Lightroom tipy #4 Moduly a panely Lightroom, k čemu jsou?

30. 12. 2018

Moduly a panely v Adobe Lightroom.

Adobe Lightroom, podobně jako jiné foto editory, je členěn do různých částí. V případě Lightroom se jim říká moduly. Verze Lightroom 8 jich má celkem 7. Které to jsou, k čemu slouží a co jsou panely? Zjistěte v článku.

7 modulů Lightroom

Když se podíváte na horní část aplikace Adobe Photoshop Lightroom Classic CC, uvidíte nahoře záložky a v nich Library, Develop, Map, Book, Slideshow, Print, Web. To jsou moduly Lightroom, přičemž ty nejhlavnější jsou první dva – Library a Develop. Každý modul slouží k něčemu jinému, zjistěte, k čemu:

Library – knihovna

Modul Library – knihovna v Adobe Lightroom.

Library je velice užitečným nástrojem na procházení, třídění, filtrování, označování fotografií. Právě zde se třídí „zrno od plev.“ Pokud dobře ovládáte základy modulu Library, rychle a snadno vyselektujete z velkého množství fotografií pár těch nejlepších.

V Library se dá také dobře pracovat s klíčovými slovy. Jestliže vám k doladění fotek stačí jen menší úpravy, anebo používáte třeba pouze presety a nic jiného, zvládnete to i v tomto modulu. Také přímo z Library můžete mírně upravené fotky rovnou exportovat například do formátu JPEG pro další použití.

Develop – vyvolávání

Modul Develop – vyvolávání fotografií v Adobe Lightroom.

Develop je nejvýkonnější mašinou Lightroom. Pro úpravy fotografií používá stejné jádro jako třeba Photoshop i Camera RAW. Zvládnete zde rovnání svislic a deformací, ořezy fotografií, úpravy tonality, barev, vyvážení bílé, doostření i zašumění. Develop nabízí také několik nástrojů pro lokální úpravy, přechodové a kruhové filtry, štětec úprav, eliminaci červených očí a mnoho dalšího.

Také zde můžete používat přednastavené presety, profily fotoaparátů i pluginy. Stejně jako v Library, rovněž v Develop se dají fotky výborně filtrovat, označovat vlaječkami, hvězdičkami, barevnými štítky. Develop je takový „malý“ Photoshop.

Map – mapa

Modul Map – mapa v Adobe Lightroom.

Hlavní moduly Lightroom jsou Library a Develop. Modul Map je prvním z těch vedlejších, které nejsou tolik používané. K čemu Map slouží? Když si k fotografiím ukládáte polohu jejich vzniku, v tomto modulu se souřadnicemi a lokalizací můžete pracovat. Je to dobrý modul v případě, pokud ve fotoaparátu používáte GPS, anebo souřadnice k fotkám zapisujete pomocí externího zařízení.

Můžete si je zde ke snímkům vložit i manuálně, ale to není běžné. Budete-li dobře pracovat s klíčovými slovy, myslím, že dobrou lokalizaci a filtrování podle místa vzniku fotek, zvládnete i díky nim. Jestliže ale GPS používáte, bude se třeba modul Map hodit.

Book – kniha

Modul Book – tvorba fotoknihy v Adobe Lightroom.

Modul Book slouží k tvorbě fotografických knih. Jsou zde předpřipravené různé šablony a formáty knih, do kterých si jen nataháte vybrané fotografie. Fotoknihu pak můžete rovnou odeslat do americké služby Blurb. Ceny odpovídají místu výroby a za poštovné možná zaplatíte ještě víc než za samotnou fotoknihu. V Česku seženete cenově mnohem dostupnější výrobce fotoknih.

Fotokniha se dá uložit i jako JPEG a PDF soubor – to kdyby vám ji tiskli v nějaké tiskárně.

Slideshow – prezentace

Modul Slideshow – prezentace v Adobe Lightroom.

Pokud vás baví prezentování fotografií rodině, přátelům nebo návštěvníkům cestovatelské show, může přijít vhod modul Slideshow. V něm z vybraných fotografií připravíte prezentaci doplněnou hudbou. Hotová slideshow se dá přehrát přímo v Lightroom nebo ji vyexportuje do PDF, anebo jako video v mp4 formátu.

Modul Print – tisk fotografií z Adobe Lightroom.

Máte doma tiskárnu, posíláte fotky na tisk jinam? Modul Print bude pro vás. Do zvolené šablony vložíte vybrané fotky a ty pak vytisknete nebo uložíte třeba jako PDF soubor a pošlete do tiskárny. Modul Print se hodí i pro přípravu náhledů a indexů, které ukážete třeba klientovi nebo novomanželům, aby si mohli vybrat například snímky na tisk.

Web – webová galerie

Modul Web – tvorba fotogalerie v Adobe Lightroom.

V modulu Web se dá vytvořit fotogalerie, kterou pak nahrajete na své webové stránky. Dnes má ale skoro každý web a redakční systém svoji vlastní webovou galerii nebo nástroje, jak fotografie na web nahrávat a prezentovat. Modul Web se hodí spíš pro geeky, kteří si rádi web staví na koleně ještě „postaru“.

Hlavní moduly mají lepší vývoj

Je dobré vědět, že největší vývoj v čase zaznamenávají hlavní dva moduly – Library a Develop. Ty ostatní s příchodem nových verzí dostávají také občas nějaké aktualizace, ale ne tak často. A některé moduly v Lightroom zřejmě zůstávají už jen ze setrvačnosti, například modul Web, kdyby s nimi náhodou někdo ještě pracoval.

K čemu jsou v Lightroom panely?

Na začátku článku jsem kromě modulů zmiňoval i takzvané panely, k čemu jsou? Panely jsou součástí každého z modulů. Najdete je na levé, pravé straně i spodní části pracovní plochy. Jedná se o jakési sekce nástrojů úprav, které slouží k určitému účelu. Některé z panelů jsou obsaženy ve více modulech, například panel Navigator.

Funkce a moduly Lightroom se dají rozšířit

Chybí vám v Lightroom nějaká funkce? Možnosti aplikace se dají rozšířit pomocí pluginů, které si do Lightroom doinstalujete. Díky nim můžete fotky z Lightroom třeba odesílat rovnou na web na systému WordPress, docílit pokročilejšího třídění, mít parádní černobílé fotky.

Co všechno pluginy umí, které existují a kde je sehnat, popisuji v e-booku Pokročilé úpravy fotografií v Adobe Lightroom.

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

Rychlonávod na Adobe Lightroom Classic 2021.

Přečtěte si také