Fotorada #54: Proč je na obloze Měsíc velký, ale na fotce malý?

22. 2. 2019

Obří Měsíc nad horami.

Už se vám to možná stalo taky. Na obloze září obrovský Měsíc v úplňku. Anebo obří zapadající Slunce. Vyfotíte si je. Ale na fotce z nich jsou jen malé flíčky. Jak to? Proč se ve fotoaparátu vesmírná tělesa zmenšují? Odhalte v článku, co je Měsíční iluze.

Zdánlivá obrovitost vesmírných těles, Měsíce a Slunce, se označuje jako Měsíční iluze, anglicky Moon illusion, případně Sluneční iluze.

Projevuje se hlavně v blízkosti horizontu, při východu nebo západu. Pokud je Měsíc a Slunce na obloze už výše, optický klam není tak výrazný.

Nejedná se o žádný nově zjištěný jev. Měsíční iluzí se zabývali staří mistři malíři a filozofové. Zmiňují ji Immanuel Kant, Schopenhauer, Aristoteles, Leonardo da Vinci a další.

O tom, proč Měsíční iluze vzniká, vedou odborníci, filozofové a psychologové dodnes debaty. V knize The Moon Illusion z roku 1989 se dočtete přes 20 možných vysvětlení od různých badatelů.

Jednou z hypotéz je vzdálenost a velikost oblak. Máte-li Měsíc nad hlavou, mohou se jevit okolní oblaka, která jsou nad vaší hlavou, jako větší a ve srovnání s nimi Měsíc jako menší. Jestliže je ale Měsíc nízko nad horizontem, oblaka jsou od vás dál a Měsíc se pak ve srovnání s nimi může zdát mnohem větší.

Stejné je to i v případě, kdy je Měsíc nad horami, nad střechami domů. Ve srovnání s nimi je Měsíc obr. Ale když pak vystoupá vysoko na rozlehlou oblohu, zdá se na ní jako prcek.

Tento jev se označuje i jako Ebbinghausova iluze neboli Titchenerovy kruhy, podle psychologů Hermanna Ebbinghause a Edwarda Bradforda Titchenera. Sledujte oranžové kolečko uprostřed obrázku. Je pořád stejně velké. Ale nezdá se to, že?

Ebbinghausova iluze, Titchenerovy kruhy.

Další z teorií je například Ponzo iluze.

Mění Měsíc v průběhu noci svoji velikost? Test mincí

Jak si ověřit, že se jedná jen o optickou iluzi? Zkuste test pomocí mince nebo kulatého oblázku. Až Měsíc v úplňku na noční obloze vyjde a bude ještě nízko nad horizontem, vezměte si do ruky minci odpovídajícího rozměru, aby Měsíc akorát zakryla. Dívejte se na ni jedním okem, druhé mějte zavřené nebo zakryté rukou.

Změřte, anebo si zhruba pamatujte vzdálenost mince od oka. Jakmile Měsíc vystoupá nahoru na oblohu, udělejte test znovu. Mince by měla zakrýt Měsíc úplně stejně jako když byl na horizontu. Tím si ověříte, že je Měsíc stále totožně velký.

Tím se vysvětluje, že se Měsíc nízko nad horizontem větší jen zdá, ale ve skutečnosti je během jedné noci pořád stejný. Během různých období se Měsíc k Zemi přibližuje a zase se od ní oddaluje. Ale tato změna je pozvolná, trvá delší období, nestane se to během jedné noci.

Obecně se Měsíc na obloze může jevit velký také díky tomu, že je to velice jasný bod a přitahuje pozornost jako magnet. Stejně tak vycházející a zapadající slunce.

Měsíc skoro v úplňku na noční obloze.

Při fotografování záleží na ohniskové vzdálenosti objektivu

Další potíž nastává, když si velký Měsíc chcete vyfotit. Na obloze je obrovský, na fotce je z něj malý flek. Záleží, jakým objektivem Měsíc fotografujete.

Ohnisková vzdálenost objektivu okolo 50 mm se považuje za základní. To platí pro snímač velikosti kinofilmu = full-frame. Pro snímače typu APS-C s crop faktorem okolo 1,5 tomu odpovídá objektiv s ohniskovou vzdáleností cca 35 mm.

Pokud budete fotit tímto objektivem, anebo si takovou ohniskovou vzdálenost nastavíte na zoomovacím objektivu, fotoaparát teoreticky zaznamená objekty na scéně přibližně stejně velké, jako vidíte okem.

Lidský zrak má však mnohem větší zorné pole. Vidíte toho okolo sebe mnohem více než se vejde na jednu fotku. Avšak objekty by měly být při fotografování objektivem s uvedenou základní ohniskovou vzdáleností na snímku zhruba stejně velké jako ve skutečnosti.

Jestliže budete fotit Měsíc mobilním telefonem, jehož objektiv má ohniskovou vzdálenost o dost menší, okolo 24–28 mm, Měsíc bude na fotce malinký, pouze jako malá tečka. I když se vám na obloze zdá jako obr.

Jak mít Měsíc velký i na fotce?

Chcete mít na fotografii velký Měsíc? Použijte teleobjektiv, například o ohniskové vzdálenosti 200 mm nebo ještě mnohem větší. Máte-li fotoaparát se snímačem velikosti APS-C, s crop faktorem okolo 1,5, fotka z „dvoustovky“ bude vypadat jako z 300mm objektivu.

Aby se Měsíc jevil na snímku jako veliký, přidejte do scény nějaké „měřítko“, siluety domů, stromů, kopců, lidí.

Silueta noční šelmy před oranžovým úplňkem.

Je možné, že budete muset jít od fotografovaných objektů o kus dál, hlavně v případě, kdy používáte „delší“ teleobjektiv.

Máte-li kvalitní snímač, můžete také fotografii pořádně oříznout a Měsíc na fotce zvětšit.

Tip: Měsíc se po obloze pohybuje. Aby nebyl rozmazaný, nastavte expoziční čas podle pravidla 500. Pravidlo 500 zní:

Nejdelší použitelný expoziční čas v sekundách = 500 / ohnisková vzdálenost použitého objektivu / crop faktor.

Více zjistíte ve Fotoradě 50: Jak vyfotit hvězdy, noční oblohu a co je pravidlo 500.

Podívejte se také na video níže, kde je Měsíční iluze zobrazená.

Dobré světlo a tmu!

Animace: abc-people.com, úvodní a doplňkové foto Unsplash, Pixabay.

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

Přečtěte si také