Fotopoutník: Noc nad Valečovem

21. 1. 2020

Noční hrad Valečov.

Cestou z Drábek jsem se stavil u hradu Valečov. Byla mrazivá noc, ale Měsíc zářil. A hrad svítil. Tak jsem „rozbil“ stativ a udělal fotku. Podívejte se na výsledek.

Když někam vyrážím navečer fotit, snažím se využít čas co nejlépe a zvládnout navštívit třeba dvě lokace. Buď na druhou dojdu, anebo se někde po cestě zpět stavím autem. Stejně jako v tomto případě. Po cestě z Drábských světniček jsem ještě zaskočil ke hradu Valečov. Spíš jsem si chtěl jen omrknout místo, byla už noc. A docela mrazivá.

Měsíc svítil vysoko na obloze, kolem něj obrovské světelné kolo, rozpitý flek na obloze. Hrad hezky svítil. I když se mi moc nechtělo – vymrznutý z předchozí lokace – stejně jsem vyběhl na louku a postavil stativ.

Dole v roští se ozývalo dupání, funění, tak jsem pořád kontroloval, jestli se na mě neřítí divočáci. Možná mě taky pozorovali a čekali. Naštěstí jsme se nepotkali.

Foťák byl na stativu, „střihnul“ jsem pár fotek a pak vybral jednu, kterou vidíte. I když se to může zdát divné, někdy i v noci fotím více expozic a pak technikou HDR skládám do sebe. Rozsah světel a stínů na scéně bývá totiž obrovský.

Ale nakonec jsem si vystačil s jednou expozicí. Proto je Měsíc na fotce tak přesvětlený a je z něj jen bílý flek. Byl stejně schovaný za oblaky a jeho svit se po obloze docela rozléval. Jako by svítil přes obří difuzní desku.

Ale takový Měsíc zase hezky nasvítil mraky, které se díky 2minutové expozici pěkně rozpluly.

Expoziční údaje a nastavení

Tradičně přikládám expoziční údaje: ohnisková vzdálenost 17 mm (na full-frame snímači), citlivost ISO 400, clona f/16, expozice 121 sekund. Vyvážení bílé v terénu neřeším, většinou nastavuji buď zataženo nebo slunečno. Fotím do formátu RAW, bílou (WB) si v případě potřeby dolaďuji během postprocesu na počítači.

Jak na snímku vidíte, 2 minuty expozice stačilo k tomu, aby se Země trochu otočila a z hvězd na obloze se staly čárky. Aby se to nestalo, je třeba dodržet pravidlo 500, anebo posadit foťák na rovníkovou aneb paralaktickou montáž. Na ní se pak fotoaparát otáčí s oblohou.

Během postprocesu v Lightroom jsem narovnal svislice hradu, které se kvůli naklopení objektivu nahoru na oblohu kácely. Ale to byl záměr, aby bylo na snímku více oblohy. Jelikož použitý objektiv není typu tilt-shift, dorovnávám svislice během zpracování na počítači. Pomocí pluginu Dfine 2 od Nik Collection jsem ještě fotku odšuměl.

Pak už následoval export do JPEG a šup na web. Fotka je spíš pouze testovací, žádná velká paráda, musím se k Valečovu vrátit a scénu vyfotit, až bude Měsíc v novu.

Noční hrad Valečov.

Noční hrad Valečov.

 

Zvládněte Pokročilé úpravy fotografií v Adobe Lightroom Classic

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

E-book Pokročilé úpravy v Adobe Lightroom Classic 2021.

Přečtěte si také