Pokud fotíte zrcadlovkou, asi už na vás někde „vyskočil“ termín hloubka ostrosti. Co to je, jak s hloubkou ostrosti pracovat, k čemu ji využít? Co znamená DOF, čím hloubku ostrosti zvětšit nebo zmenšit a proč to dělat? Přečtěte si 1. díl miniseriálu o hloubce ostrosti.
Hloubka ostrosti, anglicky Depth Of Field (DOF) je oblast na scéně, do níž musíte fotografovaný objekt nebo člověka umístit, aby byl na fotografii zaostřený.
Malá hloubka ostrosti má vliv hlavně na to, aby bylo pozadí za fotografovaným objektem či člověkem rozmazané – to jsou takové ty pěkné fotky, kde je portrétovaná modelka vizuálně krásně oddělená od pozadí.
Jak se na scéně hloubka ostrosti projevuje?
Prostor na scéně ve směru od vašeho fotoaparátu až do nekonečna, si pomyslně můžete rozdělit na mnoho rovin, mírně zahnutých do kružnice.
Proč do kružnice? Protože když umístíte jeden objekt do středu scény a druhý objekt na okraj scény, například úplně doleva, jejich vzdálenost bude od vašeho fotoaparátu mírně odlišná. Z tohoto důvodu nastává tato situace, hlavně když fotografujete s malou clonou:
Pokud zaostříte na oči jednoho člověka ve skupince, ostatní lidé ve fotografované skupince už mohou být trochu rozmazaní, a to i když stojí všichni vedle sebe.
Mrkněte na obrázek a bude to hned jasné.
Důležité info o hloubce ostrosti
- Když zaostříte na objekt, hloubka ostrosti se rozloží takto: Zhruba 1/3 pole hloubky ostrosti bude před zaostřeným objektem směrem k vašemu fotoaparátu, cca 2/3 pole hloubky ostrosti bude od objektu směrem dál, od vašeho fotoaparátu. Tento poměr se ale může hodně lišit, například podle použitého objektivu, podle nastavené ohniskové vzdálenosti a clony i vzdálenosti fotografovaného objektu. S tím se dá různě pracovat, rozepíšu se o tom v dalších dílech seriálku.
- Hloubka ostrosti má tvar kužele, který se zvětšuje od objektivu směrem k fotografované scéně. Může se proto stát, že když budete fotit něco hodně vysokého – strom, komín, stožár, budovu, mrakodrap, stěžeň plachetnice – tak může být jejich horní část už neostrá, protože už bude mimo pole hloubky ostrosti.
- Pokud nastavíte malou clonu, třeba f/2,8, hloubka ostrosti bude malá. Když nastavíte větší clonu, například f/5,6, hloubka ostrosti bude větší. Přečtěte si, jaký vliv má na fotografii clona a co je clonové číslo.
- Menší clona = menší hloubka ostrosti.
- Větší clona = větší hloubka ostrosti.
Které další faktory hloubku ostrosti ovlivňují?
1) Ohnisková vzdálenost objektivu
- Když během fotografování nastavíte menší (kratší) ohniskovou vzdálenost objektivu, neboli odzoomujete, anebo vyměníte objektiv za jiný s menší ohniskovou vzdáleností, hloubka ostrosti se zvětší. To však jen za podmínky, že fotografovaný objekt ani vy nezměníte svou polohu a budete od sebe stále stejně daleko. Na výsledné fotografii pak bude fotografovaný objekt menší.
- Jestliže během fotografování nastavíte větší (delší) ohniskovou vzdálenost objektivu, neboli zazoomujete, anebo vyměníte objektiv za jiný s větší ohniskovou vzdáleností, hloubka ostrosti se zmenší. To však jen za podmínky, že fotografovaný objekt ani vy nezměníte svou polohu a budete od sebe stále stejně daleko. Na výsledné fotografii pak bude fotografovaný objekt větší.
- Pokud chcete, aby byl fotografovaný objekt na scéně stejně velký i při fotografování s menší ohniskovou vzdáleností objektivu, musíte jít k objektu blíž. Hloubka ostrosti sice ve skutečnosti zůstane stejná (nastavíte-li stejnou clonu), ale na fotografii se hloubka ostrosti vizuálně zvětší, protože díky většímu zornému úhlu objektivu s menší ohniskovou vzdáleností bude pozadí na fotografii dál, na snímek se vejde větší část pozadí.
- Potřebujete-li, aby byl fotografovaný objekt na scéně stejně velký i při fotografování s větší ohniskovou vzdáleností objektivu, musíte jít od objektu dál. Hloubka ostrosti sice ve skutečnosti zůstane stejná (nastavíte-li stejnou clonu), ale na fotografii se hloubka ostrosti vizuálně zmenší, protože díky menšímu zornému úhlu objektivu s větší ohniskovou vzdáleností bude pozadí na fotografii blíž, vejde se jej na snímek menší část a nebude na fotce tolik rušit. Mrkněte se na dvě ukázky.
Změnou ohniskové vzdálenosti se na snímku změní perspektiva
Pozor – změna ohniskové vzdálenosti má rovněž vliv na perspektivu na fotografii. Použijete-li objektiv s menší ohniskovou vzdáleností, objekty, které stojí na scéně za sebou, se na fotografii od sebe vizuálně oddálí. A naopak – když použijete objektiv s větší ohniskovou vzdáleností, objekty, jež jsou na scéně umístěné za sebou, se k sobě na fotce vizuálně přiblíží.
Zkuste vyfotit někoho zblízka širokoúhlým objektivem. Bude mít na fotce nos jak slon – to je ideální nápad třeba pro focení nevěsty na svatbě, určitě vás za takový snímek pochválí 🙂
Podívejte se na Fotoradu #14: Co je ohnisková vzdálenost objektivu a které typy objektivů existují?
2) Velikost snímače fotoaparátu
- Čím je větší digitální snímač (senzor) fotoaparátu, tím je hloubka ostrosti vizuálně menší.
- Čím je menší digitální snímač (senzor) fotoaparátu, tím je hloubka ostrosti vizuálně větší.
Ona je ta hloubka ostrosti ve skutečnosti stále stejná, ale jde o to, že u fotoaparátů s malým snímačem, například u kompaktů či mobilů, bývá objektiv s velice malou ohniskovou vzdáleností.
Proto je tak těžké docílit při fotografování mobilem nebo kompaktem pěkně rozostřeného pozadí na fotografii. Jejich snímač je malinký. A naopak – fotografové, kteří si pořídí fotoaparát se snímačem velikosti full-frame, občas mohou mít problém dosáhnout toho, aby bylo vše na fotografii ostré.
Mrkněte se Fotoradu #13: Co je crop faktor a full-frame?
3) Vzdálenost fotografovaného objektu
Dalším faktorem, který má na hloubku ostrosti vliv, je vzdálenost foceného objektu či osoby od vašeho fotoaparátu.
- Čím je fotografovaný objekt či člověk od tvého fotoaparátu dál, tím bude hloubka ostrosti větší. Zároveň však bude fotografovaný objekt nebo člověk na fotografii menší.
- Čím je fotografovaný objekt či člověk k tvému fotoaparátu blíž, tím bude hloubka ostrosti menší. Zároveň však bude fotografovaný objekt nebo člověk na fotografii větší.
4) Vzdálenost pozadí od fotografovaného objektu
Posledním zásadním faktorem, který má na hloubku ostrosti vliv, je vzdálenost pozadí od foceného objektu či osoby.
- Čím je pozadí od fotografovaného objektu nebo člověka dál, tím bude pozadí více rozostřené.
- Čím je pozadí k fotografovanému objektu nebo osobě blíž, tím bude pozadí méně rozostřené.
Menší hloubka ostrosti nejen díky menší cloně
Vlivů na hloubku ostrosti je tedy více. To se vám hodí vědět hlavně v případě, pokud máte třeba málo světelný setový zoomový objektiv, jehož nejmenší možná clona je stále dost velká, například f/3,5 či f/5,6 při nastavení největší ohniskové vzdálenosti.
S takovou clonou se pozadí za fotografovaným objektem nebo člověkem rozmazává mnohem hůře než třeba se světelným objektivem, který umožňuje nastavit clonu f/2,8 či menší.
Alespoň trošku zacloňte
Pamatujte: Je lepší alespoň malinko zaclonit. Když fotíte na „plnou díru“, tedy při plném odclonění = při nastavení nejmenšího možného clonového čísla, mívá objektiv nejhorší optický výstup. Jestliže zacloníte alespoň o ⅓ nebo ⅔ EV, tento neduh tím trochu potlačíte.
Máte-li objektiv se světelností (minimální clonou):
- f/2,8, pro lepší optické vlastnosti zacloňte na f/3,2 nebo f/3,5
- f/3,5, pro lepší optické vlastnosti zacloňte na f/4 nebo f/4,5
- f/4, pro lepší optické vlastnosti zacloňte na f/4,5 nebo f/5
- f/5,6, pro lepší optické vlastnosti zacloňte na f/6,3 nebo f/7,1
- f /6,3, pro lepší optické vlastnosti zacloňte na f/7,1 nebo f/8
Podívejte se také na Fotoradu #8: Co je expoziční stupeň neboli EV?
Obdobné pravidlo platí i pro maximální možné zaclonění – z důvodu zlepšení optického výstupu objektivu je lepší trochu odclonit, tedy nenastavovat největší možnou clonu.
Info na závěr – sluneční clona objektivu s hloubkou ostrosti nesouvisí.