zhruba 20 jich pak putovalo do koše. Byly neostré. V noci se totiž mnohem hůř ostří než ve dne.

Exponujte z LiveView, s dálkovou spouští v ruce

Ve tmě toho není moc vidět ani v hledáčku, ani na displeji při zapnutém LiveView, protože displej spíš oslňuje. Tip: Je dobré mít dálkovou spoušť a expozici zahajovat v režimu LiveView, aby odklápějící se zrcátko neroztřáslo fotoaparát. Při ohniskové vzdálenosti 200 mm × 1,6 crop (320 mm) je každý menší otřes znát. Ale fotil jsem i s menší nastavenou ohniskovou vzdáleností.

Postproces je důležitý

I když se snažíte ohňostroj vyfotit sebelépe, dobře zvládnutý postproces je důležitý. Hlavně tehdy, pokud nemáte nějaké špičkové full-framové „foto dělo“ s extra objektivem v ceně stovek tisíc korun. Je potřeba totiž zachovat malou míru šumu, dráhy rachejtlí správně doostřit, ale temnou krajinu naopak ponechat jemnou. Jo, a fotit do formátu RAW považuju za samozřejmost.

Vylezte si příště ťuknout na kopec

I když třeba nefotíte, vřele doporučuju jednou na Silvestr vylézt na kopec a užít si parádní podívanou, kdy z kraje pod vámi rozkvétají světelné růžice. Pokud se vám to na přelomu roků nepovedlo, tak se mrkněte aspoň na pár snímků a příště si to užijte naživo.

Zvládněte Pokročilé úpravy fotografií v Adobe Lightroom Classic

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

Přečtěte si také