Fotopoutník: Z Kurovodic na Nočník a čaj o páté v Českém ráji

17. 1. 2017

Stará cesta od Kurovodic nahoru na skály a dál kolem Studeného průchodu po ochozu směrem ke Krásné vyhlídce je známá málo. Lanclovu vyhlídku, neboli Nočník, možná ještě neznáte vůbec. Není na mapě. Přitom je z ní parádní výhled a troufám si tvrdit, že je to jedno z nejlepších vyhlídkových míst v lokalitě Příhrazských skal. Jak to nahoře na skalách vypadá v zimě, v chumelenici? Podívejte se na fotografie z Českého ráje v článku.

Vyrazit nahoru se dá po modře značené trase od vlakové zastávky v Březině, skrze tunel pod dálnicí, potom dál až na dvůr Domova Pod Skalami. Tady i zaparkujete.

Kurovodice patřily Rohanům, sloužily zde sestry Křižáckého řádu Panny Marie

Současný Domov Pod Skalami byl kdysi panstvím, v 18. století jej koupili Rohané. Po 2. světové válce přešlo panství do vlastnictví státu. Od roku 1946 byl v Kurovodicích Okresní chudobinec.

Od té doby už Kurovodice slouží sociálním službám. V minulosti byly domovem pro přestárlé, později domovem důchodců. V 60.-70. letech minulého století v Kurovodicích působily i sestry Křižáckého řádu Panny Marie.

Postupně se místo změnilo v Ústav sociální péče pro mentálně postižené, a od roku 2007 už je tady Domov Pod Skalami Kurovodice. V létě si sem zajděte na hudební Festival Bez plotů. Loni na něm hrály například kapely Znouzectnost či Lety Mimo.

Nahoru kolem rybníčku po žluté ke Studenému průchodu

Od Domova je to už jen kousek kolem pár stavení a rybníčku až ke žlutě značené turistické trase z Olšiny. Nahoru se dá vyšlápnout i po bývalé, dnes už neznačené cestě kolem Matterhornu, Modré planety, Spícího mnicha a dalších skal. Ale cesta v zimě není moc schůdná. Spíš tedy vůbec. Od Kurovodic se připravte na převýšení okolo 100 výškových metrů.

Žlutě značená pěšina vás po lesních schodech zavede až nahoru, kolem skal Faraon, Sfinga, Jezinka, k soutěsce s názvem Studený průchod.

Proč Studený průchod?

V létě je ve Studeném průchodě hezky chládek, až o 20 °C méně než v horku okolo. Vede odsud červeně a modře značená turistická trasa na západ k Drábským světničkám a na východ ke Krásné vyhlídce. Také žlutá dolů zpět na Olšinu.

Ale mimo turisticky značených tras od Studeného průchodu vedou i další cesty. Jedna kaňonem k jablečným sadům pod Mužským, druhá po ochozu starou cestou na Krásnou vyhlídku.

Pokud se po ní vydáte, vlevo pod sebou uvidíte skálu Matterhorn. Po několika stovkách metrů možná objevíte i Lanclovu vyhlídku – Nočník. Je vysoko nad údolím řeky Jizery, poblíž Janebovy věže. Tu poznáte snadno, vlaje na ní česká vlaječka, na památku horolezce Josefa Janeby.

Kdo byl Josef Janeba

Josef Janeba během svého života zdolal 48 alpských čtyřtisícovek, včetně Mont Blancu v roce 1933. Patří mu okolo 50 prvovýstupů na Broumovsku a v Českém ráji. Byl autorem horolezeckého průvodce Horolezecká cvičení v Prachovských skalách a náčelníkem Klubu alpistů českých (KAČ). Jako jeden z prvních pojal lezení na skály coby součást přípravy na vysokohorské výstupy.

Jelikož Janeba aktivně spolupracoval s protinacistickým odbojem, pátralo po něm Gestapo. Ze strachu, že by po zatčení během mučení mohl prozradit své spolubojovníky, si v roce 1944, jen rok před koncem války, vzal život.

Až půjdete kolem Janebovy věže s českou vlaječkou, věnujte mu tichou vzpomínku.

Kde je ten Nočník?

Indicií už jsem, myslím, uvedl dost. Najít Lanclovu vyhlídku, neboli Nočník, je už na vás. Jen pozor na bezpečnost, hlavně dětí. Nechtěný let ze skal bývá často tím posledním.

V zimě je cesta po ochozu masivu Drábských světniček opravdu nebezpečná. Raději si výšlap nechte na dobu, až sleze sníh. A do té doby se podívejte třeba na fotografie.

Mimochodem, čaj darjeeling o páté v chumelenici chutná výtečně. Tak na zdraví a skalám zdar!

Mapa oblasti.

 

Výšlap z Kurovodic na Nočník

Kurovodice.

Přečtěte si také