Fotopoutník: Silvestrovské ohňostroje nad Českým rájem

1. 1. 2018

Ohňostroje nad Českým rájem.

Většina lidí na Silvestra oslavuje. O půlnoci vystřelují rachejtle. Jak to vypadá shora? Podívejte se na noční Český ráj zalitý ohňostroji, navíc v zimní mlze, která se válela v údolích.

Abychom trošku spálili silvestrovský nášup kil kalorií, vyrazili jsme s foto kámošem nad Český ráj, na skály. Trošku mě překvapilo, že jsem měl v temné noci malinko problém najít v lese zkratku, kterou často chodím. Jenže ve dne. Ani silné čelovky příliš nepomohly. V noci vypadá všechno tak nějak jinak. Ale nakonec se nám nahoru vylézt povedlo, asi ve 23:45.

Fotíte ohňostroj z kopce? Hodí se teláč

Rychle postavit stativy, vybalit a nastavit foto techniku. Práásk, bum. A už to jelo. Ohňostroje a rachejtle sice létaly i dole v údolí, avšak přesto byly docela daleko. Ještě, že jsem nahoru táhl teleobjektiv.

Jak nastavit expozici pro fotografování vzdálenějších rachejtlí

Jak jsem nastavil expozici? Různě. Citlivost okolo 200 ISO, aby APS-C snímač moc nešuměl, clonu f/5,6–f/8, expoziční čas od 4 do 25 sekund. Záleží, jak byly ohňostroje zrovna daleko a jak „výživné“. Podle odhadu jsem s každým dalším 1 kilometrem vzdálenosti ohňostroje musel posunout nastavení expozice do plusu asi o 1 EV. Je to však individuální.

Reagujte rychle

Je potřeba reagovat rychle, protože než stihnete zamířit, doladit expozici a doostřit, už může být světelná paráda fuč. Když k tomu přičtu, jak se rány odrážely ze skal okolo, byla to docela divočina. Chudák lesní zvěř. Občas nad námi proletěli vyplašení ptáci.

Zpoždění zvuku skoro 1 minuta

Zajímavý byl i posun zvuku, který k nám doletěl s velkým zpožděním. Například když jsem viděl rachejtli na 16 km vzdáleném Kozákově, zvuk jsem uslyšel až za nějakých 45 sekund. Takže pak to bouchá všude okolo, jenže zvuky patří k ohňostrůjkům, které už zmizely. Během 15 minut jsem nabouchal přibližně 70 snímků, zhruba 20 jich pak putovalo do koše. Byly neostré. V noci se totiž mnohem hůř ostří než ve dne.

Exponujte z LiveView, s dálkovou spouští v ruce

Ve tmě toho není moc vidět ani v hledáčku, ani na displeji při zapnutém LiveView, protože displej spíš oslňuje. Tip: Je dobré mít dálkovou spoušť a expozici zahajovat v režimu LiveView, aby odklápějící se zrcátko neroztřáslo fotoaparát. Při ohniskové vzdálenosti 200 mm × 1,6 crop (320 mm) je každý menší otřes znát. Ale fotil jsem i s menší nastavenou ohniskovou vzdáleností.

Postproces je důležitý

I když se snažíte ohňostroj vyfotit sebelépe, dobře zvládnutý postproces je důležitý. Hlavně tehdy, pokud nemáte nějaké špičkové full-framové „foto dělo“ s extra objektivem v ceně stovek tisíc korun. Je potřeba totiž zachovat malou míru šumu, dráhy rachejtlí správně doostřit, ale temnou krajinu naopak ponechat jemnou. Jo, a fotit do formátu RAW považuju za samozřejmost.

Vylezte si příště ťuknout na kopec

I když třeba nefotíte, vřele doporučuju jednou na Silvestr vylézt na kopec a užít si parádní podívanou, kdy z kraje pod vámi rozkvétají světelné růžice. Pokud se vám to na přelomu roků 2017–2018 nepovedlo, tak se mrkněte aspoň na pár snímků a příště si to užijte naživo.

Ohňostroje nad Českým rájem.

Ohňostroje nad Českým rájem.

Ohňostroje nad Českým rájem.

Ohňostroje nad Českým rájem.

Ohňostroje nad Českým rájem.

Ohňostroje nad Českým rájem.

Ohňostroje nad Českým rájem.

Ohňostroj nad Kozákovem v Českém ráji.

Ohňostroje nad Českým rájem.

Ohňostroje nad Českým rájem.

Ohňostroje nad Českým rájem.

 

Zládněte Pokročilé úpravy fotografií v Adobe Lightroom Classic

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

Přečtěte si také