Fotorada #27: Hloubka ostrosti – 3. díl – Proč a jak rozostřit popředí?

8. 7. 2017

Za vodotryskem.

V minulých dílech seriálu o hloubce ostrosti jsem popsal, co je DOF a jak na fotografii rozmazat pozadí. Ve třetím díle lehce rozeberu, jak na snímku rozostřit popředí a proč to vůbec dělat. Přečtěte si stručný návod.

Rozostřit pozadí na fotce umí snad každý zrcadlovkář. Ale co popředí?

Fotíte-li zrcadlovkou, věřím, že využíváte jejích největších výhod – malou hloubku ostrosti a možnost rozostření pozadí, pokud nastavíte malou clonu. To umí snad i skoro každý začínající fotograf.

Posuňte svoji kreativitu zase o kousek dál a naučte se pracovat i s rozostřeným popředím. Proč popředí rozostřovat?

  • Zakomponujete tím do fotografie další prostorovou rovinu, což zvýrazní hloubku scény.
  • Vaše fotky získají punc originality, protože s rozostřeným popředím pracuje málo fotografů.
  • Naučíte se nad skladbou fotografie více přemýšlet.
  • Získáte další možnost, jak eliminovat „vypálenou“ oblohu.
  • Nasměrujete tok pozornosti diváka na snímku, kam chcete.
  • Začnete víc hledat a využívat rámy.
  • Je to zábava!

Omrkněte pár ukázek

Pro rychlejší pochopení, jak rozostřené pozadí na fotce vypadá, se nejprve mrkněte na pár ukázek.

Zámek Svijany – rozostřené pozadí a popředí.

Praha z Letenských sadů.

Na zahradě – rozostřené popředí.

Jak popředí rozostřit?

Rozostření popředí na snímku je docela jednoduché. Nastavte fotoaparát stejně, jako když chcece na fotografii rozostřit pozadí, jen se dvěma rozdíly:

  • Nastavte menší clonu f/4 nebo f/5,6.
  • Zaostřete na člověka nebo objekt, které chcete mít na fotografii zaostřené a jež jsou k vám na scéně nejblíž. Pro lepší pochopení se podívejte na nákres.

Jak rozostřit popředí na fotografii.

Máte zkušební snímek vyfotografovaný? Jak to dopadlo? Možnosti výsledku jsou asi dvě:

a) Funguje to, máte popředí na fotografii rozostřené. Pokud se to povedlo, gratuluju!

b) Nepovedlo se – popředí na fotografii je pořád docela ostré, anebo je popředí rozostřené jen málo a vypadá to blbě. Pak vyzkoušejte následující kroky, tak jak je uvádím za sebou. Když první krok nezabere, zkuste další kroky v řadě.

1) Nastavte menší clonu – menší clona = menší hloubka ostrosti, ve které už pak třeba popředí nebude. Když ale nastavíte menší clonu, může se zároveň stát, že bude trochu rozostřené i pozadí. Vyzkoušejte a uvidíte.

2) Jděte k popředí blíž – díky tomu, že se k popředí více přiblížíte, tak jej pravděpodobně dostanete mimo hloubku ostrosti.

3) Přesuňte člověka nebo hlavní objekt od popředí dál – pokud to jde, přemístěte fotografovanou osobu nebo objekt, který chcete mít na fotografii zaostřený, od popředí dál. Když pak zaostříte na hlavní objekt uprostřed scény, popředí už zřejmě bude mimo hloubku ostrosti.

4) Zazoomujte na větší ohniskovou vzdálenost, anebo použijte objektiv s větší ohniskovou vzdáleností. Hloubka ostrosti, pokud použijete stejnou clonu, bude po zazoomování sice stejná, ale fotografie se vizuálně vyčistí, jelikož zorný úhel při fotografování objektivem s větší ohniskovou vzdáleností bude menší (užší).

Tip: Tápete-li v nastavení správné expozice, přečtěte si Extra Fotoradu 23: Jak snadno a rychle pochopit taje nastavení správné expozice nebo přijďte na fotokurz pro začátečníky, naučíme vás to.

5) Rozostření pozadí na fotografiích se vám moc nedaří, ani když nastavujete nejmenší možnou clonu?

Získejte pomůcku zdarma – Stáhněte si Rádce: Jak rozostřit pozadí, anebo popředí na fotografii, když vám malá clona nestačí.

Rozostřete popředí i pozadí

Posuňte svoji tvorbu ještě o další stupeň dál a naučte se rozostřovat na fotografii popředí i pozadí najednou. Postup je stejný, jako v předchozím případě, jen s jediným rozdílem:

Nastavte nejmenší clonu, například f/2,8 a opět zaostřete na hlavní objekt na scéně, který je někde uprostřed scény.

Jak rozostřit popředí i pozadí na fotografii.

Pokud chcete tuto techniku využít, budete asi muset nad kompozicí scény trošku více přemýšlet. Chce to cvik. Podívejte se na ukázku, jak taková fotografie může vypadat. Zkoušet můžete všude možně, třeba i ve skleníku. Jen pozor na nadměrnou vlhkost, která fototechnice moc neprospívá.

Květ okurky a včela ve skleníku.

Citlivost ISO 100, clona f/5,6, expoziční čas 1/640 s, ohnisková vzdálenost 70 mm (× 1,6 crop = 112 mm).

Pole hloubky ostrosti (DOF) bylo dost malé, jen pár milimetrů až centimetrů. Díky tomu je neostré popředí na snímku – listy okurky. A neostré je také pozadí – skleněná tabule i rám skleníku. Fotografie tak zůstala „čistá“, bez rušivých elementů. Bohužel má včela (nebo čmelák) neostrou i hlavičku, byla už mimo DOF. Má ostrá jen křídla, byť jsou jejich konce zároveň pohybově rozmazané. Co z toho vyplývá? Že musím do skleníku někdy znovu a včelí nebo čmeláčí portréty vylepšit. Zkuste to taky. Uff, je tam vedro.

 

Přečtěte si také