Fotorada #52: Jak fotit zatmění Měsíce a superúplněk

20. 1. 2019

Jak fotit zatmění Měsíce.

V pondělí 21. 1. 2019 se Měsíc dostane do stínu Země. Jak fotit zatmění Měsíce a superúplněk? Pro lepší výsledek využijte pár tipů, jak nastavit expozici a na co si dát při fotografování zatmění Měsíce pozor.

Fáze zatmění Měsíce 21. 1. 2019

Kdy Měsíc vstoupí do zatmění? Zatmění Měsíce začíná v pondělí 21. ledna 2019 brzy ráno, uvádím časy pro Prahu, pro středoevropský čas používaný v Česku.

  • Začátek částečného zatmění – 4 hod. 33 min.
  • Začátek úplného zatmění – 5 hod. 41 min.
  • Maximální fáze zatmění Měsíce – 6 hod. 12 min.
  • Konec úplného zatmění – 6 hod. 43 min.
  • Konec částečného zatmění – 7 hod. 50 min.

Možná bude viditelný i superúplněk. Budete fotit? Přikládám pár tipů, jak se připravit, nastavit fotoaparát a techniku_

Jak vyfotit zatmění Měsíce

  • 1) Použijte stativ, vypněte stabilizátor obrazu.
  • 2) Hodí se objektiv s větší ohniskovou vzdáleností, 200 mm a více.
  • 3) Nastavte manuální expoziční režim.
  • 4) Nastavte menší clonové číslo, pro dosažení dobré kresebnosti alespoň o 1–2 mezihodnoty větší než nejmenší clonové číslo objektivu. Pokud máte například objektiv se světelností f/2,8, nastavte třeba clonové číslo f/3,5.
  • 5) Měsíc se po obloze pohybuje. Aby nebyl rozmazaný, nastavte expoziční čas podle pravidla 500. Pravidlo 500 zní:
    Nejdelší použitelný expoziční čas v sekundách = 500 / ohnisková vzdálenost použitého objektivu / crop faktor.
    Více zjistíte ve Fotoradě 50: Jak vyfotit hvězdy, noční oblohu a co je pravidlo 500.

Udělejte testovací snímek a v případě potřeby expoziční čas ještě zkraťte, aby vám Měsíc „neutekl“ a nebyl na fotografii rozmazaný.

  • 6) Nastavte ISO 400 a udělejte zkušební snímek. Pokud je fotka Měsíce moc světlá, nastavte nižší hodnotu citlivosti ISO. Je-li moc tmavá, nastavte vyšší hodnotu ISO.
  • 7) Fotografujte do formátu RAW, díky tomu nemusíte řešit vyvážení bílé a nastavíte si ji až na počítači. Jestliže chcete přesto fotit do formátu JPEG, nastavte vyvážení bílé například na WB AUTO nebo WB zataženo, symbol obláčku.
  • 8) Přepněte na manuální zaostřování, zaostřete na nekonečno. Avšak pozor, hodně objektivů má nekonečno až kdesi za nekonečnem. Doostřete v režimu živého náhledu, viz další body.
  • 9) Aby nebyl snímek rozmazaný pohybem fotoaparátu, „rozklepaný“, fotografujte v režimu živého náhledu LiveView.
  • 10) Zvětšete si náhled na displeji a Měsíc jemně manuálně doostřete.
  • 11) Použijte dálkovou spoušť. Pokud nemáte, použijte samospoušť. Fotografujte v režimu živého náhledu LiveView.
  • 12) Rozdíl jasů Měsíce před zatměním a během zatmění může být i několik EV. Vyzkoušejte fotografování Měsíce třeba také v režimu expozičního bracketingu a pak snímky spojte na počítači.

Toto je základní nastavení, když chcete fotit jen Měsíc na obloze – zatmění Měsíce. Chcete-li mít na fotografii i nějaký pozemský objekt, stromy, budovu, upravte nastavení expozice a kompozici podle potřeby.

Teple se oblečte, hodí se termoska s horkým čajem, bude zima.

Tip: Zajímavé bývá Měsíc fotografovat před zatměním, během zatmění i po zatmění Měsíce, ať máte zaznamenaný celý průběh.

Pozor, na fotografování „běžného“ Měsíce je potřeba expozici nastavit trochu jinak, popíšu ve Fotoradě 51, kterou připravuji.

Příjemný zážitek!

Přečtěte si také