Fotorada #35 – Jak tvořit fotografie, které zaujmou? Posouvejte si zónu komfortu

13. 10. 2017

Námořníci pohledem ptačím.

Asi to znáte – prohlížíte si hromadu fotografií v nějaké fotogalerii na internetu, třeba na Instagramu. Posouváte, rolujete a najednou pink! U jedné fotografie se zastavíte. Studujete ji déle než ty ostatní. Čím to? Zjistěte v článku.

Krásné dámy, vypracovaní gentlemani a -átka

U kterých snímků se většina diváků pozastaví a přemýšlí nad nimi? Jasně, například u fotografie krásné ženy, vypracovaného chlapa (pro dámy), případně děťátka, štěňátka, koťátka či jiného -átka. Jenže na takové fotky se lidé rádi dívají, protože se jim líbí objekt na scéně. Ať jej vyfotografuje skoro kdokoliv.

100 fotografiemi krásných žen divákovi zvednete posuzovací laťku

Když však před diváka vysázíte 100 fotografií nádherných žen vedle sebe, bude je všechny podrobně studovat a rozplývat se nad nimi? Pravděpodobně ne. Protože mu zvednete pomyslnou posuzovací laťku. Takže mít na fotografii „jen“ krásný objekt mnohdy nestačí.

Originální pohled zaujme

Druhý pokus – u kterých snímků se tedy lidé ještě pozastaví a přemýšlí nad nimi? Zpravidla nad fotografiemi, které jsou něčím unikátní, originální, jedinečné. Fotograf do nich vložil svůj tvůrčí potenciál. Už to není ta „klasická fotka“, ale je to něčím zajímavé dílo.

Jak začít tvořit zajímavé fotografie?

Jestliže se vám podaří scénu vyfotografovat originálně, netradičně, prostě jinak než většina fotografů, jste na dobré cestě. Avšak neznamená to, že máte porušit zažitá kompoziční či expoziční pravidla.

Má jezero vytékat z fotky?

Snímek s „vytékajícím naklopeným“ jezerem by se asi nikomu moc nelíbil. Myslím, že ani jiné typy fotografií, které jsou plné kompozičních chyb. Pokud ze snímku není přímo poznat tvůrčí záměr autora, těžko někdo uvěří, že kompoziční nestandard v snímku ponechal záměrně.

Račte si vystoupit, prosím

Co je zásadní pro to, aby vaše fotky publikum zaujaly? Výstup ze své zóny komfortu.

Když se vám podaří vyfotit běžnou scénu netradičním pohledem, který drtivá většina lidí vůbec nezná, nad vaší fotkou se pravděpodobně pozastaví. Začnou ji zkoumat, přemýšlet nad ní. „Jééé, tohle znám! Ale jak to ten fotograf vyfotil?

Pár tipů, jak odlišit své snímky a dodat jim punc originality

Každý autor si musí postupně svoji kreativní techniku objevit a vypiplat sám. Aby vám to šlo lépe, přikládám pár konkrétních tipů. Vyzkoušejte je a uvidíte, jak budou mít vaše nové snímky u diváků úspěch.

Vysázím sem jen pár tipů – nechci vás „vodit za ruku“, ale jen trošku navést na cestu hlubšího přemýšlení nad kompozicí.

1) Ptačím podhledem

Námořníci pohledem ptačím.

Drony s fotoaparáty zatím nelétají moc dlouho. Fotky z ptačího pohledu diváky většinou stále zaujmou. Možná dron nemáte, ani já ne. Ale můžete si vyšlápnout na rozhlednu, ochoz věže, kostela, most, nadchod a vyfotit dění pod sebou. Jen pozor, ať dolů neletíte mnohem rychleji než to šlo nahoru.

2) Žabím pohledem

Psí kamarád pohledem žáby.

Další možnost je o něco náročnější. Hlavně tehdy, pokud nemáte fotoaparát s výklopným displejem. Pro pořádný žabí pohled je potřeba umístit foťák až k zemi a namířit jej trochu nahoru. Možná si k tomu budete muset lehnout na zem. Ale co pro super fotku neuděláte, že?

3) Průhled skrz cosi

Průhled oknem.

Podívejte se na svět přes zamlžené okno, nákupní vozík, kapku rosy, láhev od piva,…

4) Odraz od čehosi

Odraz liberecké radnice v louži na lavičce.

Jsou skoro všude. Odrazy. Nejvíc asi v ulicích měst, hlavně po dešti. Žádný odraz nikde nevidíte? Podívejte se pořádně. Co třeba výloha obchodu, zpětná zrcátka a naleštěné karoserie automobilů, kaluže?

5) Pohyb je život

Motorkáři ze Rhodu.

Umíte pohyb do své fotografie zakomponovat? Zkuste to třeba pomocí krátkého či dlouhého expozičního času. Anebo vyzkoušejte extrémně dlouhý expoziční čas, kdy vlastně děj ze scény skoro vymizí.

TK není prio

Jak na ukázkách snímků vidíte, technická kvalita pro mě není vždy prioritou. Abych šetřil cenný čas, některé ze snímků jsem upravoval z formátu jpg, protože RAWy zrovna nebyly k dispozici. Jednu scénu jsem dokonce vyfotil mobilním telefonem. Poznáte, kterou?

Zastávám názor, že mnohem důležitější než dokonale vyladěná technická kvalita fotky je zachytit originální pohled, zajímavý okamžik, který se už nikdy nebude opakovat. To mám ve svém žebříčku fotografických hodnot mnohem výše než technicky dokonalý snímek.

Čím větší nepohodlí fotografa, tím zajímavější fotografie

Resumé: Čím více vystoupíte ze své komfortní zóny – lehnete si na zem, vystoupáte na rozhlednu, půjdete fotit do mrazu,… – tím zajímavější snímek pořídíte. Diváci na takové pohledy totiž nejsou zvyklí, proto jim vaše fotka bude připadat dost akčně.

Posouvejte si svoji zónu komfortu.

Myslím, že pro začátek stačí. Až něco vyfotíte, pochlubte se ve Fotogalerce.

Kde získat kompoziční tipy?

Další kompoziční techniky se můžete naučit osobně na jednom z našich fotokurzů.

Máte-li to na fotokurz daleko, anebo se vám nehodí termín, může vám přijít vhod nový kompoziční e-book Komponujte fotky lépe a vynikněte z davu.

Dobré světlo a svěží nápady!

E-book Komponujte lépe.

Přečtěte si také