Fotopoutník: Na novoroční ohňostroj do Turnova a Bělé pod Bezdězem

7. 1. 2018

Novoroční ohňostroj v Turnově a Bělé pod Bezdězem.

V mnoha městech bývá oficiální ohňostroj až na Nový rok, aby nezanikl mezi silvestrovskými rachejtlemi občanů. Pro fotografy je to skvělá příležitost, jak si vyfotit více ohňostrojů v krátké době. I když jsem na Nový rok nad ránem dorazil z fotografování silvestrovských rachejtlí ze skal nad Českým rájem, neodolal jsem. Podívejte se článku, jak to dopadlo.

Novoroční ohňostroj v Turnově last minute

S Lenkou jsme na Nový rok vyrazili na ohňostroj v Turnově. Bohužel jsme se rozhodli na poslední chvíli a do Turnova přijeli jen asi 15 minut před začátkem. Novoroční ohňostroj začínal už v 17:00.

Modrá obloha je lepší než černá

Ještě bylo skoro světlo, přesněji tedy modrá hodina. Z fotografického pohledu je to fajn, protože obloha nebyla tak černá jako v noci. Jenže jsme předem neměli vytipované místo. Ohňostroj v Turnově bývá za parkovištěm Na Lukách.

Odkud to lítá?

Není jednoduché vždy najít vhodnou foto pozici, když fotíte ohňostroj v daném městě prvně a nevíte, odkud to lítá. V Turnově by byl ideální výhled z daliměřického kopce, aby byl v pozadí vidět i Turnov, tedy někde ze svahu nebo na skalách nad Jizerou. Tam je však hustá zástavba bez proluky. Jedině se dostat k někomu na dvůr, ale to jsme neměli vyjednané. I tak by mohly ve výhledy vadit stromy.

Za domy je na některých místech prudký sráz dolů, rovnou do trasy železnice. Za železnicí, na skalách a svazích nad řekou Jizerou, je celkem hodně stromů a náletových křovin, jak uvidíte níže na fotografiích.

Když k tomu přičtu časový pres, nic lepšího než na fotografiích níže se mi letos z turnovského ohňostroje vytvořit bohužel nepovedlo. Příští rok musím na místo dorazit mnohem dříve a nejlépe si jej vytipovat už předem. Alespoň se mám kam s kvalitou fotografií posouvat.

Turnovský ohňostroj měl diváků hodně. Městem proudily davy lidí, ulice byly „obsypané“ zaparkovanými auty.

Novoroční ohňostroj v Bělé pod Bezdězem

Času po dokončení světelné podívané v Turnově bylo ještě dost. A tak jsme narychlo tipovali, kam dál vyrazit. Lákal mě novoroční ohňostroj v Doksech u zámku, jeho součástí byla i laserová show. Jenže začínal už v 18:00 a to bychom nestihli. Ale do Bělé pod Bezdězem ano. Tak hurá do auta, natankovat a šup o 36 km dál.

Komornější Bělá

Novoroční ohňostroj na náměstí v Bělé pod Bezdězem byl o dost komornější než v Turnově. Lidí zde žije mnohem méně, celkově je město dost „mrtvé“ – na náměstí i v přilehlých ulicích jsou pozavírané obchody, restaurace. Podobně to vypadá skoro ve všech menších městech Českého ráje a okolí. V posledních letech stále více pozoruju odliv života z maloměst do větších měst, anebo možná také na venkov.

Hodí se mít ve výbavě „široký“ objektiv

Obešli jsme náměstí, jestli nenajdeme nějakou dobrou pozici a nakonec zakotvili v parku, pár desítek metrů před místem odpalu. I když jsem měl nasazený objektiv s ohniskovou délkou 12 mm (× crop 1,6 = cca 19 mm), jak uvidíte na fotografiích níže, stejně se mi do záběru celý ohňostroj nevešel.

Fotografovat ze vzdálenější pozice nebylo možné, protože by ohňostroj zakrývaly stromy. A ty už jsem si v záběru užil v Turnově. Navíc jsem chtěl mít na snímku i budovu bělské radnice.

Lepší ohňostroj na kartě než řeči na gauči

I přes uvedená negativa si myslím, že jako vzpomínka a dokumentace ojedinělé městské akce jsou pořízené fotografie, v rámci možností, vyhovující. Proto vřele doporučuji vyrazit a využít každé zajímavé příležitosti pro získání nových fotografických zkušeností. Co myslíte?

 

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

 

Přečtěte si také