Fotorada #37 – Souboj foto režimů: Priorita clony versus Manuální režim – Který je lepší?

19. 10. 2017

Priorita clony a Manuální režim.

Existují dva základní tábory pokročilejších fotografů. Jedni fotí převážně v režimu Priorita clony a ti druzí většinou v Manuálním režimu. Jako bych je slyšel:
„Ježíš, proč pořád fotíš v tom manuálu, proč se tak trápíš? Nastav režim Priorita clony a půjde ti to jako po másle!
a:
Fakt si necháš do focení pořád ještě kecat automat? Kdy už se konečně naučíš fotit v manuálním režimu?“ Který režim je lepší? Zjistěte v článku.

Jaká je tedy odpověď? Odpovím formou lidového rčení Když se dva hádají, třetí se směje. Takže jak kdy, nastavuji režim dle potřeby, podle toho, co zrovna fotím. Podívejte se na srovnání. Na úvod oba režimy stručně představím.

Co je expoziční režim Priorita clony

V režimu Priorita clony si nastavíte clonu podle sebe, fotoaparát automaticky dopočítá expoziční čas, tak jak jeho automatika uzná za vhodné. Pokud je fotka moc tmavá či světlá, můžete provést korekci expozice do plusu nebo do mínusu, čímž fotoaparátu sdělíte, že má prodloužit, případně zkrátit expoziční čas.

Co je Manuální režim expozice

V plně manuálním režimu expozice si nastavujete obě veličiny podle sebe – clonu i expoziční čas. Fotoaparát sám nic nenastavuje. Korekce expozice zde postrádá smysl.

Ale i tak máte k dispozici pomůcku, díky níž můžete expozici nastavit správně – ukazatel expozimetru. To je ta malá stupnice či pohyblivá čárka v hledáčku. Když nastavení expozice srovnáte, aby byla středová čárka ukazatele expozimetru na nule, docílíte stejného výsledku, jako když fotíte třeba v režimu Priorita clony.

Režim Priorita clony vs. Manuální režim – srovnání podle situací

Který z těchto režimů je lepší? Záleží na vašich preferencích a na tom, co zrovna fotografujete. Vycházejme z toho, že třetí veličinu – citlivost ISO – máte nastavenu na manuální hodnotu, například 200 ISO. Tedy nikoliv na Auto ISO.

Tak, režimy, do boje!

1) Rychlost nastavení expozice

Když fotíte v režimu Priorita clony, foťák sám dopočítá expoziční čas. Okamžitě. To je ideální, pokud hbitě měníte svoji pozici, anebo se rychle mění světelné podmínky na scéně.

Fotíte-li v Manuálním režimu, musíte si expoziční čas nastavit manuálně. To je o dost pomalejší, pokud tedy nejste ostřílený profík a nemáte to už prostě „v oku“.

Z pohledu rychlosti nastavení expozice vítězí režim Priorita clony.

2) Přesnost nastavení expozice

V obou dvou režimech si můžete expozici nastavit stejně přesně, zpravidla po ⅓ EV. Záleží na uživatelském nastavení fotoaparátu. V Manuálním režimu posunete nastavení clony nebo expozičního času ovládacím kolečkem či tlačítky, v režimu Priorita clony provedete korekci expozice. Tím dojde ke změně nastavení expozičního času.

Z pohledu přesnosti nastavení je to nyní remíza.

3) Zachování nastavení expozice, když pohnete fotoaparátem

Jestliže si změříte scénu a pak překomponujete snímek (protože máte třeba nastavený středový ostřící bod), tak foťák v režimu Priorita clony změní nastavení expozice. Stačí foťák jen trochu naklonit k nebi a už je nastavení expozice jiné. A když se do záběru náhodou dostane sluníčko, je to v háji úplně. Fotka bude černá jako bota, protože fotoaparát se mylně domnívá, že chcete vyfotit extrémně jasnou scénu. Musíte provést korekci expozice.

V režimu Priorita clony však můžete použít tlačítko zámku nastavení expozice AE-L. Nastavení expozice tím uzamknete. Zůstane stejné i když namíříte fotoaparátem ke slunci.

Když potřebujete překomponovat scénu, zmáčknete znovu tlačítko AE-L a nastavení expozice zamknete znovu. Nějak jsem tomu ale nikdy nepřišel „na chuť“. Neustálá nutnost mačkání AE-L po každé změně záběru mi prostě vadí. Možná jde jen o zvyk.

V Manuálním režimu máte clonu i čas nastaveny „natvrdo“. I když pohnete fotoaparátem nahoru, dolů, případně model/ka změní pozici, fotoaparát nastavení expozice pořád drží. Namíříte do sluníčka, expozice je stále stejná. Jednoduché, netřeba nic mačkat.

Z pohledu zachování nastavení expozice u mě vítězí Manuální režim.

4) Nebezpečí rozklepání snímku

Pokud je expoziční čas moc dlouhý, hrozí rozmazání snímku vaším pohybem. Musíte si pořád kontrolovat expoziční čas. Na to se ale v poloautomatickém režimu Priorita clony snadno zapomíná, protože expoziční čas dopočítává fotoaparát automaticky.

Oproti tomu v Manuálním režimu expoziční čas nastavit musíte vždy. Takže stále vidíte, jaký čas máte nastavený. Nebezpečí rozklepání snímku si díky tomu snáze uvědomíte.

V soutěžním kole nebezpečí rozklepání snímku u mě vítězí Manuální režim.

5) Potlačení nebo zdůraznění pohybu na scéně

Potřebujete zmrazit parkouristu ve výskoku přes zeď? Anebo natáhnout peřeje v potůčku jako šlehačku? Tak to se vám v režimu Priorita clony moc nepovede. Jedině snad tehdy, když budete umět předvídat, jak se foťák po změně clony zachová.

Oproti tomu, v Manuálním režimu je to brnkačka. Prostě si nastavíte expoziční čas, jak je libo. Clonu pak dorovnáte podle ukazatele expozimetru. Rychlé, jednoduché.

V tomto kole u mě vítězí Manuální režim.

6) Práce s hloubkou ostrosti

Když chcete rozmazat pozadí na scéně, co uděláte? Nastavíte malé clonové číslo. Jestliže potřebujete proostřit scénu od popředí až do pozadí, nastavíte velkou clonu. To jde v obou dvou režimech jednoduše a rychle.

Takže v soutěži práce s hloubkou ostrosti je to nerozhodně.

7) Fotografování s interním bleskem ve dne venku

Blýskáte venku interním bleskem? Zkuste si to. Nastavte si na své zrcadlovce při fotografování ve dne venku citlivost například 800 ISO a v režimu Priorita clony nějakou malou clonu. Fotoaparát sám dopočítá čas.

Jaký čas foťák nastavil? Asi nějaký krátký, například 1/1000 sekundy. Teď zapněte interní blesk. Co se stalo? Expoziční čas najednou „spadl“ na 1/180 sekundy nebo nějaký podobný čas. Když zmáčknete spoušť a vyfotíte, snímek bude přeexponovaný, moc světlý.

I když máte nastavený poloautomatický režim Priorita clony, fotka je přesvětlená. Čím to? Protože běžná zrcadlovka umí se zapnutým interním bleskem pracovat s nejkratším časem pouze 1/180 s, anebo tak nějak okolo. Říká se tomu synchronizační čas blesku.

Jak to funguje u zrcadlovky v Manuálním režimu? Bohužel stejně. I když si v Manuální režimu nastavíte expoziční čas například 1/1000 sekundy, po aktivaci interního blesku čas taky spadne na nejrychlejší možný synchronizační čas 1/180 s, 1/200 s či nějaký podobný.

Soutěžní kolo fotografování s interním bleskem ve dne venku končí remízou.

Rekapitulace: Jaké je konečné skóre, který režim vítězí?

Priorita clony vs. Manuální režim

  1. kolo – Rychlost nastavení expozice – 1:0
  2. kolo – Přesnost nastavení expozice – 1:1
  3. kolo – Zachování nastavení expozice při pohybu foťákem – 0:1
  4. kolo – Nebezpečí rozklepání snímku – 0:1
  5. kolo – Potlačení nebo zdůraznění pohybu na scéně – 0:1
  6. kolo – Práce s hloubkou ostrosti – 1:1
  7. kolo – Fotografování s interním bleskem ve dne venku – 0:0

Konečné skóre – Priorita clony vs. Manuální režim – 3:5

V mém subjektivním zápolení mezi režimy vítězí Manuální režim. Možná je pro vás ale 1. kolo – rychlost nastavení expozice – natolik důležité, že stejně budete preferovat režim Priorita clony. Pokud vám vyhovuje, je vše v naprostém pořádku.

A co režim Priorita času?

Proč se v tomto foto zápolení s Manuálním režimem utkal jen režim Priorita clony a ne druhý poloautomatický režim Priorita času, případně i Auto ISO?

Důvodem je omezenější rozsah EV clony a citlivosti ISO. Jejich rozsah u běžných zrcadlovek se setovými objektivy bývá:

  • Citlivost ISO – 100 až cca 3200 = rozsah 5 EV
  • Clona – cca f/2,8 až cca f/32 = 7 EV
  • Expoziční čas – 30 s až 1/4000 s = 17 EV

Z toho je zřejmé, že v případě poloautomatických expozičních režimů je nejvýhodnější fotografovat v režimu Priorita clony. Automatika fotoaparátu má tak k dispozici dostatečnou škálu expozičních časů, pomocí kterých expozici dorovnává.

Když vám automatika vypočítá moc dlouhý expoziční čas, budete muset použít stativ nebo si pomoci jinak, třeba zvýšením citlivosti ISO.

Jestliže ale budete fotit v režimu Priorita času, fotoaparát má k dispozici „dorovnávací“ rozsah základních clon pouze cca 7 EV. Takže zřejmě narazíte na limity a fotit se vám v tomto režimu bude o něco hůře.

Abych nic z výše uvedeného nemusel řešit a měl nad clonou i expozičním časem stále kontrolu, fotím proto nejraději v Manuálním režimu expozice.

V jakém expozičním režimu fotografujete vy? Napište mi na Facebook.

 

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

Přečtěte si také