Fotopoutník: Vazoveckým údolím za ledovými krásami Českého ráje

13. 1. 2017

Údolí Vazoveckého potoka je českorajským unikátem. Alespoň pro mě. V horní části údolí vyvěrá potok z 30metrové jeskyně s názvem Bartošova pec, u níž se zatím speleologům podařilo objevit přes 200 metrů napojených chodeb. Jeskyně však pravým prameništěm Vazoveckého potoka není. Pár stovek metrů nad jeskyní se totiž v zemi ztrácejí jiné tři potoky a potůčky. V hlubinách země se proměňují a stékají až do vyvěračky v Bartošově peci, odkud Vazovecký potok vytéká.

Vazovecké údolí je místem klidu. V létě i zimě. Potok se různě točí, bublá, během své 3km pouti protéká pár mini jezy, kolem vodníků bafajících svou dýmku, roztáčí vodní mlýnky, obtéká bývalé obilné mlýny, pramen Bezednice i pstruhový rybník.

Dole v Dolánkách se pak potok vlévá do řeky Jizery. V zimě na Vazoveckém potoce vznikají zamrzlé ledové obrazce a plastiky. Pojďte se na ně podívat společně se mnou. Přečtěte si vazovecké zajímavosti a prohlédněte fotografie.

Tajemství Bartošovy pece

Ještě zhruba před 20 lety se odborníci mylně domnívali, že vyvěračka v Bartošově peci je pseudokrasová. V roce 2000 jeskyňáři Jiří Bruthans, Michal Novák a Štěpán Křtěnský jeskynním systémem Bartošovy pece pronikli dál a objevili chodby v délce 225 metrů. Zároveň prokázali, že jeskynní systém je krasového původu.

Část vod, které se ztrácejí nahoře u vísky Ondříkovice v zemi, se prý v podzemí proměňují i do jednoho z pramenů malorohozeckého pivovaru.

Pět mlýnů a brusírna skla

V Údolí Vazoveckého potoka jako by se zastavil čas. Žije tu pár místních a několik chalupářů. Kdysi potok roztáčel pohonná kola pěti mlýnů a brusírny skla.

Nahoře u vyvěračky Vazoveckého potoka stále stojí bývalý Bartošův mlýn, nyní Bartošova pec. Časem z mlýna byla brusírna skla, a teď na Bartošově peci v sezóně ubytovávají hosty a provozují kiosk s občerstvením. Po výstupu na „Bartošku“ jedno točené bodne. V zimě si ale občerstvení raději vezměte s sebou.

Druhý bývalý mlýn potkáte po cestě, po modře značené turistické trase v lese. Z dalšího vodního mlýna je dnes oblíbená restaurace Ábelův mlýn v Dolánkách.

V létě na kole a bruslích, v zimě pěšmo s fotoaparátem

Vazoveckým údolím v létě projíždějí cyklisté a pár in-line nadšenců, kteří se stoupání k Bartošově peci a pak následného sjezdu zpět do Dolánek nebojí.

V zimě to je ale bezpečnější pěšmo. Pokud mrzne, vezměte si i fotoaparát a vydejte se na lov zamrzlých krás Vazoveckého údolí, jako já s Lenkou z Fotocesty. Ale doporučuji vyrazit, když je tepleji než -10 °C.

Mapa Dolánky – Bartošova pec.

Ať už vyrazíte do Vazoveckého údolí na procházku či fotit v zimě nebo jindy během roku, respektujte prosím soukromí a klid místních obyvatel, flóry a fauny.

Nejlepším fotografem je ten, který umí splynout s prostředím, vžít se do něj.

Podívejte se, co vás ve Vazoveckém údolí v zimě čeká

Turnov-Vazovec.

Turnov-Vazovec.

Fotopoutník: Vazoveckým údolím za ledovými krásami Českého ráje.

Fotopoutník: Vazoveckým údolím za ledovými krásami Českého ráje.

Bartošova pec, Český ráj.

Bartošova pec, Český ráj.

U pstruhového rybníka na Vazovci.

Přečtěte si také