Fotorada #18: Jak zamezit samovolnému vysouvání zoom objektivu?

26. 3. 2017

Jak zamezit samovolnému vysouvání zoom objektivu? Máte objektiv s proměnnou ohniskovou vzdáleností, takzvaný zoom? Možná vás taky trápí, že se sám vlastní vahou vysunuje, když fotíte směrem dolů, anebo naopak zasunuje, fotografujete-li něco vzhůru na nebi. Je to běžné hlavně u starších objektivů, ale někdy bohužel i u nových. Jak to vyřešit? Základní jednoduché způsoby jsou dva. Odhalte je v článku.

1) Nalepte na vysunovanou část objektivu kousek izolepy

Když nalepíte na vysunovanou část objektivu kousek izolepy, zvětšíte tření o nepohyblivé části uvnitř objektivu, a už se pak sám tolik vysunovat nebude.

Tento způsob však moc nedoporučuji, protože se může časem izolepa uvolnit a zůstat uvnitř zasunutého objektivu. Pak ji budete těžko dolovat ven. A taky vám izolačka může poškodit těsnicí prachovku. Lepší je způsob 2.

2) Navlékněte do spárky mezi zoomací kroužek a pevnou část objektivu gumičku nebo gumičky

Když navléknete do tenké spárky mezi zoomovacím prstencem a pevnou nepohyblivou částí objektivu zvenku gumičku, docílíte také většího tření. Objektiv už se dál samovolně vysouvat nebude. Kdyby jedna gumička nestačila, navlékněte jich více, anebo použijte jednu širší. Mrkněte na video.

Přečtěte si také