Fotopoutník: Trosky a Sněžka. Dají se spolu vyfotit?

8. 4. 2021

Trosky a zářící zasněžená Sněžka.
Trosky a zářící zasněžená Sněžka.

Když je skvělá viditelnost a křišťálově čistý vzduch, snažím se fotit daleké cíle. Mezi moje nejcennější úlovky z Českého ráje patří vrcholky Krkonoš – společně s nějakou českorajskou dominantou. Pokud je nahoře ještě hromada sněhu a do toho zazáří slunce, je to parádní podívaná. Co ještě víc? Mojí osobní výzvou bylo dlouho dostat na jednu fotku top místo Českého ráje s top místem hor. Trosky a Sněžka. Jde to vůbec?

Výhledy z Českého ráje do Polska

Takováhle podívaná se podaří jen párkrát za rok. Do Polska bývá z Českého ráje vidět docela často, třeba pokud zrovna fičí ledový jarní vzduch. Můžete tak zahlédnout například boudu na polské Szrenici, boudu s vysílačem nad Sněžnými jámami zvanou Wawel, v Česku Kotel, Černou horu a další kopce. A občas dokonce Sněžku! Není však vidět ze všech míst Českého ráje, protože se různě schovává.

Turnov a zasněžené Krkonoše ve zlaté hodině.
Turnov a zasněžené Krkonoše ve zlaté hodině.

Když fičí „mrazák“, bývá dobře vidět

Ten den bylo hodně ledovo, na kopcích fičel mrazivý vzduch. Našel jsem si jednu novou foto lokaci a udělal rychle pár snímků. No, „rychle“, ono zkompletovat celou aparaturu nějaký čas zabere. Už jsem se poučil z mnoha nevydařených předchozích pokusů, že když něco zajímavého zahlédnu, musím postupovat co nejrychleji, jinak mám prd.

I když jsem měl vymyšlenou ještě trošku jinou kompozici, jsem rád i za tuhle podívanou. Sněžka za Troskami zrovna zazářila, trvalo to jen pár sekund. Pak na Krkonoše najely těžké mraky a s focením byl šmitec.

Podzimní a zimní Trosky + Sněžka

Už se mi Sněžku s Troskami dvakrát vyfotit povedlo, podívejte se níže. Můžete si dokonce objednat fototisky a vystavit si je doma na stěnu.

Úvodní snímek v tomto článku je ale z nové pozice. Potíž je v tom, že Sněžka není okem ani moc nalezitelná, když nevíte, že tam někde musí být vidět. Pokud se taky vydáte na foto lov, raději si vezměte dalekohled.

Všechny fotografie jsem fotil 500mm starým těžkým manuálním objektivem. Je to kus skla a železa. Bohužel nemá tak říznou kresebnost jako novější objektivy. Třeba časem pořídím nějaký lepší.

Jak se vám snímky Trosek se Sněžkou líbí?

Přečtěte si také