Fotopoutník: Mrazivé detaily v Českém ráji s QX10

24. 3. 2020

Mrazivé detaily, zamrzlé šípky v Českém ráji.

I když je už podle kalendáře jaro, občas to ráno vypadá spíš jako uprostřed zimy. Když teploměr v noci klesne pod nulu, objeví se námraza třeba i začátkem léta. Brzy ráno nikdo nikde, jen ranní slunce pomalu rozpouští mrazivá díla na travinách. Bílá hezky ladí s šípky. Když se jdu proběhnout, vyrážím nalehko jen s mobilem nebo s QX 10. Co to je? Podívejte se, jak tahle mašinka fotí.

Před dost lety jsem hledal nějaký kompromis mezi ne moc kvalitním foťáčkem v mobilu a těžkým výkonným fotoaparátem. Hlavně na cesty. Bezzrcadlovky na trhu ještě moc nebyly. Zaujal mě jeden přístroj, jakýsi přídavný objektiv k mobilu. Těch existuje hodně, ale tohle je něco jiného.

Sehnal jsem jeden bazarový, nový už se dávno neprodává. V roce 2015 jsem jej prvně otestoval na světové výstavě EXPO v Miláně. Vůbec mě v té době nenapadlo, co se v oblasti Lombardie bude dít o pět let později. Ale už tehdy problémy Italové řešili – útoky.

Zpět k fotoobjektivu. Vlastně to není jen objektiv, i když tak vypadá svým tvarem i velikostí. Sony QX-10 je totiž celý fotoaparát, jen nemá displej. Spolu s mobilem tvoří docela výkonnou sestavu. V některém v dalších článků přístrojek popíšu blíže. Teď se zatím podívejte, jak tahle zapomenutá řada fototechniky fotí.

Umí zaznamenávat jen do formátu JPEG, kvalita je docela dobrá. Na zakázkové fotografování to sice není, ale například pro blog nebo na sociální sítě, Facebook či Instagram úplně v pohodě stačí. Snímky jsem jen trošku doupravil v Adobe Lightroom.

Ranní díla mistra Mráze

Mrazivé detaily v Českém ráji. Rybník Žabakor. Mrazivé detaily v Českém ráji.  Mrazivé detaily v Českém ráji. Mrazivé detaily v Českém ráji. Mrazivé detaily v Českém ráji. Mrazivé detaily v Českém ráji. Mrazivé detaily v Českém ráji. Mrazivé detaily v Českém ráji. Mrazivé detaily, zamrzlé šípky v Českém ráji. Mrazivé detaily, zamrzlé šípky v Českém ráji. Mrazivé detaily, zamrzlé šípky v Českém ráji. Mrazivé detaily, zamrzlé šípky v Českém ráji. Mrazivé detaily, zamrzlé šípky v Českém ráji. Mrazivé detaily, zamrzlé šípky v Českém ráji.

Sony QX10.

Sony QX10.

Přečtěte si také