Lightroom tipy #8 Tři způsoby třídění fotek, jak používat hvězdičky?

26. 1. 2019

Používání hvězdiček – stars v Adobe Lightroom.

Pokud hodně fotíte, zřejmě si z akcí nosíte stovky, možná i tisíce fotografií. Jak rychle „oddělit zrno od plev“, smazat nepovedené fotografie a vytřídit ty nejlepší k další úpravě? Naučte se 1–3 způsoby selekce fotek v Adobe Lightroom. Tím prvním je používání hvězdiček – stars. Čtěte dál.

Možná to znáte: Přijdete z foto akce a čeká vás třídění stovek, někdy i tisíců fotografií. Obrovské počty snímků mívají například svatební a sportovní fotografové, fotoreportéři.

Jak se zbavit neostrých, špatně komponovaných a jinak nepovedených fotek? Způsobů je několik, hlavní však asi jen tři. Já používám ten nejjednodušší. Díky němu současně zvládám označit špatné fotky i ty nejlepší pro další úpravy.

3 způsoby výběru fotografií v Lightroom

V Lightroom jsou k dispozici 3 způsoby výběru fotografií:

  • 1) Rating stars – 0–5 hvězdiček
  • 2) Labels – 5 barevných štítků
  • 3) Flags – 2 vlaječky

Rovnou popíšu ten první a asi nejznámější – hodnocení pomocí hvězdiček.

Rating stars – 0–5 hvězdiček

Známou metodou hodnocení fotografií, a to i v jiných programech, je používání hvězdiček. V Lightroom je hvězdiček pro označování od 0 do 5. Je jen na vás, jestli budete dávat nejlepším fotkám 1 nebo 5 hvězd.

Postup: Procházíte fotku po fotce a každé přiřazujete 1 až 5 hvězdiček, anebo žádnou. Jak hvězdičky pro označování snímků používat? Způsob si každý fotograf určuje podle sebe. Můžete to dělat třeba takto:

  • 0 hvězd – fotka rozmazaná nebo jinak špatná, určená k výmazu,
  • 1 hvězda – fotka asi k výmazu, ale ještě nevím,
  • 2 hvězdy – fotka na někdy, zatím ponechám, avšak nebudu ji teď upravovat,
  • 3 a více hvězd – fotka k další úpravě a následně pro publikování,
  • 4 hvězdy – super fotka, po úpravě určená jako prezentační na sociální sítě,
  • 5 hvězd – extra fotka, po úpravě určená k tisku a dalšímu zpracování.

Je jen na vás, jaký systém si nastavíte, jen je dobré postup pak stále dodržovat.

5 způsobů, jak fotkám hvězdičky přiřadit

Jak fotografie určitým počtem hvězdiček označit? Základních způsobů je v Adobe Lightroom nejméně pět.

1. způsob) Klikněte dole na filmovém pásu na fotografii, které chcete určitý počet hvězdiček přiřadit a následně klikněte na odpovídající počet hvězdiček v liště mezi náhledem fotky a filmovým pásem.

Označování fotografií hvězdičkami, stars v Adobe Lightroom.


2. způsob)
Klikněte na odpovídající počet hvězdiček přímo u miniatury fotografie.

Označování fotografií hvězdičkami, stars u miniatury fotografie v Adobe Lightroom.


3. způsob)
Klikněte na fotografii pravým tlačítkem myši, v kontextové nabídce pak na Set Rating a potom klikněte na požadovaný počet hvězdiček.

Označování fotografií hvězdičkami, stars v kontextové nabídce v Adobe Lightroom.


4. způsob)
Klikněte například dole na filmovém pásu na fotografii, které chcete určitý počet hvězdiček přiřadit a následně v horním menu na záložku Photo, dále na Set Rating a pak klikněte na požadovaný počet hvězdiček.

Označování fotografií hvězdičkami, stars z menu v Adobe Lightroom.


5. způsob)
Klikněte třeba dole na filmovém pásu, anebo v náhledu miniatur v modulu Library na fotografii, které chcete určitý počet hvězdiček přiřadit a zmáčkněte odpovídající číslici na klávesnici – když zmáčknete klávesu 1, fotografie získá 1 hvězdičku; pokud zmáčknete dvojku, fotka obdrží 2 hvězdy; klávesa 3 = 3 hvězdičky; zmáčknutí klávesy 4 = přiřazení 4 hvězd; 5 hvězd fotka získá po zmáčknutí klávesy 5. Zmáčknutí 0 na klávesnici hvězdičky odebere.

Používáte-li notebook, zřejmě musíte při mačkání kláves s číslicemi zmáčknout i nějakou funkční klávesu, třeba Shift, stejně jako když chcete číslici napsat.

Všimněte si, že po „ohvězdičkování“ fotky vás Lightroom automaticky posune na další snímek. Hvězdičkování více fotografií v řadě je díky tomu rychlejší.

Decrease / Increase – ubere / přidá hvězdičky hromadně

V záložce menu Photo, případně v kontextové nabídce, jsou u volby Set Rating ještě dvě možnosti Decrease Rating a Increase Rating. Je to ideální funkce pro případ, kdy chcete hromadně ubrat (Decrease) nebo přidat (Increase) jednu hvězdičku více fotografiím najednou, třeba když potřebujete změnit hodnoticí kritéria, přičemž je jedno, kolik ty fotografie teď mají hvězdiček.

Decrease (ubrání), Increase (přidání) hvězdiček k fotografiím v Adobe Lightroom.

Příklad: Některé fotky se 2 hvězdičkami chcete „povýšit“ na 3 hvězdičky a zároveň snímky se 3 hvězdičkami povýšit na 4 hvězdičky. Jak na to?

Jednoduše si je myší označte, držte třeba CTRL (Windows) nebo CMD (Mac) a na jednu po druhé klikejte, čímž je označíte.

Pak nahoře v menu klikněte na záložku Photo, dále na Set Rating a na Increase Rating. Všechny fotografie dostanou přidanou jednu hvězdičku.

Další využití hvězdiček

Hvězdičky se mohou hodit v Lightroom i pro jiné účely než jen pro hodnocení fotografií. Jejich další využití, v kombinaci s dalšími způsoby, zmíním v následujících dílech seriálu Lightroom tipy.

Různé způsoby označování fotografií v Adobe Lightroom – vlaječky (flags), hvězdičky (stars), barevné štítky (labels) v Adobe Lightroom.

Jsou i jiné způsoby selekce fotografií

Ještě, než se do označování snímků hvězdičkami pustíte, počkejte si na popis dalších dvou způsobů označování fotografií – barevnými štítky a vlaječkami. Možná vám budou vyhovovat lépe. Popíšu je v příštích dílech Lightroom tipů.

 

Zvládněte Pokročilé úpravy fotografií v Adobe Lightroom Classic

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

Přečtěte si také