Fotosetkání, kurzy Lightroom, foto v terénu, zakázky i fotosoutěž – Co jsme zvládli v lednu 2018?

6. 2. 2018

Co nového v Piny.cz?

Co jsme zvládli v lednu 2018?

První měsíc roku 2018 za námi. Co jsme všechno zvládli a co je v plánu? Tímto článkem zahajuji sérii občasných reportů, co se odehrálo v fotoprojektu Piny.cz. Snad tohle nebude poslední článek série. Tak vzhůru do reportování. Přečtěte si, co jsme v Piny v lednu zvládli a co plánujeme na další měsíce.

Na úvod – co je Piny?

Piny.cz je tvůrčí fotoprojekt. Původně jsem jej založil jen jako takový blog o fotografii. Zabývám se jí už desítky let. Pin = špendlík nebo příspěvek. Takže Piny = přišpendlené příspěvky. V mém případě zejména na téma fotografie. Ale nějak se to zvrtlo a aktivity se „trochu“ rozšířily. Přizval jsem do Piny.cz kolegyni, fotografku a blogerku Lenku, se kterou jsme předtím spolupracovali i na jiných projektech.

Jaký byl rok 2017

Než začnu sumarizovat leden 2018, možná se hodí ve stručnosti zmínit, co jsme dělali v loňském roce.

Během loňska jsme společně zvládli uspořádat pár desítek fotokurzů v Českém ráji a Praze pro cca 100 studentů se zrcadlovkami, bezzrcadlovkami, kompakty i chytrými mobily v ruce. Kromě toho jsem vytvořil XY článků do rubriky 365 fotorad, založil rubriku Foto slang, v níž vysvětluji fotografickou hantýrku a pojmy.

Studenti – fotokurzy Český ráj, Praha.

Několika klientům jsme vyfotili podnikání – například velkoslad piva a alkoholu, restauraci, penzion, mlýn. Pár návodů pro živnostníky a podnikatele o využití fotografií v podnikání získala i nová rubrika Foto manažer, třeba se hodí i vám.

Dokončil jsem Rychlonávod na Adobe Lightroom, nyní pracuji na větší verzi návodu na tento oblíbený fotoeditor. Pro relax fotím přírodu Českého ráje – třeba i mobilem.

Kromě toho jsem loni přečetl dost knih o fotografování, stovky článků o fotografii, zhlédl tisíce fotek mnoha tuzemských i zahraničních autorů. Fajn inspirace.

Lenka se taky činila, vytvořila pár nových e-booků pro fotografické začátečníky.

To je asi tak o našich fotografických aktivitách v loňském roce vše, třeba se o nich ještě někdy rozepíšu. Kromě fotografování se věnujeme i obsahovému marketingu, zejména psaní článků na blogy klientů a jejich propagaci.

Co nového v lednu 2018?

Moje fotoaktivity začaly hned v 1. sekundě Nového roku. S kamarádem fotografem jsme během silvestrovské noci vylezli na jednu z vyhlídek Českého ráje a fotili silvestrovské ohňostroje. Super zážitek – vidět to takhle z výšky.

Říká se „Jak na Nový rok, tak po celý rok.“ Myslím, že to zatím funguje.

Ohňostroje nad Českým rájem.

Novoroční ohňostroje

Rachejtle jsou vděčné fototéma. Vyrazili jsme fotit ohňostroje i na Nový rok do Turnova a Bělé pod Bezdězem.

Nové působiště pro workshopy, kurzy a fotosetkání

Začátkem roku se nám podařilo najít skvělé nové působiště v Českém ráji, kde nyní realizujeme foto setkání, workshopy a fotokurzy. Více o tom všem napíšu někdy příště.

V úterý 23. ledna jsme uspořádali úvodní setkání fotografů z Českého ráje, kam dorazili i členové fotospolku Fotozóna. Sešlo se nás asi 10, každý přinesl nějaké home made dobroty. Promítali jsme svoji fototvorbu, debatovali. Myslím, že to bylo fajn. Navíc mě to také přimělo zpracovat pár snímků z cest po ostrovech, abych měl vůbec co ukázat. Znáte to – kovářova kobyla…

Kurzy úprav fotografií v Adobe Lightroom v Českém ráji a Praze

Následující týden, v úterý 30. 1. naše nové workshopové místo vyzkoušeli první studenti na fotokurzu „Základy v Adobe Lightroom“. Během 4hodinové informační nálože jsme je zasypali pořádnou porcí rad, tipů a postupů, jak třídit a upravovat fotografie v Lightroom.

Na tento kurz jsme navázali stejným fotokurzem v pátek 2. února pro pražské účastníky. Uspořádali jsme jej přímo na Starém Městě v Praze, v komorní atmosféře pěkně vybavené zasedací místnosti s názvem „Oliva“.

Fotokurz Úpravy fotek v Adobe Lightroom, Praha.

Fotosoutěž Sněžný leden ve Fotogalerce

Loni jsme založili poradenskou skupinu Fotoradna a prezentační grupu Fotogalerka.

Fotogalerkisté v lednu soutěžili o 125stránkový e-book „Jak fotografovat v zimě“. Získal jej autor publikem nejlépe hodnoceného snímku na téma „Sněžný leden“. Rozhodli jsme se udělit i cenu poroty. Výherkyně získala totéž.

Fotosoutěž Sněžný leden na Fotogalerce.

I v lednu jsme pracovali pro klienty

Stejně jako každý měsíc, i v lednu pracujeme pro naše stálé a nové klienty. Fotíme produkty, služby, vytváříme texty a obsah na firemní blogy a weby.

Produktová fotografie Piny.cz

Co připravujeme?

Co fotografického máme v plánu na únor? Rádi bychom se zase potkali s našimi loňskými studenty. Ale aby to nebylo setkání úplně bez náplně, pracujeme na programu. Vyhlásíme brzy.

Věřím, že během února také dokončím obsáhlejší e-book o Lightroom. Nové články a návody se jistě objeví i v seriálu 365 fotorad, něco i v nové rubrice Úprava fotografií.

Tak to všechno sledujte buď tady na Piny blogu nebo na facebookové stránce Piny.cz

Dobré únorové světlo!

 

Přečtěte si také