Fotorada #38 – Nastavte expozici i „podle oka“ aneb zjistěte 2. význam EV

26. 10. 2017

Tabulka hodnot EV – Fotorady Piny.cz.

Co je EV? 1 expoziční stupeň neboli 1 EV (exposure value) je rozdíl mezi dvěma základními hodnotami veličin, které expozici ovlivňují – clony, expozičního času nebo citlivosti ISO. EV má však ještě jeden význam. Díky němu zvládnete expozici nastavit i „podle oka“. Zjistěte v článku, jak na to.

Všechny expoziční veličiny – citlivost ISO, clona, expoziční čas – mají takzvané základní hodnoty či expoziční stupně a mezihodnoty, mezistupně.

Základní hodnoty bývají rozdělené na mezistupně, zpravidla po ⅓. Pokročilejší fotoaparáty umožňují nastavení mezihodnoty po ½. Více o tom například ve Fotoradě #8: Co je expoziční stupeň neboli EV?

EV má však ještě druhý význam.

Počet EV označuje vhodnou kombinaci expozičních veličin podle množství světla na fotografované scéně

Tuto kombinaci expozičních hodnot je třeba nastavit, aby byl snímek exponovaný správně – ani moc tmavý, ani moc světlý. EV se v tomto pojetí tedy dá definovat jako jakýsi ukazatel množství světla na scéně. Čím je na scéně větší množství světla, tím je hodnota EV vyšší.

100 ISO + clona f/1 + expoziční čas 1 s = 0 EV

Základní stupnice EV je uváděná pro citlivost 100 ISO. Za základ se považuje kombinace clony f/1 a expozičního času 1 s.

Pokud s tímto nastavením fotoaparátu a objektivu vyfotografujete odpovídající scénu a výsledný snímek bude tonálně optimální, pak se taková kombinace označuje jako 0 EV.

Zjednodušeně řečeno – kombinaci 0 EV si můžete dovolit nastavit, když je na scéně skoro tma.

Čím více světla na scéně, tím vyšší EV

Je-li slunečný den, pak množství světla na scéně při fotografování s citlivostí 100 ISO odpovídá přibližně 15 EV. To je například kombinace expozičního času 1/125 s a clony f/16, anebo třeba expozičního času 1/500 s a clony f/8, případně jakékoliv jiné kombinace.

Druhý význam EV, který popisuji, je podle mě docela osvobozující a vnáší do nastavování optimální expozice řád. Dokonce se dá časem naučit, „jaké je dneska EV“ a podle toho pak správně expozici nastavit i podle oka, bez údajů na stupnici expozimetru.

Kdysi expozimetr, dnes LUMU

Někteří fotografové dodnes používají ke stanovení množství světla na scéně expozimetr. Ten se dá v dnešní době nahradit expozimetrem připojeným k mobilnímu telefonu + spolupracující aplikací. Ale není to žádná levná sranda. Takové zařízení seženete za 299 dolarů pod názvem LUMU.

LightMeter v mobilu

Můžete si také jen nainstalovat aplikaci pro měření množství světla. Ta sice neměří úplně přesně, ale pro základní orientaci to stačí.

Aplikace LightMeter.

Používám aplikaci LightMeter, existuje ve verzi pro iOS i pro Android.

Jak správně kombinovat citlivost ISO, clonu a čas? Vytiskněte si tabulku

Studentům na fotokurzech rozdáváme speciální expoziční proužky. Pro vás jsem sestavil expoziční tabulku na formát A5. Na její druhé straně máte k dispozici orientační přehled hodnot EV podle typu fotografované scény. Například slunná pláž odpovídá EV 16, západ slunce EV 12, noční osvětlená ulice zhruba EV 7. Další typy scén najdete v tabulce. Vytiskněte si ji a noste na fotografování s sebou, třeba se bude hodit. Dobré světlo!

Přečtěte si také