Ranní vánoční Sobotka v modré hodině a panorama

13. 1. 2022

Vánoční Sobotka a náměstí Míru v ranní modré hodině.
Vánoční Sobotka a náměstí Míru v ranní modré hodině.

V rámci projektu Fotopoutník jsem během dokumentování měst a vsí s vánoční výzdobou navštívil i Sobotku. Tedy jednu její hlavní část. Kdy fotit město, aby bylo na fotkách co nejméně mumraje? Brzy ráno. Mrkněte, jestli se to povedlo.

Vánoční města a vesnice Českého ráje je jedním z mých fotografických projektů, který tvořím už pár let. Během sezóny 2021/2022 jsem navštívil některá místa znovu a vyfotil zase jinak. Někdy přálo počasí a jako dárek jsem na scény dostal sníh. To bohužel není případ Sobotky, kam jsem vyrazil ke konci roku 2021.

Klasicistní kašna na náměstí Míru v Sobotce během modré hodiny.
Klasicistní kašna na náměstí Míru v Sobotce během modré hodiny.

V Českém ráji přes noc napadlo trochu sněhu, jenže během brzkého rána se začalo oteplovat a v nižších polohách sníh rychle mizel. Jasně, mohl jsem vyrazit fotit kdykoliv v noci, avšak černá obloha není na fotkách moc pěkná. Já raději modrou hodinu, která začíná zhruba hoďku před východem slunce. Pokud je jasno. Když jasno není, tak ranní modrá trvá jen pár desetiminut, maximálně půl hodiny. To není moc času na velké kreativní tvoření.

Tentokrát mi to muselo stačit. Slunce zrovna vycházelo okolo 8. hodiny, pokud by vycházelo. Byl jsem v Sobotce na náměstí už na sedmou ranní a čekal, až obloha trochu zesvětlá. Cesta byla poměrně náročná, z tajícího sněhu se vytvořila pěkná klouzanice. Na náměstí Míru bylo docela mrtvo a prázdno. To je obrovská výhoda ranních fotografování.

Ranní náměstí Míru s vánoční výzdobou, Sobotka.
Ranní náměstí Míru s vánoční výzdobou, Sobotka – koho asi napadlo obložit kašnu těmito koši?

Asi po 15 minutách jsem vylezl z auta, pokoukal, vybral první pozici a postavil stativ. Sem tam projelo auto, takže jsem půlminutovou expozici musel zopakovat, ale jinak pohoda. Největší nevýhodou bylo, že už docela solidně lilo. Po každé expozici jsem musel otřít přední čočku objektivu. Ani sluneční clona ji plně neochránila.

12milimetrový ultraširokáč jsem kvůli dešti ani nevytahoval, protože má přední čočku dost vyboulenou a s tím se v dešti fotí dost blbě. Musel jsem si vystačit s 24mm objektivem. Bylo to tak tak. Některé scény jsem fotil jako panorama a pak poskládal na počítači.

Sobotka je hezké městečko. Ani moc aut na náměstí ráno nestálo. Ale co musím místu vytknout, jsou ty ohyzdné megaodpadkáče, které se okolo kašny objevily. A to dokonce čtyři kolem dokola. Výškou skoro přesahují okraj kašny. Já nevím, kdo tohle vymýšlí, ale osázet klasicistní kašnu velkými odpadkovými koši? Děs a palec dolů. Možná jim tam vandalové házeli odpadky, ale to opravdu nejde řešit jinak? Každé město by si zasloužilo odborníka architekta, který má cit a bude nějak udržovat jeho podobu.

Kromě běžně všude stojících aut jsou necitlivě umístěné cedule a městský inventář další výzvou pro fotografa. Úkol je jasný – komponovat tak, aby na fotkách rušily co nejméně. Snad se mi to aspoň trošku povedlo.

Panorama náměstí Míru, Sobotka, během ranní modré hodiny.
Panorama náměstí Míru, Sobotka, během ranní modré hodiny.

Jako bonusek přikládám i jedno panorama. Panorama můžete posouvat do stran, anebo si vlevo dole pustit automatický posun. Mějte prosím strpení, načítání velké fotografie nějakou dobu trvá.

A to bych nebyl já, abych si nestřihnul taky nějakou kreativku. Jak se vám líbí fotky níže?

Ne, nejedná se o dvojexpozici nebo nějaký mišmaš z Photoshopu. Vyfotil jsem je v rámci jedné expozice takhle přímo v terénu. Třeba tu techniku časem odhalím, až si ji pořádně vyladím. Do té doby můžete přemýšlet, jak jsem snímky vytvořil. A já jdu upravovat sérii snímků z další lokace, fronta je dlouhá.

Kalendáře z Českého ráje na rok 2023 už jsou skoro vyprodané, zbyvá pár posledních kousků… Úvodní strana – stolní týdenní kalendář Rok v Českém ráji 2023, Český ráj

Přečtěte si také