Fotorada #53: Sněží! Jak vyfotit chumelenici a sněžení?

29. 1. 2019

Jak fotit sněžení? Čtěte pár tipů.

Sněží! Jak vyfotit sněžení, aby to bylo na fotografii vidět? Možná se vám hodí pár tipů, jak vytvořit fotky chumelenice a sněhových přeháněk. Dodejte během sněžení fotkám dynamiku díky práci s expozičním časem. Čtěte v článku, jak na to.

Fotit sněžení, aby opravdu na fotce bylo vidět, že padá sníh, je docela jednoduché. Jelikož se jedná o fotografování pohybu – padající sníh se hýbe – je potřeba pracovat s expozičním časem. Tomu se podřídí ostatní dvě expoziční veličiny – clona a expoziční čas.

Protože vždy sněží jinak rychle, různě intenzivně a z různých směrů, a navíc je vždy na scéně odlišné množství světla, univerzální návod na nastavení expozičních veličin neexistuje. Záleží také na vašem záměru, jak má sněžení na fotkách vypadat.

Přejete si, aby padající sníh na fotkách vytvořil mázlé čárky? Nastavte delší expoziční čas. Začít můžete s časem 1/60 sekundy. Pokud chcete sníh více rozmáznout, nastavte čas delší.

Potřebujete padající vločky zmrazit v pohybu? Nastavte krátký expoziční čas. 1/500 sekundy nebo 1/1000 s může být tak akorát. Záleží na rychlosti sněžení.

Chcete-li kreativně pracovat s expozičním časem, fotografujte buď v expozičním režimu Priorita času nebo v Manuálním režimu M. Budete tak mít vládu nad expozičním časem.

Clonu nastavte podle toho, jakou chcete mít na fotce hloubku ostrosti. Zbytek nastavení expozice dožeňte nastavením citlivosti ISO. Pokud v expozičních veličinách tápete, nastudujte návod – Jak snadno a rychle pochopit taje nastavení správné expozice.

Co je hloubka ostrosti, napoví článek Hloubka ostrosti – 1. díl – Co je DOF?

Podívejte se na ukázku, jak vypadá na fotografii sněžení při nastavení různých expozičních časech. Fotil jsem během docela silné sněhové přeháňky.

Jak fotit sněžení? Hýbejte expozičním časem.

Na závěr přikládám pár tipů pro focení sněžení

  • Padající sněhové vločky nejvíce vyniknou před tmavým pozadím, například před jehličnany, tmavou oblohou, před tmavými budovami.
  • Experimentujte i s nastavením clony. Pomocí nastavení malého clonového čísla hezky rozmažete pozadí a mimo hloubku ostrosti budou i zadní padající vločky. Vypadá to efektně.
  • Dodržujte pravidlo bezpečného expozičního času. Pokud chcete nastavit čas delší než udržíte „z ruky“, použijte stativ nebo fotoaparát položte na zídku, zábradlí. Může se hodit Fotorada #15: Co je bezpečný expoziční čas a jak jej spočítat?
  • Při delších časech, když fotografujete ze stativu, použijte raději dálkovou spoušť nebo samospoušť, aby se fotoaparát stisknutím spouště nerozklepal. Foťte s delšími časy v režimu živého náhledu, to také eliminuje rozklepání. Máte-li, zapněte stabilizátor, ale ne při fotografování na stativu.
  • Nasaďte na objektiv sluneční clonu, ať vám sněhové vločky nepadají na přední čočku. Způsobilo by to fleky na fotkách –  Co je sluneční clona a k čemu je?
  • Při nastavení vyšších hodnot citlivosti ISO, když je venku málo světla, mohou být fotky zašumělé. Předem si vyzkoušejte, s jakým nastavením ISO váš foťák ještě dělá hezké snímky bez nadbytku šumu.
  • Dá se fotit i přes okno, ale buďte s objektivem co nejblíž u okna, aby nevznikaly na fotkách odlesky.
  • Až vyfotíte pěkné sněžení, pochlubte se ve Fotogalerce.

Přeji dobré sněžení!

Přečtěte si také