Slunečné mlžné lednové ráno na Staré Hradě a v Příhrazských skalách

25. 1. 2022

Mlžné lednové slunečné ráno v Příhrazských skalách.

Mlžné lednové slunečné ráno v Příhrazských skalách.V lednu bývá většinou obleva. Stejně tak tomu bylo i začátkem roku 2022. Ranní slunce mě s fotoaparátem vytáhlo na Příhrazské skály. Sluníčko se sice už brzy po východu začalo halit do mlžného „igelitu“, ale pár snímků se mi vytvořit podařilo. Podívejte se na slunečné ráno v Příhrazských skalách.

Stará Hrada, skalní ochoz masivu Drábských světniček a celá severní část Příhrazských skal je takovou mojí domácí foto lokalitou. Mám to z domu jen kousek, do 15–20 dokážu být nahoře na skalách. Vyrážím tam často s fotoaparátem po celý rok, ve dne, večer i v noci.

Ranní mlhy nad Českým rájem, v dáli kostel na Všeni a Turnov.
Ranní mlhy nad Českým rájem, v dáli kostel na Všeni a Turnov.

Víte, že jsem před časem postavil web o Drábských světničkách? Z těch se stalo docela vzácné místo. Nejdříve nám na ně zakázalo vstup v zimě, pak mimo turistickou sezónu úplně, potom byly zavřené kvůli epidemii a teď už jsou uzavřené úplně kvůli velkému „opotřebování“ turisty. Věřím, že je ochranáři CHKO, spolu s Lesy ČR, dají časem do kupy a zase je otevřou. Do té doby se můžete podívat aspoň na můj web o „Drábkách“, jak to tam vypadá.

Borovice pod Starou Hradou.
Borovice na skále pod Starou Hradou, vlevo od ní Vyskeř, vpravo Trosky.

Příhrazské skály považuju za nejdivočejší skalní oblast Českého ráje. I když tam dnes na hlavní zajímavosti během sezóny míří davy, stále se tam dá najít dost míst, kde i v plné sezóně potkáte tak akorát divočáky. Skály, majestátné skalní věže, rozlehlé obory, rybníky, vyhlídky, skalní hrady a modlitebny, hluboká údolí, skalní brány a dokonce i málo známé jeskyně (ne, neptejte se mě, kde jsou), to vše v Příhrazských skalách najdete.

Ranní mlhy v údolí Krtoly, Příhrazské skály, Český ráj.
Ranní mlhy v údolí Krtoly, Příhrazské skály, Český ráj.

Nejblíž to mám ze strany od Příhraz. Nejprve musím vystoupat na hranu pod Starou Hradu, pak po prudkých schodech až nahoru. Z plnou fotopolní je to docela makačka, ale už jsem si zvykl. Na bývalém skalním hradu Stará Hrada je poměrně nově rekonstruovaný přístup a pár dřevěných lávek. Ty výhledy! Když se podaří, dole se nad Žďárem válí mlhy.

V dáli Kozákov.
V dáli Kozákov.

Vidět je půl Českého ráje – Trosky, Vyskeř, Kozákov, Ještědsko-Kozákovský hřbet s Ještědem, vlevo pak Ještěd. Na druhé straně je údolí Krtoly a přes údolí pak další část Příhrazských skal. Dost slov, podívejte se raději na fotky.

Schody na Starou Hradu.
Schody na Starou Hradu.
Výhled ze Staré Hrady.
Výhled ze Staré Hrady.
Dřevěná lávka na Staré Hradě, Příhrazské skály.
Dřevěná lávka na Staré Hradě, Příhrazské skály.
Mlžné ráno nad Doubravou.
Mlžné ráno nad Doubravou.
Na Staré Hradě, Český ráj.
Na Staré Hradě, Český ráj.
Největší rybník Českého ráje Žabakor a Ještěd.
Největší rybník Českého ráje Žabakor a Ještěd.
Borovička na skalách.
Borovička na skalách.

Přečtěte si také