Fotorada #15: Co je bezpečný expoziční čas a jak jej spočítat?

12. 3. 2017

Expoziční čas je doba, po kterou je závěrka fotoaparátu otevřená a na digitální snímač nebo fotografický film proudí světlo. Čím delší tato doba je, tím je výsledná fotografie více exponovaná, tedy světlejší. Při delších expozičních časech je však riziko, že fotoaparát po dobu expozice už neudržíte a fotografie bude kvůli vašemu pohybu rozmazaná.

Proto existuje termín bezpečný expoziční čas. To je nejdelší možná doba, po kterou ještě můžete fotografovat „z ruky“, aniž by hrozilo rozmazání snímku vaším pohybem. Podívejte se, jak bezpečný čas spočítat.

Co je k výpočtu bezpečného času potřeba?

Ke snadnému výpočtu bezpečného expozičního času potřebujete vědět:

1) Ohniskovou vzdálenost objektivu

Údaj najdete uvedený přímo na objektivu, například 18 mm, 35 mm, 50 mm, 85 mm, 130 mm, 200 mm.

Pamatujte na to, že u objektivů s proměnnou ohniskovou vzdáleností, tak zvaných „zoomů“, se ohnisková vzdálenost mění podle toho, jak zoomujete. Bezpečný expoziční čas počítejte vždy podle aktuálně zvolené ohniskové vzdálenosti objektivu.

2) Faktor ořezu neboli crop faktor snímače fotoaparátu

Podívejte se do návodu k fotoaparátu nebo pohledejte na internetu. Amatérské digitální zrcadlovky se snímačem typu APS-C mají crop faktor podobný:

  • Canon – crop faktor 1,6.
  • Nikon – crop faktor 1,5.
  • Olympus – crop faktor 2,0.
  • Profi fotoaparáty s velkým snímačem typu full frame – crop faktor 1,0.

3) Jestli máte zapnutý stabilizátor obrazu

Stabilizátory obrazu bývají zabudované přímo v objektivu, anebo v těle fotoaparátu. Mívají zkratku IS (Canon), VR (Nikon) nebo jinou, podle výrobce. Pokud máte stabilizátor zapnutý, udržíte při fotografování „z ruky“ expoziční čas v průměru o 2–3 EV delší než při fotografování bez stabilizátoru.

Jak bezpečný expoziční čas spočítat?

Ohniskovou vzdálenost objektivu vynásobte crop faktorem. Výsledek dosaďte do jmenovatele zlomku 1/x. Tím zjistíte bezpečný expoziční čas v sekundách, v jejich zlomku. Pokud stejný expoziční čas na svém fotoaparátu nenajdete, nastavte nejbližší kratší čas, který na fotoaparátu máte. Jestliže máte zapnutý stabilizátor, můžete bezpečný expoziční čas ještě přibližně o 2 EV prodloužit.

Tento expoziční udržíte, pokud při fotografování „nestrhnete“ fotoaparát, anebo jej nedržíte úplně špatně.

Příklad výpočtu pro ohniskovou vzdálenost objektivu 50 mm, crop faktor snímače 1,6 (Canon), zapnutý stabilizátor obrazu

50 × 1,6 = 80 ⇒ bezpečný expoziční čas bez stabilizátoru bude 1/80 s, se zapnutým stabilizátorem pak o cca 2 EV delší, tedy 1/20 s.

Příklad výpočtu pro ohniskovou vzdálenost objektivu 130 mm, crop faktor snímače 1,6 (Nikon), zapnutý stabilizátor obrazu

130 × 1,5 = 195 ⇒ bezpečný expoziční čas bude 1/195 s. Taková hodnota ale na fotoaparátu nebývá, nejbližší kratší čas je 1/200 s. Pokud máte zapnutý stabilizátor, bezpečný expoziční čas bude cca o 2 EV delší, tedy 1/50 s.

Bezpečný expoziční čas se nevztahuje na pohybující se objekty či osoby, které fotografujete. Pokud fotíte například jedoucí automobil, sportovce ve výskoku, běžícího psa, a chcete je „zmrazit“ v pohybu, pak musíte nastavit odpovídající kratší čas, například 1/1000 s.

Přečtěte si také