I mistr tesař se někdy utne, říká se. Tedy, ne že bych byl tesařem nebo snad mistrem, ale zase jsem se jednou přesvědčil, že toto přísloví platí. Proč si dávat velký pozor na číslování fotografií a práci se složkami? Co dělat, když si nechtěně smažete fotky? Fotorada 67 napoví.
Když čerstvě napadne sníh a zasvítí slunce, zimní krajina je krásná. Byl jsem skoro celý den v terénu, ve skalách. I když se snažím záběry hodně promýšlet a necvakat zbytečně, pár stovek fotografií z toho bylo. Proč tolik? Často fotím panoramata a využívám expoziční bracketing. Pak se počet snímků násobí.
Fotky z karty do počítače a na NAS
Večer jsem dorazil domů, pustil Bridge pro třídění fotografií, označil všechny soubory z toho dne a přetáhl do počítače. Počítač je taková mezistanice. Než fotky přesunu na zálohovací NAS, přiřazuji k nim klíčová slova, dělám hrubou selekci a poslední dobou i seskupuji skupiny snímků pro následné rychlejší skládání v Lightroom.
Chybami se fotograf učí
Z náročnější fotoakce jsem byl docela unavený, fotografie jsem si tentokrát moc neprohlížel. To byla první chyba, nekoukl na čísla souborů – druhá chyba. A ani jsem neprověřil, jestli se na paměťové kartě nenachází nějaký nový adresář – třetí chyba. Malér byl na světě. Fotky jsem přetáhl, vymazal z karty a šel spát.
Nové fotky z nového dne
Druhý den se zase udělalo hezky. V zimě jsou slunečné dny docela vzácné. Tak jsem zase s fotovýbavou vyrazil do terénu. Abych měl kartu hezky čistou, zformátoval jsem ji. Po návratu domů zase následovalo třídění, přetažení získaných fotodat do počítače.
Kde jsou moje snímky? Část fotografií chybí!
Zároveň jsem se pak podíval na snímky z předchozího dne. Ouuu! Asi polovina mi jich chyběla! Kam se poděly? Prolezl jsem paměťovou kartu naskrz a nikde nebyly. Byly na ní jen fotky ze dneška. Jasně, vždyť jsem ji přeci před výjezdem do terénu zformátoval.
Záchranné aplikace na obnovu dat pomohou…
Co teď? Pro případy nechtěného výmazu fotografií naštěstí existují chytré aplikace a programy, které projdou paměťovou kartu a pokusí se smazané fotky najít. To opravdu jde? Ano, avšak jen do doby, než se prostor karty zaplní novými fotografiemi. A také pouze v případě, jestliže nedošlo k jejímu hloubkovému zformátování. Ale to se většinou nedělá.
Trvalo asi 10 minut a aplikace skutečně na kartě našla smazaný obsah. Byly mezi ním i fotografie z minulého dne, z dnešního dne, a také snímky ze dvou předchozích fotovýprav. Vybral jsem jen fotky z minulého dne a spustil jejich obnovu. Jejich původní názvy se sice ztratily, ale jinak zůstalo vše v pořádku, včetně expozičních i časových informací v EXIF.
…ale ne vždy
No jo, jenže aplikace našla asi jen zhruba polovinu fotek, které mi chyběly. Žádné další na ní nebyly. Pouze snímky z pár předchozích akcí, ty už jsem zálohované měl. Kam se ta zmizelá včerejší polovina fotek poděla? Fotoaparát jejich místo přepsal novými fotkami ze dneška. Bohužel nepostupoval tak, aby nejprve přepisoval ty nejstarší soubory, ale přepisoval kartu z druhé strany. Proč? To nevím.
Že už se nic dalšího obnovit nepovede a aplikace funguje správně, jsem si pro jistotu ověřil. Po obnově všech souborů na kartě a součtu jejich objemu se ukázala hodnota asi 31,9 GB. Karta má kapacitu 32 GB. Používám aplikaci Rescue PRO Deluxe od výrobce karet SanDisk a ta opravdu dokázala obnovit celý obsah paměťové karty. Bohužel ne všechny hledané snímky na ní ještě byly.
Pozor na číslování fotografií a nové adresáře
Jak je možné, že jsem si z karty den předtím nestáhl všechny fotky? Přehlédl jsem totiž, že během foto výpravy došlo k dokončení řady číslování. Pokud foťák vytvoří soubor s číslem IMG_9999, založí na kartě nový adresář a začne fotky číslovat od souboru IMG_0001. Toho jsem si bohužel nevšiml ani v terénu, a kvůli únavě ani pak doma na počítači. Blbá shoda.
Naštěstí se mi z té dotčené foto výpravy podařilo asi 3/4 fotografií zachránit a přišel jsem „jen“ o parádní podívanou na zasněžené skály v modré hodině. Ach jo 🙂 Alespoň mám důvod na místo znovu vyrazit.
Resumé v pár bodech:
Jak postupovat, aby se vám nestalo to samé, jako mně?
- Podívejte se do nastavení fotoaparátu, jak váš přístroj soubory fotek čísluje, nastavte si to podle potřeby. Níže přikládám screen z manuálu k zrcadlovce Canon 6D, jak vypadá základní nastavení číslování souborů fotografií. Používám toto nastavení a vyhovuje mi (pokud zrovna náhodou nezapomenu na nově vytvořené adresáře). Jiné modely a značky fotoaparátů to mohou mít odlišné.
- Všimněte si, když dojde k vytvoření nového adresáře, ať jeho obsah nezapomenete taky do počítače přetáhnout. Dávejte na to pozor.
- I když zformátujete paměťovou kartu, existují nástroje pro obnovu jejího obsahu, třeba zmíněný San Disk Rescue PRO nebo mnoho dalších programů.
- Aplikace na obnovu jsou docela drahé, cenovky začínají nějak okolo 1000 Kč. K dispozici jsou rovněž free verze, které však obnoví omezený objem dat, jen 500–2000 MB, což většinou nestačí.
- Výrobce paměťových karet SanDisk k některým paměťovým kartám přidává licenční kód pro získání plně funkční aplikace na obnovu dat. Mrkněte se do krabičky od karty, možná je v ní malý štítek s kódem. Třeba to mají i jiné značky.
- Pokud začnete na kartu znovu fotit, nové fotky začnou zaplňovat zformátovaný volný prostor, čímž dochází k postupnému nenávratnému finálnímu přepsání předchozích starších, smazaných fotografií.
- Od jakého konce fotoaparát kartu začne plnit, a které, byť už smazané fotky začne přepisovat, je ve hvězdách.
Hodně štěstí!