Pokud zrovna mrzne, jako když praští, sloupek teploměru klesne až někam k -20 °C a meteorologové hlásí na ráno jasno, jeví se to jako ideální kombinace a výzva pro fotografa na běžkách. Ale není to sranda. Když to vydrží technika, nemusí to vydržet promrzlé prsty, navíc ještě vychlazené od kovového těla objektivu. Na co všechno je dobré myslet, než vyrazíte na foto běžky? Může se hodit 9 postřehů – vyzkoušeno osobně. Více v článku.
Jak fotit v zimě?
Podobně jako kdykoliv jindy v roce. Je důležité být ve správný okamžik na správném místě. V zimě se mohou světelné podmínky měnit rychleji než v létě. Někdy jde o minuty.
Na druhou stranu může být zase o něco více času na fotografování během ranní a večerní zlaté hodiny, protože zimní slunce je po celý den docela nízko nad obzorem.
Jak se na zimní fotografování na běžkách připravit?
V zimě je někdy fakt hodně velká zima, hlavně brzy ráno. Být pár hodin, tak jako já, v -18 °C na běžkách a fotit, to je jen pro otrlé. Tak se raději předem pořádně připravte. Přihazuji pár tipů, jak se vybavit.
1) Akumulátor do kapsy + jeden náhradní
Samozřejmosti typu prázdná paměťová karta nebo plně nabitý akumulátor snad ani uvádět nemusím.
V zimě si přibalte ještě jeden akumulátor náhradní, protože energetická kapacita v ledových podmínkách klesá mnohem rychleji než v teple. Náhradní baterku je dobré mít schovanou v kapse co nejblíže tělu, aby byla v teple.
2) Lépe nalehko, anebo ve 2–3 fázích
Na běžky je to lepší fotograficky „nalehko“. Pokud se nechcete úplně vyšťavit, stačí jen základní foto výbava.
Anebo to zkuste jako já – třífázově:
1) Když běžkuju v blízkosti domova či horské chalupy, kde na pár dní pobývám, první den vyrazím „na kukandu“ omrknout terén. Klidně může být inverzno, zataženo. Stačí vyjet během dne, jen s foto mobilem v kapse. Na mobilu mám i aplikaci, díky níž přibližně zjistím, na kterém místě a v kolik vychází i zapadá slunce. Můžu tak lépe plánovat.
2) Jestliže je slunečný nebo světelně zajímavý den, vyšlápnu si na běžkách s lepším kompaktem. Není však kompakt jako kompakt. Například X-30 značky FUJIFILM se už sice neprodává, ale fotí docela dobře. Alespoň pro účely „fotopoznámek“. Mnohem lepší výstup mají malé mini bezrcadlovky se snímačem typu APS-C, třeba Fujifilm X-A1. Ten ale nemá hledáček a na sluníčku může být na displej špatně vidět.
3) Má-li být ráno či večer úplně top počasí, anebo se během východu na sněhových pláních třeba válí mlhy, přibaluji si i něco těžšího – digitální zrcadlovku s pořádným objektivem. Ale to už vyrážím tak trochu najisto, po obhlídce běžecké stopy v předchozích dnech a spíš na kratší výjezdy, cca do 5 km po okolí.
3) Pozor na dech
Srnkám na lukách je asi jedno, jestli snídáte česnečku nebo na běžkách funíte jak parní lokomotiva. Maximálně před vámi vezmou roha.
Ale jedno to není objektivu, ani hledáčku. Když si do hledáčku (omylem) dýchnete, hned se zamlží a nebývá lehké jej vyčistit. Namrzá to jako okna u auta.
Ještě mnohem složitější je to na objektivu či na nasazeném filtru. Pokud na něj dýchnete a venku je zrovna hluboce pod bodem mrazu, zamlžení na objektivu se také rychle promění v námrazu.
Možná víte, jaké to je, když námrazu škrábete z čelního skla auta. A teď si představte něco podobného, byť ve slabounké vrstvě, na skle svého objektivu. Doporučuji nezkoušet a na objektiv raději nedýchat.
Hodí se mít šátek nebo „tunýlek“ přes ústa.
4) Namažte si předem
Jestliže na běžky vyrážíte pouze „okolo komína“, tak jako já, a ne někam do hor, asi dokážete odhadnout, jak ráno bude. Většinou hodně pod nulou.
Je lepší se připravit na brzký ranní výjezd na běžkách už večer a namazat si lyže předem, ať vás to ráno nezdržuje. S těžkou foto technikou na zádech to stejně asi stylem Koukalová moc nepůjde. Ale je fajn, když vám s dobře namazanými běžkami neprokluzují nohy.
5) Oblečte se (skoro) jako na polární kruh, pořádné rukavice nutností
Krátce před a během východu slunce bývá asi největší zima z celého dne. Držet delší dobu promrzlé tělo fotoaparátu, a hlavně kovový objektiv, je opravdu výzvou. Prsty na rukou promrzají hodně rychle. Pořádné rukavice jsou nutností.
Ale myslete i na to, aby se v rukavicích dal fotoaparát taky ovládat. Vezměte si ty nejteplejší, ve kterých to ještě jde + ideální náhradní rukavičky do foto batohu.
6) Kam s foťákem? Fotobrašna rozhodí balanc, fotobatoh zdržuje
Kam na běžkách uložit foťák? Malý kompakt se vejde do venkovní náprsní kapsy. Jenže větší přístroj, více „železa a skla“ se už do kapsy vejde těžko. Pokud tedy neběžkujete v 50kapsové fotoreportérské vestě.
Je třeba foto techniku umístit buď do brašny či fotobatohu. S fotobrašnou na boku by to asi moc nešlo, hmotnostní nerovnováha rozhazuje lyžníkovu stabilitu. V případě klasického foto batohu je zase otravné batoh sundávat ze zad, pak zase navlékat.
Řešením je fotoreportérský jednopopruháč
Na běžky si beru fotoreportérský foto batoh od LowePro – SlingShot 200 AW nebo větší verzi 300 AW. Je to něco mezi fotobrašnou a klasickým foto batohem. Mají jen jeden ramenní popruh našikmo + druhý upínací napříč, otvírání z boku, bederní pás.
Tento typ foto batohu už ale asi LowePro v nabídce nemá. Jednopopruhové foto batohy seženete například od značky MindShift.
Výhodou je, že během okamžiku jednopopruhovou brašnu ze zad přesunete dopředu a potřebnou techniku hned vyndáte.
Foto: Lenka z Fotocesta.cz
7) Aklimatizace techniky nutností
Pokud si nechcete fotografickou techniku odpálit, je nutno foto výbavu po návratu do tepla správně aklimatizovat. Náhlý teplotní 30stupňový rozdíl by způsobil její rychlé „orosení“, a to i uvnitř přístroje.
Je proto důležité po návratu do tepla nechat fotoaparát, objektivy i další výbavu hezky v zavřené brašně ještě ideálně 1–2 hodiny, aby se pomalu vytemperovala na pokojovou teplotu.
8) Kartu vyndejte ještě venku
Jestliže se potřebujete na své čerstvé ledové foto úlovky rychle podívat, mám jeden tip – ještě venku si z fotoaparátu vyndejte paměťovou kartu. Ta zvládne přechod do tepla rychleji.
Před zasunutím do počítače nebo čtečky karet ji nechte alespoň čtvrt hodinky vytemperovat a otřete paměťovku od případné vlhkosti.
9) Co s sebou na ledové foto běžky dalšího?
Kromě základní foto výbavy se hodí:
- pořádná neprofouknutelná čepice,
- placatka s něčím ostřejším (neřídíte-li motorové saně),
- na snímky s bočním sluncem polarizační filtr,
- sluneční brýle, protože ostré slunce + sníh jsou vražednou kombinací pro oči,
- na delší výpravy termoska s čajem a náhradní oblečení, sváča,
- náhradní paměťová karta + druhý (třetí, čtvrtý) plně nabitý akumulátor,
- pro kreativce přechodové filtry,
- pro milovníky dlouhých expozic tmavé šedé filtry + stativ,
- a taky lyžařské vosky + něco na očištění starého vosku, kdyby se oteplilo.
Skol a dobré světlo!