Fotorada #16: 10 rad, jak začít fotit zrcadlovkou

13. 3. 2017

Dovolím si tipnout, proč čtete tento článek: Máte nový fotoaparát – digitální zrcadlovku. Už bylo na čase, protože fotky z malého kompaktu asi za moc nestály. „Zrcadlovka je velká, kvalitnější, dražší, musí z ní ‚lézt‘ mnohem lepší fotografie!“ Ouha, váš nový foťák má ale hromadu tlačítek, koleček. Jak se v nich vyznat? Raději proto nastavíte „zelený“, plně automatický režim, někdy možná režim „sport, krajina, portrét“.

Jenže foťák si často dělá, co chce. Fotky bývají moc tmavé nebo přesvětlené, rozmazané. V manuálu k foťáku je hodně informací, kterým možná příliš nerozumíte. Jak se naučit ovládat svoji novou digitální zrcadlovku, aby fotila podle vašeho přání? Využijte rady v článku.

1) Pročtěte si návod ke svému fotoaparátu

V návodu je sice hodně informací, kterým možná nebudete úplně rozumět, ale něco se z něj pochopit dá. Pročtěte si návod, třeba se dozvíte něco nového a zásadního. Informace, kterým nerozumíte, prostě zatím přeskočte. Porozumíte jim třeba později. Návod s sebou noste i do terénu. Když budete tápat, jak co na foťáku nastavit, bude se vám návod hodit.

2) Upravte si základní nastavení své zrcadlovky, aby vás lépe poslouchala a vyzkoušejte ji v praxi

Z výroby bývají fotoaparáty nastavené všelijak. Raději nastavení svého přístroje projděte a upravte si jej tak, aby se vám s ním lépe pracovalo. Jak? Stáhněte si postup pro rychlé nastavení zrcadlovky a vyzkoušejte 7 kroků ke své první pěkné fotce.

3) Čtěte rady pro začátečníky na internetu

Internet je plný rad, návodů pro fotografy. Někdy jsou psané srozumitelně, jindy méně. Je jich ale hodně. Může se vám hodit 365 fotorad, v nichž postupně, stručně, jednoduše a snad i srozumitelně popisuji základy fotografování.

4) Zjistěte, co je expozice, citlivost ISO, fotografická clona, expoziční čas a jak to všechno nastavit

Uvařte si kávu nebo čaj, udělejte si klid a pročtěte článek Jak snadno a rychle pochopit taje nastavení správné expozice.

5) Chcete ušetřit mnoho času? Zajděte si na fotokurz

Máte ve svém okolí nějaký foto kurz pro začátečníky? Zajděte na něj. Lektoři vám vysvětlí základy. Dozvíte se, jak vlastně foťák funguje i jak zrcadlovku ovládat. Více přínosný vám bude foto kurz pro malou skupinu zájemců.

Můžete se lektorů ptát na všechno, co vás o fotografování zajímá a v čem tápete. Odpoví, poradí, budou se vám věnovat. Fotokurzy pořádáme i my, vyberte si.

6) Pořiďte si naučnou literaturu

Když navštívíte knihkupectví, najdete v něm hodně knížek s foto radami pro začátečníky. Někdy je lepší nahlédnout do knížky, kterou si můžete vzít i s sebou do terénu. Pokud místo knihkupectví navštívíte knihovnu, získáte informace mnohem levněji. Mrkněte se na výběr foto literatury v článku Knihy o fotografování 1. díl – Jak se naučit fotit a jak pracovat se světlem.

7) Máte konkrétní dotaz? Zeptejte se ve Fotoradně

Zajímá vás o fotografování něco konkrétního? Zeptejte se ve fotografické poradně Fotoradna na Facebooku. Poradí vám zkušenější fotografové.

8) Komunikujete raději ústně? Využij Skype

Jestliže raději komunikujete ústně, můžete využít fotografickou konzultaci po Skype.

9) Foťte, učte se, zkoušejte

Když budete jen číst hodně návodů, nepomůže vám to. Musíte je aplikovat v praxi. Noste foťák s sebou a foťte. Zkoušejte různá nastavení, naučte se dobře a rychle ovládat svůj přístroj. Čím častěji to budete dělat, tím vám to půjde lépe.

10) Nechcete na foto kurz? Absolvujte individuální foto trénink

Jestliže nemáte čas čekat na termín dalšího foto kurzu, nevyhovuje vám lokalita kurzů, anebo se prostě nechcete učit fotit s dalšími studenty, existuje ještě jeden způsob, jak se naučit fotit. Domluvte si s lektorem individuální foto trénink podle svých časových a finančních možností.

Dobré světlo!

Přečtěte si také