V minulé fotoradě jsem popsal srovnání RAW vs. JPEG, co je lepší a v jakém formátu fotit. Doplňuji pár zajímavostí, které možná ještě neznáte. Přečtěte si 5 tipů pro fotografování do RAW.
1) I když fotíte do RAWu, koukáte se na JPEG
Fotíte do RAWu? Stejně na displeji foťáku vidíte JPEG. Fotoaparát si totiž k RAWu vytváří i náhledový JPEG, který pak na displeji fotoaparátu zobrazuje. Surový RAW můžete zobrazit až na počítači, přesněji tedy jeho další náhled. S tím souvisí i následující tip.
2) Proč se fotky na počítači „zoškliví“?
Když importujete fotky z paměťové karty do počítače, program nejprve pracuje s náhledy, které vygeneroval fotoaparát a k RAWům je uložil v podobě malého náhledového JPEGu.
Až po chvilce si program na úpravu fotek vygeneruje nové náhledy, které už odpovídají neupraveným fotkám v RAWu. Proto na monitoru počítače nebo displeji notebooku fotky chvilku vypadají hezky – koukáte se na JPEG z foťáku – a během sekundy jsou najednou ošklivé, neupravené. Čekají totiž na vaši úpravu na počítači.
3) Histogram zobrazuje křivku pro JPEG
Pokud fotíte do RAWu a velký důraz kladete na správnost nastavení expozice podle histogramu, tak pozor – díváte se na histogram pro JPEG. A to i když fotíte pouze do RAWu.
Dá se tedy trochu počítat s tím, že křivka histogramu pro fotografii v RAWu, až si jej v počítači načtete, bude vypadat trochu jinak než histogram na foťáku. Fotoaparát při snímání do RAWu využije o něco větší dynamický rozsah snímače než když fotíte do JPEG.
Existuje ale možnost, jak zobrazit histogram pro RAW už i na foťáku. Je to ale spíš pro pokročilejší fotografy, protože je potřeba do foťáku nahrát upravený firmware. Jak to pak funguje, popíšu někdy příště. Vězte ale, že je to zásah do fotoaparátu, kvůli kterému můžete přijít i o záruku.
4) Některé foťáky mají tlačítko pro fotografování do RAW + JPEG / JPEG + RAW
Například Canon 7D má speciální tlačítko označené jako „RAW+JPEG“. Když fotíte jen do JPEG, při zmáčknutí tlačítka se uloží fotka i do RAWu.
A naopak – pokud fotíte pouze do RAWu, při zmáčknutí tlačítka se fotka uloží i do JPEG, zpravidla v nejvyšší kvalitě. Možná takové tlačítko na svém foťáku taky najdete, anebo se dá třeba naprogramovat v nastavení fotoaparátu. Podívejte se do návodu k foťáku.
Tip: Některé pokročilejší fotoaparáty umožňují ukládat na jednu paměťovou kartu jen RAWy a na druhou jen JPEGy. Foťák však slot na dvě paměťové karty musí mít a tuto funkci podporovat.
5) Profily zrychlí vyvolání z RAWu do JPEGu na počítači
Jak z RAWu rychle vyvolat fotku, tak aby vypadala podobně jako když fotíte do JPEG? Pomocí profilů. Snad každá zrcadlovka nabízí možnost výběru stylu – Picture Style. Fotíte-li do JPEG, foťák podle zvoleného stylu snímky z RAWu „vyvolá“ a uloží do JPEG. V menu bývá k dispozici například styl Automatický, Standardní, Portrét, Krajina nebo třeba ČB.
Každý ze stylů mívá jinak nastavené základní parametry úpravy snímků, jako je doostření, kontrast, saturace, barevný tón, efekt filtru, tónování nebo třeba simulace filmu.
Styly si můžete upravit, nastavit jinak nebo vytvořit nové. Fotíte-li do formátu RAW, můžete si obrazový styl fotoaparátu vybrat až při zpracování snímků na počítači, případně vybrat jiný.
Například v Adobe Lightroom se obrazové styly označují jako „profily“. Co jsou profily zač a jak s nimi pracovat, popíšu podrobněji někdy příště. Přečtěte si také článek Nové profily v Adobe Lightroom 7.3 a změna Dehaze – upravujte fotografie rychleji.
Ve stručnosti profily fungují takto: Po importu snímků do Lightroom si vyberete profil, který je nazvaný totožně jako obrazový styl fotoaparátu, anebo nějaká jiný podle přání. Profily v Lightroom najdete v modulu Develop, v pravém panelu Profile Browser, v záložce Camera Matching.
Po vybrání profilu by teoreticky mělo dojít k automatické úpravě snímku, jako když fotíte do JPEG. Je třeba to vyzkoušet. Každá značka fotoaparátu mívá obrazové styly jiné, k RAWům z různých foťáků se proto mohou v Lightroom ukazovat jiné profily.
Tip na závěr – čím více dat, tím pomalejší fotografování
Jestliže máte trvale nastavené fotografování do RAW + JPEG současně, fotoaparát při každém zmáčknutí spouště musí uložit mnohem více dat než když fotíte jen do jednoho formátu. Hlavně při fotografování sekvence je ukládání na kartu pomalejší a maximální počet snímků rychle fotografovaných za sebou se snižuje.
Jestliže scénu potřebujete pořádně „pokropit“, tedy během pár sekund nafotit rychlý sled a mít hodně fotek na výběr, přepněte raději na snímání do jednoho formátu. Snímání pouze do JPEG je rychlejší.
Hodně zdaru při fotografování do RAW!