Fotorada #33 – Proč se ve fotoaparátu začne sám vymazávat datum a čas?

6. 10. 2017

Proč se sám vynuloval datum a čas ve fotoaparátu?

Pokud máte starší zrcadlovku nebo jiný typ fotoaparátu, možná se vám časem začne stávat, že po výměně akumulátoru zmizí nastavený datum a čas. Musíte vše nastavit znovu. Čím to? Zřejmě vám „umřela“ interní baterie. Zjistěte, co to je a kde ji ve foťáku hledat.

Občas se mi někdo ozve s dotazem, proč se mu ve foťáku vymazává datum a čas, a to pokaždé, když vymění akumulátor. Co s tím?

Je to tím, že „klekla“ interní baterie. Nejprve ale vysvětlím, k čemu slouží.

Kde je uložen firmware a kam se ukládají nastavení?

Fotoaparáty mají interní elektronickou paměť, zpravidla více typů.

  • Jednak to může být typ ROM či EEPROM – do této paměti výrobce uložil ovládací program fotoaparátu – firmware. Někteří výrobci pravidelně vydávají aktualizace firmware, který si pak můžete ve svém fotoaparátu přehrát na novější verzi. Díky tomu získáte třeba nová nastavení přístroje, nové možnosti.
  • Další paměť bývá typu flash – obdobná, jako je ve flash disku, který zasunujete do USB portu počítače. Jen je umístěná přímo uvnitř fotoaparátu, na desce se součástkami. Na tuto paměť si foťák ukládá aktuální nastavení, aby vám bylo k dispozici i po vypnutí a znovuzapnutí přístroje, například nastavení citlivosti ISO, nastavenou clonu, expoziční čas, výběr ostřícího bodu, typ měření expozice a všechna další aktuální nastavení.
  • Fotografie a videa, která foťákem pořídíte, se také ukládají na paměť typu flash. Ta ale bývá vyměnitelná, mívá podobu paměťové karty, kterých rovněž existuje několik typů. Dříve fotoaparáty používaly i MicroDrive – malinký otáčivý disk, který byl stejně velký jako paměť typu CompactFlash. Některé přístroje poskytují malý prostor pro fotografie také přímo v interní, nevyměnitelné paměti. Vejde se do ní ale jen pár snímků.

Všechny zmíněné paměti nepotřebují k zachování uložených dat a nastavení elektrickou energii. Informace v nich zůstanou po dobu několika let.

Jak ve foťáku fungují hodiny, kam se ukládá datum a čas?

Kromě ovládacího firmware, uložených nastavení, případně i vašich pořízených fotografií, je potřeba uchovat ještě jednu informaci – datum a čas. Problémem je, že datum se každým dnem mění, čas se mění každou sekundu. Uvnitř fotoaparátu nepřetržitě pracují digitální hodiny.

Tik, tik, tik… Digitální hodiny pohání oscilátor

Aby hodinky uvnitř foťáku mohly digitálně „tikat“, potřebují pravidelně nějaký impuls. To má na starost oscilátor, který impulzy vytváří. Díky němu přesně víte, v jaký den a v jaký čas se vám povedlo vyfotit svoji skvělou fotku.

Oscilátor potřebuje energii

Aby mohl oscilátor kmitat a pohánět digitální hodiny, potřebuje ke své činnosti elektrickou energii. Tu zajišťuje baterie či akumulátor ve fotoaparátu. No jo, ale co se stane, když se vám akumulátor vybije a potřebujete jej vyměnit?

Teroeticky by se měly hodiny zastavit, protože jim vezmete zdroj napájení. Pomyslné kyvadélko by mělo přestat kmitat.

Fotoaparát má další baterii

Aby mohly fotoaparátní hodiny fungovat i v době, kdy máte vybitý akumulátor, anebo jej zrovna vyměňujete, tak je ve fotoaparátu schovaná interní baterie. Ta vykrývá výpadky energie a díky ní hodiny dál fungují. Interní baterie mívá několik podob:

  • 1) Vyměnitelná knoflíková baterie – když se vybije, můžete si ji vyměnit.
  • 2) Knoflíková baterie na základové desce – když se vybije, vymění vám ji v servisu.
  • 3) Kondenzátor – to není klasická baterie, ale také se může poškodit – vymění vám jej v servisu.

Interní baterie fotoaparátu Canon EOS 400D.

Všechny baterie se pomalu nabíjejí

Všechny tři typy se pomalu nabíjejí z hlavního akumulátoru. Takže když jej pak vyjmete, datum i čas zůstanou zachovány, nevymažou se. Nabití interní baterie trvá asi 8 hodin, probíhá automaticky.

Výpadky data a času se stávají hlavně u starších fotoaparátů

Pokud máte fototaparát staršího data výroby, a poté, když vyndáte akumulátor, se vymaže datum i čas, bude to zřejmě právě tím, že je interní baterie už špatná. Anebo je poškozený kondenzátor.

Interní baterie i kondenzátor vydrží nabité x měsíců

Co se stane, když fotoaparátem dlouho nefotíte a vyjmete hlavní akumulátor? Interní baterie se časem vybije. Ale to trvá několik měsíců – asi tak 3 měsíce, někdy méně, někdy více, záleží na kondici baterie.

Jak vyměnit interní baterii?

Jestliže se vám začal po vyjmutí hlavního akumulátoru vymazávat datum a čas, je potřeba interní baterii vyměnit. Případně vyměnit poškozený kondenzátor. Záleží, jaký typ fotoaparátu máte.

Některé Canony mají interní baterii snadno vyměnitelnou

Máte-li fotoaparát značky Canon, můžete si interní baterii snadno vyměnit. Stačí zakoupit správný typ. Ten bývá uvedený na krytu baterie. Kde interní baterku najít?

  • EOS 10D, D30, D60 – kryt interní baterie najdete dole na těle fotoaparátu, odšroubujte jej mincí.
  • EOS-1D, 1Ds – kryt interní baterie je na „stropě“ v šachtě pro hlavní akumulátor, odšroubujte jej malým šroubováčkem.
  • EOS 5D, 5D Mark II – kryt interní baterie je dole v místě pod konektory, pod gumovou krytkou, odšroubujte jej malým šroubováčkem.
  • EOS 20D, 30D, 40D, 50D, 300D, 350D a 400D, 7D – kryt interní baterie je na boku, v prostoru akumulátoru, vysunete jej snadno prsty.

Podívejte se na video, jak vyměnit interní baterii u fotoaparátu Canon EOS 7D, 20D, 30D, 40D, 50D, 300D, 350D a 400D.

 

Novější modely Canon a jiné značky mají baterii uvnitř, anebo kondenzátor

Novější modely fotoaparátů značky Canon, například 60D, 70D, 77D, 6D, mají interní baterii umístěnou uvnitř těla na základové desce se součástkami. Pokud se vám začaly vymazávat hodiny, musíte zajít do servisu a baterii si nechat vyměnit.

Totéž platí v případě, kdy váš fotoaparát žádnou interní baterii nemá, ale má dobíjecí kondenzátor. I ten se může časem poškodit. Vymění vám jej v odborném servisu.

Interní baterie fotoaparátu Canon EOS 60D.

Hodiny ve fotoaparátu se mohou zpožďovat

Mám vypozorované, že u některých modelů se za několik měsíců hodiny ve fotoaparátu zpoždují o několik sekund. Někdy možná zase předcházejí. Oscilátor, který vysílá impulzy, zřejmě není úplně na setinu sekundy přesný.

Když fotografujete více fotoaparáty, můžete mít pak velký problém snímky chronologicky seřadit. Proto vřele doporučuji – nastavte si datum a čas na všech přístrojích na sekundu přesně.

Datová a časová informace se pak sice v EXIF datech dá změnit, ale například na počítačích Mac to moc dobře nejde.

Jarní a podzimní změna času je ideální příležitostí pro srovnání hodin

Kdy si kontrolovat čas? Ideálně vždy, když vyrážíte fotit dvěma či více fotoaparáty najednou.

Ideální příležitostí pro seřízení hodin ve fotoaparátu je také jarní a podzimní změna času. Proč a jak to udělat, si přečtěte ve Fotoradě #17: Co by měl fotograf udělat poslední neděli v březnu a říjnu? Změnit si na fotoaparátech čas

 

Přečtěte si také