Fotopoutník: Vánoční kostel sv. Jakuba Přepeře v dešti

9. 1. 2020

Kostel sv. Jakuba Přepeře a vánoční strom v dešti.

Kostel sv. Jakuba Přepeře a vánoční strom v dešti.

Jako poslední fotoakci během končících Vánoc po Třech králích v lednu 2020 jsem realizoval výjezd do Přepeř. Scéna mě zaujala při cestách okolo. Tak jsem se tam vydal speciálně s fotoaparátem. Mrkněte, jak to dopadlo.

Na přelomu roků 2019/2020 v Českém ráji sníh nebyl, s tím už jsem se smířil. I tak se ale vydávám s fototechnikou do terénu. Vánoční čas oficiálně končí někdy po 6. lednu. Vyrazil jsem se tedy nakonec ještě do Přepeř u Turnova, kde hezky svítí kostel svatého Jakuba a blikající vánoční strom na návsi.

Zase lilo, teplota na nule

Venku zase lilo jako z konve, teplota vzduchu byla okolo nuly. To je „ideální“ pro stavění kovového stativu. Rukavice při fotografování nepoužívám, protože se v nich fotoaparát neovládá moc dobře. Navíc často během nočního focení využívám dálkové ovládání foťáku přes WiFi pomocí smartphone a ten by se v rukavicích ovládal špatně. Canon na to má docela dobrou aplikaci.

Když jsem přes Přepeře občas projížděl, scéna vypadala parádně. Jenže na místě už to tak parádní nebylo. Kostel je schovaný za větvemi stromů, vánoční strom od něj navíc dělí zeď.

Jak vyfotit kostel a vánoční strom za zdí?

Udělal jsem jen pár snímků z různých úhlů, protože dost pršelo. Jenže, jak do scény nacpat kostel i vánoční stromek za zdí, aby to bylo na fotce všechno vidět? Nakonec mě napadlo zkusit panorama.

Jelikož dynamický rozsah scény byl hodně velký, musel jsem každou expozici dělat dvakrát s odstupem 1–2 EV a pak to celé z celkem 10 snímků složit během postprocesu na počítači. Na úpravu fotografií používám Adobe Lightroom.

Expoziční data

Ohnisková vzdálenost 12 mm (na full-frame snímači), panoramatická skladba 2 × 5 fotografií, ISO 100, clona f/11, expoziční čas 6 + 25 sekund.

Protože lilo, po každé expozici jsem musel otřít přední čočku ultraširokoúhlého objektivu od kapek deště. Má přední čočku dost vypouklou a ochrannou sluneční a protidešťovou clonu jen malou.

I přesto skvrn od kapek na výsledné fotce dost zůstalo. Sice by se asi daly pomocí retuše odstranit, ale u této fotky mi to ani moc nevadí, pro daný účel použití je to, myslím, v pohodě.

Půl hodiny mrznutí a výsledkem jen 1 fotka

Byť jsem kolem kostela poskakoval asi půl hodiny, nakonec je z toho jenom jedna fotka – ta úvodní nahoře. Moc s ní spokojen nejsem, musím do Přepeř vyrazit za rok znovu a zkusit scénu vyfotit lépe. Člověk se stále učí.

Níže přikládám sadu náhledů snímků, ze kterých jsem panorama skládal, ať máte představu, jakou „surovinu“ z foťáku doluju a z čeho pak 1 výsledný snímek vzniká. Fotografování do formátu RAW je samozřejmostí.

Koláž z RAWů – kostel sv. Jakuba Přepeře a vánoční strom v dešti.

Koláž z RAWů – kostel sv. Jakuba Přepeře a vánoční strom v dešti.

Ahoj Vánoce, zase za rok!

 

Přečtěte si také