Cinquecento u Žabakoru, sv. Filip s Jakubem a modrá hodina pod Kozákovem

8. 2. 2022

Rybník Žabakor, kostel sv. Filipa a Jakuba Všeň a zasněžený Kozákov – 500 mm.
Rybník Žabakor, kostel sv. Filipa a Jakuba Všeň a zasněžený Kozákov – 500 mm.

Tuhle scénu jsem už párkrát fotil. Ale nesvítil mi kostel, až teď se to podařilo. Největší rybník Českého ráje v modré hodině, kostel na Všeni a jako bonus Kozákov s bílou čepicí. Jak se to dá poskládat? Díky cinquecentu. Mrkněte.

Žabakor na 100 způsobů. Největší rybník Českého ráje jsem fotil snad už ze všech stran. Aby ne, mám to k němu kousek. Východ slunce nad Žabakorem, dokonce i západ nad Žabakorem, který mi nechtěli věřit, protože „Žabák“ lidi znají spíš jen od západní hráze. Dá se k němu dostat i z druhé strany od mokřadů, pokud se tedy nebojíte divočáků, kterým to tam tak trochu patří. Anebo když vám nevadí přebahnit pole a pak nějak přebrodit Žehrovku, jež půl Žabakoru obtéká. Dřív tekla dokonce přímo skrze rybník.

Rybník Žabakor, kostel sv. Filipa a Jakuba na Všeni a hora Kozákov, Český ráj.
Starší fotka ve zlaté hodině: Rybník Žabakor, kostel sv. Filipa a Jakuba na Všeni a hora Kozákov, Český ráj.

To jsem ale trošku odbočil. Tentokrát jsem fotil na lenocha od hráze. Svezl jsem si zadel autem, kdo to má taky všechno pořád tahat, že jo? Když jedete okolo autem, možná si ani nevšimnete, že je od Žabáku vidět kostel sv. Filipa a Jakuba na Všeni, zvaný občas jako „všeňský maják“. Vykukuje skoro na všechny strany Českého ráje. No a pokud je dobrá viditelnost, dá se spatřit taky exsopka, kde prý pastýř hodil po koze achátem – 744metrový vrch Kozákov.

Když má Kozákov bílou čepici, hezky vyniká. A pokud se k tomu rozsvítí všeňský kostel, je to fajn souhra, která si zaslouží ukládku na paměťovku. Aby se mi to tam všechno pěkně poskládalo, namontoval jsem na tělo foťáku cinquecento. Tak říkám svému stařičkému manuálnímu objektivu s ohniskovou 500 mm ze staré německé dílny Meyer-Optics Görlitz. Někdy ho nazývám taky půlmetr.

Tohle „sklíčko“ má hmotnost ke čtyřem kilům a solidně se pronese. K němu je třeba pořádně bytelný a obdobně těžký stativ. Je to poctivé manuální skloželezo, jehož přední krycí víčko má průměr dezertového talířku. A ta barevnost! Jako ze starých filmů ORWO, pokud vám na letní dovče zůstaly omylem za rozpáleným sklem embéčka na cestě k Balatonu.

Fotky exponované tímhle objektivem jsou použitelné jen tehdy, je-li na scéně něco kontrastního. Jinak z toho leze taková nehezká šedavě-namodralá hmota. Takže v době zimy, kdy je věčně zataženo nebo v údolích opar se smogem, jsou z něj fotky nic moc. Raději jsem si proto počkal na modrou hoďku a rozsvícení kostela. Na něj šajnují dvě lampy. Řekl bych, že byly kdysi barevně souměrné, teď už bohužel ne.

Ale tenhle multibarevný problém má hodně památek, nejen sakrálních. Chápu, že sehnat novou lampu, která bude svítit stejně jako ta stará, nemusí být jednoduché. Občas ale prostě prdne. Že to barevně nesedí a část kostela je dočervenožluta a druhá dozelena, si zřejmě všimnou jen fotografové detailisté, jako jsem třeba já. Lidem je to asi fuk. Když se na to však zaměříte, je to dost vidět. Asi jako nové koše okolo kašny v Sobotce.

Výřez z 500 mm, lidé na Kozákově od Žabakoru.
Výřez z 500 mm, lidé na Kozákově od Žabakoru.

Na úvodní 500mm fotce mě hodně baví ti lidičkové nahoře na Kozákově. Myslíte, že mě viděli? Pravděpodobně ne. Zřejmě je moc nevidíte ani vy, proto jsem snímek trošku zvětšil a přihazuju také ve formě výřezu. U něj se už ale solidní technická kvalita čekat nedá. V kolik jsem fotil? To si už na scéně najděte třeba na kostelních hodinách.

No a to je tak asi vše. Vpředu Žabakor, za ním pár světýlek z pouličních lamp, sem tam na hladině mázlá kačena nebo co to je, nasvícený kostel sv. Filipa a Jakuba na Všeni, na pozadí zasněžený Kozákov se svítící vojenskou rozhlednou. Žádná velká složitost, jen to tam nějak nakomponovat.

Je to koukatelné? I tuhle fotku, tu úvodní, můžete mít ve formě velkého fotoobrazu.

Pro zajímavost připojuju ještě snímek z 200mm objektivu (osvědčená vlajkovka od Canonu 70–200 2,8 L), kam se vešlo víc vody.

Největší rybník Českého ráje Žabakor, kostel na Všeni a vrch Kozákov v modré hodině.
Největší rybník Českého ráje Žabakor, kostel na Všeni a vrch Kozákov v modré hodině. 200mm sklem.

Technicky zaměřeným přihazuju expo data:

500 mm na FF, citlivost ISO 100 + ISO 200, clona f/11–16 (v EXIFu to není), exp. čas 8 s, edit LR, doostření Sharpen AI.

Kalendáře z Českého ráje na rok 2023 už jsou skoro vyprodané, zbyvá pár posledních kousků… Úvodní strana – stolní týdenní kalendář Rok v Českém ráji 2023, Český ráj

Přečtěte si také