Zimní večer v Podještědí a kostel sv. Mikuláše s vlnkou

12. 1. 2022

Zimní večer u Světlé pod Ještědem, nasvícený kostel sv. Mikuláše a světelná vlnka.
Zimní večer u Světlé pod Ještědem, nasvícený kostel sv. Mikuláše a světelná vlnka.

Co dělám v lednu, fotím? Ano! Nějak o Třech králích jsem dokončil sérii návštěv vánočních měst a vísek Českého ráje, Podještědí, Máchova kraje a okrajově i Krkonoš. V adventně-vánoční sezóně 2021/2022 se mi povedlo zdokumentovat 13 míst, hodně jich ještě čeká na zpracování a vyvolání fotografií. Některá města mají vánoční výzdobu rozsvícenou i v půli ledna, ale já už se zaměřuju zase na jiná témata. Vyrážím teď častěji do krajiny. Třeba do malebného Podještědí, odkud je i tento snímek. Mrkněte, jak vznikl.

Ve středu 12. 1. 2022 jsem vyrazil z inverzní „deky“ na kopce nadýchat se čerstvého vzduchu a trochu protáhnout tělo. Svoje i fotoaparátu. Bylo by lepší vystoupat výš, avšak i okolí Světlé pod Ještědem je docela vysoko. Byla tedy šance, že se dostanu nad inverzi. Povedlo se. Slunce sice zapadlo za hranu oblačnosti, ale pod Ještědem byl křišťálově čistý vzduch a večerní, krásně narůžovělá zimní obloha.

Fotil jsem ze stativu kdesi ze zasněžených luk nasvícený kostel sv. Mikuláše. Během půlminutové expozice mi před objektivem prošli dva horští turisté. Vyráželi do kopců do tmy asi na noční túru. Světlo jejich čelovky vykreslilo na fotografii pěknou vlnku a scénu trochu oživilo.

No a to je všechno. Další fotky z tohoto i předchozích výletů mám v přípravě.

Na závěr expo data: ISO 200, f/16, 30 s, 180 mm.

Přeji dobré lednové světlo.

Kalendáře z Českého ráje na rok 2023 už jsou skoro vyprodané, zbyvá pár posledních kousků… Úvodní strana – stolní týdenní kalendář Rok v Českém ráji 2023, Český ráj

Přečtěte si také