Lightroom tipy #9 Nové funkce verzí 9

2. 3. 2020

Přehled nových funkcí Adobe Lightroom 9.

Jaké nové funkce vám v Adobe Lightroom 9 usnadní a urychlí práci s fotkami? Například zvýraznění textur, zrychlení úprav pomocí GPU, barevné uspořádání kolekcí, export do PNG, dávkové sloučení HDR a panorama, indexové číslo na filmovém pásu nebo třeba automatické vyplnění prázdných míst pomocí technologie Content-Aware. Podívejte se.

Průběžně sepisuji a testuji nové funkce v Lightroom. Používám především stolní počítačovou verzi Adobe Photoshop Lightroom Classic CC, která nabízí více možností práce s fotografiemi než „mobilní“ verze Lightroom CC.

Poslední souhrn novinek jsem publikoval v době vydání verze Lightroom 8.1 koncem roku 2018. Za poslední rok vyšlo několik nových podverzí verze 8 a taky nová verze 9. Začátkem roku 2020 je aktuální verze 9.2.

Co je nového v Lightroom?

Pro lepší přehled jsem nové funkce Lightroom verzí 8–9 seřadil podle toho, jestli se týkají organizace fotografií, jejich úprav nebo třeba exportu. Zaměřuji se na novinky, které považuji za nejdůležitější.

Knihovna – modul Library, import a třídění fotografií

Zrychlení knihovny

Vývojáři knihovnu Lightroom zrychlili. Načítání náhledů by mělo být rychlejší. Já jsem sice velkou změnu nepozoroval, ale nemám teď po ruce úplně nejvýkonnější počítač. Třeba to u sebe poznáte.

Nastavení předvoleb importu fotografií pro konkrétní fotoaparáty

V nových verzích Lightroom si můžete pro konkrétní fotoaparáty nastavit předvolby, které se aplikují už během importu fotografií do katalogu. Každý z fotoaparátů může používat jiné nastavení. Předvolby na Macu najdete a nastavíte si po kliknutí v horním menu na Lightroom Classic / Preferences / Presets, dále zaklikněte Use defaults specific to camera model a nastavte si, co potřebujete.

Nastavení předvoleb importu fotografií pro konkrétní fotoaparáty.

Nastavení předvoleb importu fotografií pro konkrétní fotoaparáty.

Vylepšení detailů náhledů nezpracovaných fotografií

V nezpracovaných fotografiích si můžete aktivovat vylepšení jemných detailů, docílit vyššího rozlišení, odstranění moaré a vylepšení barev. Pro aktivaci funkce klikněte v horním menu na Photo / Enhance Details. Lightroom po potvrzení vytvoří nový DNG soubor. Žádné velké rozdíly jsem však nepozoroval. Asi záleží na tom, co na fotce je.

Vylepšení detailů náhledů nezpracovaných fotografií

Vylepšení detailů náhledů nezpracovaných fotografií.

 

Vylepšení detailů náhledů nezpracovaných fotografií

Podpora souborů typu PSB

Nově můžete v Lightroom importovat a upravovat soubory typu PSB pro fotografie o rozlišení až 512 megapixelů.

Indexové číslo na filmovém pásu

Ponovu se v Lightroom objevují indexová čísla i dole na filmovém pásu. To se může hodit třeba při komunikaci s klientem, abyste správně identifikovali stejnou fotografii.

Indexové číslo na filmovém pásu

Indexové číslo na filmovém pásu.

Barevné uspořádání kolekcí, inteligentních kolekcí a sad kolekcí

Používáte Collections – kolekce, někdy v češtině nazývané také jako sbírky? Pak se vám může hodit nová možnost jejich barevného štítkování, které bylo předtím dostupné jen u složek (Folders) v modulu Library.

Stačí kliknout na název kolekce pravým tlačítkem myši a vybrat si barvu. Stejně to funguje i u inteligentních kolekcí a sad kolekcí.

Barevné uspořádání kolekcí, inteligentních kolekcí a sad kolekcí

Barevné uspořádání kolekcí, inteligentních kolekcí a sad kolekcí.

Kolekce jsou dostupné ve spodní části levého panelu v modulech Library i Develop. Někdy se o jejich využívání rozepíšu více, myslím, že jsou docela užitečné.

Podle barevných štítků můžete kolekce i vyhledávat a filtrovat je. Klikněte do vyhledávacího pole na malou šipku.

Filtrování kolekcí podle barevných štítků.

Filtrování kolekcí podle barevných štítků.

Korekce plochého pole – Flat-Field Correction

Tato nová funkce se pokusí odstranit asymetrické vinětace nebo různé barevné i jiné vady, které mohou méně kvalitní objektivy vytvářet. Někdy se může například stát, že je levá strana snímku do zelena a pravá do purpury.

Osobně bych funkci spíš zařadil do modulu Develop, ale pracuje i s více snímky najednou, které je snazší vybrat v modulu Library, tak proto je zřejmě oprava Flat-Field dostupná tam.

Pro opravu v modulu Knihovna (Library) označte fotografie, kde se vada projevuje. Funkci aktivujte nahoře v menu kliknutím na záložku Library / Flat-Field Correction.

Korekce plochého pole – Flat-Field Correction.

Korekce plochého pole – Flat-Field Correction.

Můžete si vybrat různé nastavení korekcí, například opravit jen soubory ve formátu RAW a také si nastavit způsob vytvoření opraveného snímku. Lightroom pak vygeneruje nový soubor v DNG.

Korekce plochého pole – Flat-Field Correction.

Korekce plochého pole – Flat-Field Correction.

 

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

Vyvolávání – modul Develop

Zrychlení úprav pomocí GPU – grafického procesoru

Lightroom pro zobrazování náhledů i zpracování fotografií používal primárně hlavní procesor počítače. Časem vývojáři Adobe pro zobrazování fotografií umožnili využívání grafického procesoru. A v nových verzích už Lightroom jeho výkonu využívá i pro zpracování fotografií. Celkový výkon editoru by se tak měl zlepšit.

Nyní si můžete nastavit, zda chcete používat grafický procesor počítače jen pro zobrazování snímků nebo i jejich úpravu – Use GPU for image processing. Anebo to můžete nechat nastavené automaticky, případně úplně vypnout a dál používat pouze hlavní procesor počítače. Pro info, některé starší počítače využívání grafického procesoru v Lightroom neumožňují.

Nastavení na Macu najdete po kliknutí v horním menu na Lightroom Classic / Preferences / záložka Performance. Na Windows je to v horním menu po kliknutí na Edit / Preferences / Performance.

Zrychlení úprav pomocí GPU – grafického procesoru.

Zrychlení úprav pomocí GPU – grafického procesoru.

Tip: Pokud by vám někdy zlobilo generování náhledů, zkuste použití grafického procesoru vypnout či zapnout.

Možnost volby sekundárního monitoru

V nových verzích si můžete zvolit sekundární monitor pro práci s Lightroom, pokud používáte monitorů více. Nastavení na macOS najdete v Lightroom Classic / Preferences / Display. Na Windows je také v nabídce Preferences.

Možnost volby sekundárního monitoru.

Možnost volby sekundárního monitoru.

Vylepšený výkon automatických úprav

Automatická úprava fotografií funguje zase o kus lépe. Aktivujete ji kliknutím na tlačítko Auto v modulu Develop na pravém panelu Basic, anebo také v modulu Library. Vyzkoušejte, jak funguje.

Vylepšený výkon automatických úprav.

Vylepšený výkon automatických úprav.

Nový posuvník pro zvýraznění i zjemnění textur

Funkce Clarity neboli zřetelnost je někdy až moc silná. V nových verzích Lightroom se objevilo posuvnítko Texture. Můžete tak zvýraznit detaily textur, kůže, kůry stromů, vlasů, anebo je naopak zjemnit. Změna nastavení nijak nemění barevnost ani tonalitu fotografie.

Posuvník Texture je dostupný pro globální úpravu celého snímku, ale také pro lokální úpravy například pomocí Adjustment Brush.

Nové posuvnítko najdete v modulu Develop, vpravo na panelu Basic – Presence.

Nový posuvník pro zvýraznění i zjemnění textur.

Nový posuvník pro zvýraznění i zjemnění textur.

Viditelnější tlačítko synchronizace úprav

Pokud pracujete s automatickou synchronizací úprav, možná uvítáte, že je nyní zapnutý přepínač pro aktivní synchronizaci lépe vidět. Po najetí myší na přepínač se navíc zobrazí, na kolik vybraných fotografií se úpravy synchronizují. Auto Sync najdete dole v modulu Develop, na pravém panelu.

Viditelnější tlačítko synchronizace úprav.

Viditelnější tlačítko synchronizace úprav.

Export předvoleb úprav – presetů

Používáte-li pro úpravu fotografií vlastní předvolby – presety, nově je můžete exportovat a předat někomu dál, například svému asistentovi. Pro export presetu v modulu Develop na levém panelu Presets klikněte na vybraný preset pravým tlačítkem myši a pak na Export. Po exportu se uloží do souboru s příponou .xmp.

Export předvoleb úprav – presetů.

Export předvoleb úprav – presetů.

Obdobným způsobem se dají exportovat i celé skupiny presetů – klikněte pravým tlačítkem myši na vybranou skupinu a pak zvolte Export Group.

Export předvoleb úprav – skupin presetů.

Export předvoleb úprav – skupin presetů.

Odstranění historie před zvoleným krokem úprav

V modulu Develop, na panelu historie History, můžete nyní u každé fotografie odstranit historii úprav před zvoleným krokem. Pro odstranění historie klikněte pravým tlačítkem myši na krok úprav, před kterým chcete historii odstranit, a potom na Clear History Above This Step.

Odstranění historie před zvoleným krokem úprav.

Odstranění historie před zvoleným krokem úprav.

HDR a Panorama

Toto jsou specifické oblasti fotografie, proto je popisuji odděleně od novinek v modulu Develop.

Dávkové sloučení HDR a Panorama

Pokud fotíte často s expozičním bracketingem a vytváříte HDR snímky, jejich slučování bylo kdysi v Lightroom zdlouhavé. Stejně tak u panoramatických fotografií. V nových verzích už to jde rychleji.

Nejprve si musíte trojice, pětice či jiné skupinky snímků pro sloučení do HDR nebo do Panorama spojit pomocí funkce Group into Stack, aby Lightroom poznal, jaké fotky k sobě patří a které si přejete spojit.

To uděláte tak, že si označíte fotky, které se mají sloučit, pak kliknete pravým tlačítkem myši a v menu zvolíte Stacking / Group into Stack. Fotky se spojí do jednoho náhledu a rozsvítí se u nich číslo, které zobrazuje počet fotografií ve skupince.

Dávkové sloučení HDR a Panorama – spojení fotografií do skupiny – Group into Stack.

Dávkové sloučení HDR a Panorama – spojení fotografií do skupiny – Group into Stack.

Až si takto vytvoříte skupinky všech snímků, které si přejete spojit, označte si je výběrem a nahoře v menu klikněte na Photo / Photo Merge / HDR anebo Panorama, případně na HDR Panorama. Lightroom totiž už pár verzí umí skládat i HDR panoramatické snímky, ale je to náročnější na výkon počítače.

Dávkové sloučení HDR a Panorama.

Dávkové sloučení HDR a Panorama.

Po odkliknutí dojde k vynechání dialogového okna pro HDR / Panorama skládání a Lightroom začne skupinky snímků skládat automaticky. Po složení vygeneruje DNG soubor.

Pokud však pro skládání HDR nebo Panorama používáte nějaké specifické nastavení, třeba Deghost Amount k odstranění duchů, vězte, že Lightroom použijte nastavení dialogového okna z poslední akce skládání. Je proto dobré si předem zkontrolovat, jak máte skládání nastavené.

Automatické vyplnění nerovnoměrných prázdných míst při skládání Panorama

Jestliže v Lightroom slučujete snímky do Panorama, asi víte, že po sloučení na okrajích občas dochází ke vzniku nerovnoměrných prázdných míst. Ty se dají po zaškrtnutí Auto Crop automaticky oříznout, ale pak třeba chybí důležitá část fotografie.

Nově můžete pomocí zaškrtnutí Fill-Edges zkusit automatické vyplnění prázdných míst díky technologii Content-Aware. Podívejte se na ukázky níže.

1) Ukázka po spojení fotografií do Panorama.

Ukázka po spojení fotografií do Panorama v Adobe Lightroom.

Ukázka po spojení fotografií do Panorama v Adobe Lightroom.

2) Ukázka po zaškrtnutí automatického oříznutí.

Ukázka po zaškrtnutí automatického oříznutí v Adobe Lightroom.

Ukázka po zaškrtnutí automatického oříznutí v Adobe Lightroom.

3) Ukázka automatického vyplnění prázdných míst.

Automatické vyplnění nerovnoměrných prázdných míst při skládání Panorama.

Automatické vyplnění nerovnoměrných prázdných míst při skládání Panorama.

Export fotografií

Export fotografií do PNG

Od verze Lightroom 8.4 se dají fotografie exportovat nově také do formátu PNG. Jejich import už podporovaly předchozí verze. Nastavení formátu si zvolíte v exportovacím okně po vybrání fotografií k exportu, například po kliknutí na File / Export v menu. Možností, jak export spustit, je více. Popisuji je v e-boocích zaměřených na práci v Lightroom.

Export fotografií do PNG v Adobe Lightroom.

Export fotografií do PNG.

Více sad exportu a přednastavení

V nové verzi Lightroom můžete fotografie exportovat pomocí vlastní předvolby nebo vlastní skupiny předvoleb. Najednou tak vyexportujete například fotografie pro tisk, k publikování na web anebo třeba v rozlišení pro sociální sítě. Nejprve si předvolby exportu v exportovacím okně nastavte a uložte. Anebo si můžete vybrat předpřipravené.

Až budete fotografie pak exportovat, stačí jen zakliknout vybrané předvolby, dole spustit export a už to frčí.

Více sad exportu a přednastavení v Adobe Lightroom.

Více sad exportu a přednastavení.

 

Zvládněte Pokročilé úpravy fotografií v Adobe Lightroom Classic

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

Podpora nových fotoaparátů a objektivů

Do každé nové verze i podverze Lightroom vývojáři přidávají podporu nových fotoaparátů i objektivů. Stejně tak ve verzích řady 9.

Chcete vědět o nových funkcích Lightroom? Přihlaste se k odběru novinek

Dál sleduji a zkouším nové funkce, které se v Lightroom objevují. Popisuji i postupy třídění a úprav fotografií v Lightroom, které se vám mohou hodit. Pokud o tom chcete vědět, přihlaste se k odběru novinek e-mailem.

Přečtěte si také