Fotorada #61: Pomooc, zrcadlovka Canon nejde zapnout, co s tím?

11. 10. 2019

Co dělat, když nejde zapnout zrcadlovka Canon.

Zapnu foťák a… nic. Až se mi z toho čelo orosilo. To bude baterka, říkám si. Vkládám jinou baterku, zapínám znovu svůj Canon, a… zase nic. LEDka karty neproblikne, žádný z displejů ani ťuk. Reakce na tlačítka nulová. Zrcadlovka úplně k.o. Přemýšlím, co se asi tak stalo, že se možná odpálila základová deska se součástkami. Jak to budu řešit? Nakonec se povedlo. Chcípl vám foťák? Čtěte, co se dá zkusit.

Zase jsem si jednou ověřil, že technika není nikdy 100%. Kdykoliv může fotoaparát, byť je sebelepší, vypovědět službu. Bez varování, příznaků, prostě jen tak z ničeho nic.

Jednou jsem vyrážel na focení a jen zkusmo zapl zrcadlovku – starší full-framový Canon, abych se podíval, kolik mám místa na paměťové kartě. A nic. 

Hm, to je divné, baterka byla nabitá, že by odešla?“ Vyměnil jsem akumulátor, který byl plně nabitý a zkusil fotoaparát zapnout znovu. Zase nic. Jakoby ve foťáku ani baterka nebyla. Žádný z displejů se vůbec nerozsvítil, nic nebylo slyšet, například typický zvuk „oklepání“ prachu ze snímače. Vůbec nic.

Fotoaparát nezmokl, nevymrzl, přesto „umřel“

Přemýšlel jsem, co se mohlo stát. Den předtím jsem pořádal fotokurz v Českém ráji a foťák měl s sebou. Byl jsem venku asi 5–6 hodin. Nepršelo, zrcadlovka nezmokla. Nemělo by se tedy stát, že nějak navlhla. Jen byla trochu kosa, okolo 10 °C, což však není žádný extrém.

Mrtvá zrcadlovka Canon.

Mrtvá zrcadlovka Canon, na zapnutí nereaguje.

Co teď? Před časem jsem publikoval článek Proč se ve fotoaparátu začne sám vymazávat datum a čas? Zmiňoval jsem v něm, že aby fotoaparáty po vyjmutí akumulátoru či baterie udržely nastavení data, času, případně i uživatelská nastavení, mají v sobě záložní zdroj energie.

Starší foťáky měly knoflíkovku

Například starší modely Canonů mají knoflíkovou baterii, která dodává tělu energii potřebnou pro chod krystalu hodin. Pokud se baterka po XY letech vybije, dá se jednoduše vyměnit. Záleží, jak často tělo foťáku bez hlavního akumulátoru bývá.

Knoflíková záložní baterie starších modelů zrcadlovek Canon.

Knoflíková záložní baterie starších modelů zrcadlovek Canon.

Novější stroje mají záložní baterku na desce

Jenže novější fotoaparáty nebo jiné značky mají záložní baterii přímo umístěnou na základové desce se součástkami uvnitř fotoaparátu. Její výměna v domácích podmínkách není možná. Anebo ani baterii nemají a nahradil ji kondenzátor.

Stejně tak Canon EOS 6D, který mi zrovna „umřel“, má baterii přímo na desce. Takže i kdyby se vybila, je to na servis. Anebo na hodiny rozborky a zase sborky.

Základová deska zrcadlovky Canon EOS 6D.

Novější foťáky mají záložní baterku na základové desce.

Že by vadil upravený firmware?

Jenže můj foťák se nezapl po vložení hlavního akumulátoru. Tudíž musel být problém jinde. Kde, to netuším. Malé podezření jsem měl na firmware. Ovladací firmware zrcadlovky jsem si totiž doplnil nadstavbou vylepšeného firmware, které má další funkce navíc.

Začal jsem přemýšlet, jestli bude lepší servis nebo pořízení jiného stroje. Fotoaparát už nebyl v záruce, a ani by mi ji v servisu asi neuznali, kvůli nahranému jinému firmware.

Řešením může být tvrdý restart, reboot fotoaparátu

Takzvaný tvrdý restart napájení či reboot foťáku většinou obnoví základní nastavení a případně i odstraní vzniklé chyby. Může a nemusí pomoci.

Restart se dá docela snadno udělat u fotoaparátů, které mají vyjímatelnou záložní knoflíkovou baterii, například Canon EOS 10D, D30, D60, EOS-1D, 1Ds, EOS 5D, 5D Mark II nebo Canon EOS 7D, 20D, 30D, 40D, 50D, 300D, 350D a 400D.

Postup tvrdého resetu zrcadlovek Canon s vyjímatelnou záložní baterií:

 • Vypněte fotoaparát.
 • Vyjměte hlavní baterii (akumulátor) a paměťovou kartu.
 • Vyjměte záložní baterii, postup na její vyjmutí najdete v článku, Jak vyměnit záložní baterii.
 • Dvířka prostoru baterie a paměťové karty zavřete. 
 • Zapněte fotoaparát a na několik sekund zmáčkněte spoušť. On se ve skutečnosti nezapne, ale interní obvody na zapnutí zřejmě reagují.
 • Vypněte fotoaparát, přepínač dejte do polohy off.
 • Nechte několik hodin „odpočinout“. 
 • Vložte zpět záložní baterii, paměťovou kartu, hlavní baterii (akumulátor), zavřete dvířka paměťové karty a baterie.
 • Zapněte fotoaparát. Mohlo by to pomoci. Potvrzením, že se fotoaparát restartoval, může být vymazaný datum a čas. 
 • Jestliže se to nepovedlo, zkuste celý postup opakovat, ale sundejte i objektiv. Šachtu objektivu zakryjte zátkou (byla u nového foťáku) nebo něčím nekovovým zakryjte, ať se dovnitř nepráší. Nechte fotoaparát bez objektivu, paměťové karty, bez hlavního dobíjecího akumulátoru a bez záložní knoflíkové baterie odpočinout delší čas, třeba přes noc. Pak zase vložte zpět záložní knoflíkovou baterii, hlavní baterii, paměťovou kartu, nasaďte objektiv a zapněte.
 • Když nepomůže ani to a fotoaparát je stále „mrtvý“, přičemž nepomohlo ani vyzkoušení jiné plně nabité baterie, musíte zřejmě foťák poslat do servisu.
Záložní baterie starších zrcadlovek Canon.

Záložní baterie starších zrcadlovek Canon.

Novější fotoaparáty vyjímatelnou baterii nemají. Jak je restartovat?

Jenže novější fotoaparáty vyjímatelnou záložní baterii nemají. Tak jsem pátral dál. Na internetu jsem odpověď na můj problém nejdříve nenašel, ale nakonec se podařilo. V jedné americké diskusi se kdosi zmínil o stejném problému. Taky mu z ničeho nic  „umřel“ Canon 6D. Nikdo mu v odpovědích však poradit nedokázal.

Nešťastník popisoval, že ještě před odesláním své zrcadlovky do servisu problém konzultoval s techniky z Canon USA. Poradili mu, aby zkusil postup tvrdého restartu napájení neboli reboot process.

Zkusil jsem to taky a hurá, zabralo! Zrcadlovka naskočila zase v plné kondici. Alespoň tedy doufám. Už jsem ale byl zafotit a vše vypadá ok.

Tak se o postup resetu, který asi nikde v návodech nenajdete, podělím i s vámi.

Tvrdý restart, reboot process pro zrcadlovku Canon EOS 6D:

 • Vypněte fotoaparát.
 • Vyjměte hlavní baterii (akumulátor) a paměťovou kartu.
 • Zavřete dvířka prostoru baterie a paměťové karty.
 • Sundejte objektiv. 
 • Zapněte fotoaparát, dejte zapínač do polohy On (foťák se nezapne).
 • Zmáčkněte a držte 10 sekund spoušť. Pusťte spoušť.
 • Vypněte fotoaparát. 
 • Vložte zpět hlavní akumulátor – baterii a paměťovou kartu, zavřete oboje dvířka.
 • Nasaďte objektiv.
 • Zapněte fotoaparát. 
 • Pomohlo to, zapl se? Mně ano.
 • Pokud vám to nepomůže, musíte zřejmě foťák poslat do servisu.


Máte-li jiné tělo Canon, které nemá vyjímatelnou záložní knoflíkovou baterii, zkuste stejný postup. Jestliže máte jinou značku foťáku, pohledejte řešení na internetu nebo kontaktujte odborný servis. Případně vložte dotaz do naší
Fotoradny.

Ať vám foťák zase maká jako hodinky!

 

Přečtěte si také