Na jaře, v létě, ale třeba i v zimě, když svítí sluníčko, není na displeji fotoaparátu nic moc vidět. Co hrozí a jak mít jistotu, že je snímek dobře exponovaný? Pomůže vám histogram. Přečtěte si, k čemu je a jak jej použít.
Možná se vám to už stalo taky. Venku je krásně slunečno, fotíte. Fotky vypadají na displeji docela dobře. Jenže pak se na ně podíváte doma na počítači a ouha. Většina z nich je přeexponovaná, příliš světlá. Čím to?
Když fotíte venku, kde je hodně okolního světla, může se vám zdát snímek na displeji dost tmavý. V tomto okamžiku někteří začínající fotografové dělají školáckou chybu. Pokud fotí v poloautomatickém režimu Priorita clony, Priorita času nebo v režimu P, zasáhnou a nastaví korekci expozice do plusu, aby byla fotka světlejší.
Snímek se po takovém zásahu venku na displeji už zdá tonálně v pořádku, světlý tak akorát. Avšak doma, po stažení fotografií do počítače, fotky vypadají hrozně. Jsou příliš světlé. Pozor na to, protože:
Displej fotoaparátu venku na ostrém sluníčku klame.
Fotografie, exponované ve skutečnosti správně, se venku na ostrém okolním světle mohou jevit jako podexponované, moc tmavé. To vás může svádět uměle zasáhnout a nastavit korekci expozice do plusu.
Jak venku zkontrolovat, že je snímek exponovaný dobře? Zapněte histogram
Naštěstí má většina fotoaparátů šikovnou pomůcku – histogram. Najděte si v návodu ke svému fotoaparátu, jak si jej v režimu náhledu snímků zobrazit.
- U zrcadlovek Canon stačí v režimu prohlížení zobrazit náhled fotografie a zmáčknout jednou nebo vícekrát tlačítko Info.
- U zrcadlovek Nikon v náhledu fotografie expoziční údaje i histogram zobrazíte zmáčknutím kurzoru (šipky) dolů nebo nahoru. Ale musíte si to nejprve v menu aktivovat: Playback display options (Menu přehrávání) / Additional photo info (Možnosti zobraz. pro přehráv.) / zaškrtněte si, které informace chcete zobrazit, uložení změn potvrďte kliknutím na Done (Hotovo).
Histogramy bývají k dispozici ve dvou podobách – klasický tonální (černobílý) a trojbarevný RGB histogram. Pro základní použití zatím stačí ten klasický.
Podrobněji se histogramu budu věnovat v některém z dalších dílů 365 fotorad.
Pro začátek si zapamatujte:
- Rámeček histogramu odpovídá dynamickému rozsahu snímače.
- Vlevo jsou na histogramu zobrazené stíny, tmavé tóny, černá barva na scéně.
- Uprostřed se ukazují střední tóny.
- Vpravo jsou světlé tóny a jasy, bílá barva na scéně.
Ať vám křivka histogramu nevyteče doprava
Snažte se expozici nastavit tak, aby křivka histogramu „nevytékala“ doprava ani doleva.
Jestliže fotíte venku na ostrém sluníčku, může fotka na displeji foťáku vypadat moc tmavá. Pokud upravíte expozici do plusu = zesvětlíte, zřejmě dojde k přeexpozici.
Světlé tóny pak nebudou na fotografii zobrazeny jako světlé tóny, ale jako vypálená bílá místa. Na histogramu bude pravá část křivky vytékat z rámečku doprava.
Některé fotoaparáty navíc umožňují nastavit zobrazení přepalů. Bílá, přeexponovaná místa, vám v náhledu fotografie pak budou blikat jako přepaly. Berte to jako tip, že je dobré nastavení expozice upravit trochu do mínusu.
Venku displeji moc nevěřte
Snímek se může venku na displeji zdát moc tmavý, ale když mrknete na histogram a zjistíte, že křivka nevytéká doprava z rámečku ven, je to v pohodě.
Křivka histogramu by neměla z rámečku vytékat ani doleva, jelikož pak by se jednalo o podexpozici.
Fotíte venku? Pomůže histogram
Když fotím venku na ostrém slunci, na náhled snímku se ani moc nekoukám, protože vím, že zkresluje. Mám natrvalo nastavené zobrazení histogramu. Když se křivka vejde do rámečku, bude fotka ok, případně tonalitu snadno jemně dorovnám během postprocesu na počítači. Vyzkoušejte.
Další tipy k histogramu napíšu zase někdy příště.
Dobré ostré světlo!