Rozdělili jsme fotokurz expozice na 2 varianty – Priorita clony a času vs. fotografování v Manuálním režimu

23. 9. 2018

Fotografka.

Fotokurz Odhalte taje expozice patří k našim nejoblíbenějším. Pořádáme jej v malebném údolí Plakánek, v okolí středověkého hradu Kost, v Českém ráji a občas také v Praze v Letenských sadech. Kurz je zhruba na 4 hodiny.

Účastníci se na něm učí pochopit základy expozice, vztahy expozičních veličin, citlivosti ISO, clony, času, co je EV, crop faktor, ohnisková vzdálenost, jak funguje měřicí systém fotoaparátu a mnoho dalších věcí, včetně praktických postupů, jak co vyfotit.

Doposud jsme přibližně polovinu fotokurzu věnovali tvorbě v plně manuálním režimu (M) a zbytek času v expozičních režimech Priorita clony (Av/A) a Priorita času (Tv/S). Od podzimu 2018 má fotokurz dvě varianty. Přečtěte si více v článku.

I když se od začátku snažíme program fotokurzu stále ladit a zaměřovat se pouze na to nejpodstatnější, zvládá se to během intenzivní čtyřhodinovky „s odřenýma ušima“.

Problém je, že každý z expozičních režimů – ty (polo)automatické a plně manuální – fungují odlišně. Je potřeba jinak pracovat s nastavením expozice, dávat pozor na jiné věci. Navíc i tlačítka, ovladací a zobrazovací prvky fotoparátů fungují v různých režimech jinak. Proto jsem se po delší úvaze rozhodl, že fotokurz „Odhalte taje expozice“ rozdělíme na 2 varianty.

Dvě varianty fotokurzu expozice

1) Fotokurz jen pro fotografování v expozičních režimech Priorita clony (Av/A) a Priorita času (Tv/S), případně programový expoziční režim (P).

Tato varianta kurzu je pro vás ideální, pokud se nechcete učit moc nových věcí a fotíte hlavně „rychlé akce“, sport, portréty, street – scény, kde se něco hýbe nebo se rychle potřebujete pohybovat vy. Fotokurz je také vhodnější pro úplné začátečníky se zrcadlovkou nebo bezzrcadlovkou.

2) Kurz expozice speciálně pro tvorbu v plně manuálním expoziční režimu (M).

Tento typ kurzu si vyberte, jestliže fotíte hlavně statické scény, krajinu, architekturu, tekoucí vodu ze stativu, přírodu, světelně složitější scény, večerní a noční snímky – máte-li dost času a chuti pro nastavování techniky. Při fotografování „na manuál“ budete mít nad fotoaparátem plnou kontrolu. Ideální pro malinko pokročilejší fotografy, kteří o základních pojmech clona, čas, ISO, už někdy slyšeli.

Jaké jsou výhody rozdělení fotokurzu expozice?

  • Více času pro probrání všeho potřebného formou teorie i praxe, můžeme jít víc do hloubky.
  • Menší riziko, že se do „toho“ účastníci kurzu zamotají.
  • Pokud někdo fotí jen sport, anebo portréty, manuální režim asi stejně moc používat nebude, zpravidla se více hodí režim Priorita clony nebo času.
  • A naopak – fotografové přírody, architektury nebo jiných statických scén ovládnou svůj fotoaparát naplno v manuálním režimu.

Máte zájem o obě varianty? Třeba pro vás na druhou variantu kurzu vymyslíme zajímavou cenu.

Nové termíny variant fotokurzu vypisujeme podle zájmu. Vyberte si. Časem možná vymyslíme i novou lokalitu.

Ať už fotíte v jakémkoliv režimu, přeji dobré světlo!

Může se hodit: Fotorada #37 – Souboj foto režimů: Priorita clony versus Manuální režim – Který je lepší?


Foto: Ben Blennerhassett on Unsplash

Přečtěte si také